artykuły

aktualnosciAKTUALNOŚCI
ReklamaBilbord - WCF 26.04-12.05 Sebastian

Na stoku bez piwa

Czas czytania 4 minuty
Na stoku bez piwa

Pijany narciarz czy snowboardzista w ogóle nie wejdzie na teren stoku. Jeśli wypije piwo na nartostradzie, to za jazdę w stanie nietrzeźwości dostanie 500 złotych kary.

Takie zmiany wprowadzi nowela ustawy o bezpieczeństwie w górach, nad którą pracuje sejmowa komisja administracji i spraw wewnętrznych.
- Teraz funkcjonariusze nie kontrolują stanu trzeźwości narciarzy w taki sam sposób, jak sprawdzają alkomatami kierowców samochodów. Nie mamy po prostu takiej możliwości – przyznaje nadkomisarz Wioletta Martuszewska, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Kłodzku.

Policjanci muszą więc ograniczać się do upominania i pouczania nietrzeźwych na stokach. Po zmianach w prawie już tak nie będzie, a narciarz po grzańcu dostanie mandat w wysokości do 500 złotych. Obecnie interwencja jest możliwa wtedy, gdy zostanie popełnione jakieś wykroczenie.
– Trzeźwość narciarza czy snowboardzisty możemy zbadać na przykład w sytuacji, gdy dojdzie do wypadku na stoku. Podobnie będzie, gdy stworzy on realne zagrożenie w ruchu, czyli na przykład opuści wyznaczony teren zjazdu i wjedzie na część drogi publicznej – mówi rzeczniczka kłodzkiej policji.
Mandat zostanie wlepiony także temu narciarzowi, który zjedzie w parku krajobrazowym z wyznaczonej trasy. Będzie to kara w wysokości od 100 do 500 złotych.

Wspomniana nowelizacja da nowe uprawnienia również zarządcom nartostrad. Będą oni mogli nie wpuścić na teren stoku narciarzy po piwku. Dokument nie wspomina jednak o żadnych czujnikach, które np. wykrywałyby alkohol w wydychanym powietrzu na bramkach wejściowych. To, czy wchodzący na nartostradę wypił grzańca, ma być sprawdzane „na oko”.

ReklamaŚT - biholiday 06.03-31.05 Sebastian
Według rzeczniczki kłodzkiej policji dobrą zmianą, która już obowiązuje, jest wprowadzenie obowiązkowych kasków ochronnych. Dotyczy to jednak tylko dzieci do 15 roku życia.
Dorośli mają natomiast zadbać o dopełnienie tego obowiązku. Gdy dziecko będzie jeździło bez kasku, to opiekun zostanie upomniany lub ukarany mandatem do 5 tys. złotych. Kara może spotkać nie tylko rodzica, lecz także instruktora narciarstwa lub wychowawcę, który zabrał uczniów na klasową wycieczkę.
Ponadto w górach obowiązuje tzw. kodeks narciarski, ustanowiony przez Międzynarodową Federację Narciarstwa. Zawiera on 10 zasad, których przestrzeganie zwiększy bezpieczeństwo wszystkich użytkowników stoku.
Kodeks nie jest jednak obowiązującym w Polsce prawem, a jedynie zaleceniem. Według policji powinien on zostać usankcjonowany przepisami karnymi.

Kodeks narciarski – sprawdź jak zachować się na stoku

1. Wzgląd na inne osoby: każdy narciarz powinien zachować się w taki sposób, by nie stwarzać niebezpieczeństwa dla innych osób i nie powodować żadnej szkody .

2. Panowanie nad szybkością: należy zjeżdżać z szybkością dostosowaną do swoich umiejętności, rodzaju i stanu trasy oraz aktualnej pogody.

3. Wybór kierunku jazdy: znajdujący się na stoku narciarz, który ze względu na lepszą widoczność z góry dysponuje większą możliwością wyboru trasy jazdy, musi wybrać taki tor jazdy aby uniknąć wszelkiej możliwości zderzenia z narciarzem znajdującym się poniżej na stoku.

ReklamaNa stoku bez piwa 2
4. Wyprzedzanie:
może wyprzedzać zarówno po stronie prawej lub lewej, lecz w takiej odległości, która pozwoli uniknąć potrącenia wyprzedzanego .

5. Przejazd i krzyżowanie torów jazdy: przed rozpoczęciem zjazdu czy każdym ruszaniu z miejsca po chwilowym zatrzymaniu narciarz powinien sprawdzić, patrząc w górę i w dół, czy nie spowoduje niebezpieczeństwa dla siebie i innych.

6. Zatrzymanie się: jest dozwolone na trasie zjazdu, zwłaszcza w miejscach zwężeń i miejscach o ograniczonej widoczności, tylko w razie absolutnej konieczności. Po ewentualnym upadku narciarz powinien jak najszybciej usunąć się z toru jazdy innych osób.

7. Podchodzenie: powinno się odbywać tylko poboczem trasy, a w przypadku złej widoczności należy całkowicie zejść z trasy. Dotyczy to również narciarzy którzy pieszo schodzą w dół.

8. Stosowanie się do znaków narciarskich: każdy narciarz powinien stosować się do znaków narciarskich, ustawionych na trasach .

9. Wypadki: w razie powstania wypadku każdy, kto znajdzie się w pobliżu, powinien udzielić poszkodowanym pomocy .

10. Stwierdzenie tożsamości: osoba wmieszana w wypadek lub będąca jego świadkiem, jest zobowiązana podać swoje dane osobowe.

Źródło: Dariusz Madejski, e-prawnik.pl
Oprac. JG


15.12.2010
Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News