Obowiązek płacenia abonamentu RTV za posiadanie radioodbiornika w samochodzie – okazuje się, że nie zawsze na właścicielu spoczywa taki obowiązek.
Przedsiębiorca płaci za każdy odbiornik radiowy i telewizyjny, który wchodzi w skład jego wyposażenia, łącznie z odbiornikiem w samochodzie służbowym.
Wątpliwość natomiast pojawia się w przypadku odbiornika w samochodzie demonstracyjnym (nie wprowadzonego do środków trwałych). Po przeanalizowaniu przepisów ZDS stoi na stanowisku, że radio w samochodzie demonstracyjnym (jako standard wyposażenia) nie różni się od radia stojącego na półce w sklepie oprócz tego tylko, że jest inaczej opakowane (całym samochodem). W związku z powyższym zasadnym powinno być zastosowanie w tym zakresie art. 5 ust. 2 ww. ustawy, który to przepis zwalnia z obowiązku rejestracji odbiornika:
"odbiorniki... przeznaczone przez przedsiębiorcę wyłącznie do sprzedaży lub przekazania osobom trzecim do używania na podstawie umów, jeżeli czynności te należą do przedmiotu działalności gospodarczej danego przedsiębiorcy."
Samochód demonstracyjny w myśl przepisów podatkowych, do czasu kiedy nie wchodzi do środków trwałych dealera (do 1 roku), wciąż zachowuje status towaru handlowego. Zwolnienie z obowiązku rejestracji jest tożsame z nie podleganiem pod przepisy ustawy, co skutkuje brakiem obowiązku płacenia abonamentu.
Oprac. DM
Źródło: mojeauto.pl