artykuły

aktualnosciAKTUALNOŚCI
ReklamaBilbord - bookingcamper zacznij zarabiac

Na autostradzie 140 km/h

Czas czytania 2 minuty
Na autostradzie 140 km/h

Samochody osobowe i motocykle będą mogły jechać autostradą 140 km/h, czyli o 10 km/h szybciej niż obecnie – wynika z propozycji Senatu do nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym. Senatorowie proponują też, by zwiększyć dopuszczalna prędkość na drogach ekspresowych z 110 do 120 km/h.

- Autostrady i drogi ekspresowe mają tak wysoki standard i są na tyle bezpieczne, że podniesienie na nich dopuszczalnej prędkości miałoby sens - uważa Mariusz Sebastian Witczak, przewodniczący senackiej Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej. To ona wspólnie z Komisją Gospodarki Narodowej przedstawiła projekt nowelizacji obecnych przepisów.

Senatorowie nie przewidzieli natomiast zmian w prędkościach na na jednopasmowych drogach i innych trasach poza obszarem zabudowanym, gdzie dopuszczalne prędkości mają pozostać bez zmian – odpowiednio 100 i 90 km/h. W miastach wciąż pozostaną limity 50 i 60 km/h, w zależności od godziny.

Optymizmu polityków nie podzielają jednak ani policjanci, ani specjaliści od bezpieczeństwa na drogach. Wprawdzie przyznają, że na autostradach wypadków jest u nas zdecydowanie mniej niż na innych trasach, ale wciąż daleko nam do zachodnich standardów.

Nowelizacja zmienia z kolei zasady korzystania z fotoradarów. Urządzenia te mają być stawiane tylko w miejscach niebezpiecznych. Ponadto mają być widoczne. Posłowie zaproponowali także tolerancję przekroczenia prędkości – do 5 km/h. Chcą, by w przypadku wykroczeń zarejestrowanych fotoradarami była jeszcze większa tolerancja – do 10 km/h. Jeżeli zmiana ta zostanie zaakceptowana i poprze ją Sejm, to w przykładowo w miejscu, gdzie obowiązuje ograniczenie do 90 km/godz., kierowca zapłaci mandat, jeśli będzie jechał 101 km/godz. Według znowelizowanych przepisów z naszych dróg znikną wszystkie atrapy fotoradarów, które dziś w wielu miejscach stanowią skuteczny straszak dla rozpędzonych kierowców. Prawo do montowania fotoradarów na drogach krajowych będzie miała wyłącznie Inspekcja Transportu Drogowego i będzie to czyniła na wniosek danego samorządu.

ReklamaŚT - biholiday 06.03-31.05 Sebastian
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
Oprac. JG


03.11.2010
Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News