Nie trzeba pisać, że na nasze plaże ochoczo udają się caravaningowcy z południa Polski. W tym sezonie aż 14 obiektów na polskim wybrzeżu otrzymało Błękitną Flagę – międzynarodowy certyfikat przyznawany przez firmę ISO-TECH Sp. z o.o., należącą do Fundacji Partnerstwo dla Środowiska. Możmy byc dumni.
Świnoujście, Kołobrzeg, Szczecin, Gdynia, Gdańsk, Sopot, Pobierowo, Pustkowo, Pogorzelica, Trzęsacz, Mrzeżyno, Ustronie Morskie – to w tych ośrodkach wypoczynkowych znajdują się kąpieliska i mariny, które otrzymały w tym roku Błękitną Flagę i tym samym dołączyły do sieci 2949 plaż oraz 662 marin na całym świecie posiadających ten certyfikat. Program Błękitnej Flagi cieszy się ogromną popularnością w krajach śródziemnomorskich, takich jak Chorwacja, Grecja czy Hiszpania, ale plaże i kąpieliska posiadające certyfikat znajdziemy również w Afryce, Ameryce Południowej, Kanadzie oraz… na Islandii.
Błękitna Flaga jest wyróżnieniem przyznawanym obiektom spełniającym najwyższe kryteria w zakresie czystości wody, zarządzania środowiskowego, bezpieczeństwa oraz prowadzonych działań edukacyjnych i informacyjnych. Idea Błękitnej Flagi narodziła się we Francji, gdzie kilka miejscowości położonych na Lazurowym Wybrzeżu w 1985 roku przyznało certyfikaty Błękitnej Flagi znajdującym się tam kąpieliskom. Pomysł na tyle się spodobał, że w kolejnych latach przekształcił się w międzynarodowy program Blue Flag (www.blueflag.org), prowadzony przez Foundation for Environmental Education (FEE) - duńską pozarządową organizację ekologiczną. Przedstawicielem FEE w Polsce jest Fundacja Partnerstwo dla Srodowiska, zaś koordynatorem Blue Flag z ramienia Fundacji jest spółka ISO – TECH Sp. z o.o.