artykuły

aktualnosciAKTUALNOŚCI
ReklamaBilbord - bookingcamper zacznij zarabiac

Jak z turystyką w Polsce?

Czas czytania 2 minuty
Jak z turystyką w Polsce?

Polska Organizacja Turystyczna przeprowadziła wnikliwe badania obecnego stanu turystyki w naszym kraju. Jak podróżujemy? Czy jesteśmy atrakcyjnym krajem? Na te i inne pytania znajdziemy odpowiedzi w raporcie POTu.

Badania dotyczą minionego roku. Odnotowano, że wtedy ok. 38,7 mln Polaków wyjechało za granicę, czyli o 22 proc. mniej niż w roku 2008. Z kolei do naszego kraju zaobserwowano 53,8 mln przyjazdów cudzoziemców, tj. mniej o 10 proc..

Które miasta są trendy?
Za najbardziej rozpoznawalne miasta Polski uchodzą: Warszawa (22 proc.), Kraków (20 proc.) i Gdańsk (16 proc.). Dużą popularnością cieszą się również: Łódź, Wrocław, Lublin, Częstochowa i Zakopane. Respondenci pytani o znajomość polskich regionów wskazują kolejno: Śląsk (20 proc.), Mazury (14,5 proc.), Pomorze (14,5 proc.) i Małopolskę (13 proc.).

Jak z turystyką w Polsce? 1

Motywy podróży?
Okazuje się, że odwiedzający Polskę z różnych krajów europejskich, najczęściej za powód odwiedzin naszego kraju wskazują tematykę związaną z dziedzictwem historycznym i kulturowym (m.in. odwiedziny miejsc holocaustu) oraz wypoczynek na łonie natury. Uwagę w raporcie zwraca całkowity brak odpowiedzi związanych z wydarzeniami sportowymi, bardzo niska pozycja tematyki religijnej oraz wydarzeń kulturalnych. Dlatego też Polacy duże nadzieje na poprawę tego stanu wiążą z organizacją Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej 2012.

Cyberplanowanie
Sprawozdanie pokazuje też, że internet jest najczęściej stosowanym narzędziem do uzyskiwania informacji turystycznych, a także stał się po raz pierwszy dominującym narzędziem rezerwacyjnym, przekraczając o 1 proc. ilość rezerwacji dokonywanych przez agentów podróży.

ReklamaJak z turystyką w Polsce? 2
Główne wnioski

Niekorzystna sytuacja ekonomiczna na rynkach światowych będzie miała w roku 2010 bezpośredni wpływ na rozwój oraz kierunki turystyki wyjazdowej, przede wszystkim z krajów Starej Europy.

Źródło: POT
Oprac. JG


09.04.2010
Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News