Organizacja European Consumer Choice przeprowadziła konkurs na najbardziej atrakcyjny cel wyjazdów turystycznych w Europie. O tytuł najlepszego miasta do odwiedzenia rywalizowało 20 miast Starego Kontynentu.
W sumie oddano 209 286 głosów z Europy, na podstawie których powstał ranking. Oddano także 3402 głosów spoza Europy, które nie zostały wzięte pod uwagę. W konkursie brała udział Warszawa, jednak nie zakwalifikowała się do pierwszej 10-tki.
10 miejsce zajął Edynburg (8416 głosów) – raj dla amatorów otwartych przestrzeni, porośniętych wzgórz, wrzosowisk, jezior i zabytków. Tych ostatnich znajduje się tutaj aż 4,5 tysiąca, dlatego miasto nazywane jet Atenami Północy. Panuje tu charakterystyczna, dostojna atmosfera rodem z czasów wiktoriańskich, wkoło pełno pubów serwujących rozmaite gatunki piwa. W odwiedziny do Edynburga warto wybrać się na przełomie sierpnia i września, w czasie trwania Międzynarodowego Festiwalu, w skład którego wchodzi słynny festiwal teatrów ulicznych.
Na przedostatniej pozycji uplasowała się Florencja (8870 głosów) będąca w istocie zabytkiem sztuki. Stolica Toskanii zgromadziła jedną trzecią włoskich dzieł sztuki. Sąsiadują tutaj ze sobą dzieła najwybitniejszych malarzy wszech czasów. Swoim niepowtarzalnym klimatem powinna przyciągnąć także amatorów dobrej kuchni i pięknych zachodów słońca.
Miejsce 8 należy się Lizbonie (10783 głosów). Miasto przyciąga charakterystycznym klimatem. W staromiejskich tawernach można posłuchać pieśni fado, w portowej knajpce zamówić najlepszego na świecie dorsza, a do licznych punktów widokowych dojechać stuletnią windą. Po stromych uliczkach Lizbony pnie się historyczny żółty tramwaj, który jest atrakcją samą w sobie. Stolica często nazywana „rozkoszną przystanią”; to najczęściej odwiedzane przez turystów miejsce w Portugalii.
Budapeszt (11305 głosów) zasłużył na pozycję siódmą i to nie za najlepszy w Europie gulasz czy najlepsze węgierskie wino. Stolica Węgier zaliczana jest do najpiękniejszych miast Europy z uwagi na oryginalny charakter. Rzeka Dunaj dzieli miasto na dwie części: górzystą, bardziej kameralną Budę i równinny, wielkomiejski Peszt. Turyści zgodnie przyznają, że jest tutaj co robić o każdej porze roku. Po poznaniu natomiast może zachwycić niejednego. Najpiękniejsze w tym wszystkim są zmiany, które odcisnęły się na każdej cegłówce – to prawdziwe muzeum, w którym każda ulica przedstawia swoją historię.
Belgia jest wciąż mało znana wśród Polaków. Może zajęcie piątej pozycji w rankingu zachęci naszych rodaków to odwiedzenia Brukseli (14740 głosów z Europy)? To prawdziwie kosmopolityczne miasto i siedziba wielu instytucji oraz urzędów Unii Europejskiej. Brukselski Grand Place jest jednym z najbardziej malowniczych placów w Europie. To tutaj znajduje się słynny pomnik „siusiającego chłopca”. Amatorzy słodkości, tudzież wybornych gatunków piw, na pewno znajdą tutaj coś dla siebie.
Ukochana przez Polaków Praga (14958 głosów) chyba całkiem przypadkowo uniknęła podium. Każdy kto był choć raz w Pradze na weekend majowy albo Boże Ciało wie, że najpopularniejszym językiem ulicznym jest polski. Oczywiście to taki żart, ale nie do końca. Stolica Czech pozostaje jednym z najchętniej odwiedzanych miast sąsiadów w Europie. Aż roi się tutaj od licznych muzeów o przeróżnej tematyce. Obowiązkowo trzeba przejść się sławnym mostem Karola i zwiedzić jedną z setek galerii sztuki. Pragę można też oglądać od innej strony – rejs po Wełtawie to jedna z ciekawszych atrakcji czeskiej stolicy.