artykuły

aktualnosciAKTUALNOŚCI
ReklamaBilbord - Honda agregaty 2024 22.07-31.07 Sebastian
Bezłopatkowy generator prądu

Bezłopatkowy generator prądu

Czas czytania 3 minuty

Konstrukcja opatentowana przez Aeromine Technologies wychwytuje i wzmacnia przepływ powietrza. Turbiny produkujące energię nie mają łopat ani innych ruchomych części zewnętrznych, a całość działa cicho i ma minimalny wpływ na dziką przyrodę.

Prezentowany generator opiera się na nowej technologii bezłopatkowej opatentowanej przez amerykańską firmę Aeromine Technologies. Technologia ta wykorzystuje zjawisko podobne do profili aerodynamicznych w samochodzie wyścigowym - tu akurat, aby wychwycić i wzmocnić przepływ powietrza na dachach budynków. Kiedy wiatr przepływa przez płaty, generowane jest niskie ciśnienie, które zasysa powietrze przez wlot i wewnętrzny generator.

Takie rozwiązanie, które można zainstalować na krawędzi budynku i zintegrować z jego systemami elektrycznymi oraz innymi instalacjami OZE, potrafi wygenerować do 50% więcej energii przy tym samym koszcie, co panele słoneczne na dachu, zajmując przy tym znacznie mniej miejsca. Pomysłodawcy przekonują, że ich zastrzeżona technologia przenosi wydajność energii wiatrowej na wyższy poziom, niwelując dotychczasowe ograniczenia stwarzane przez ruchome turbiny wiatrowe i mniej wydajne panele słoneczne.

10-krotnie mniej zajętej powierzchni

Taka turbina zajmuje wielokrotnie mniej miejsca na dachach budynków. Dlaczego prezentowane rozwiązanie może być interesujące, gdy mieć na uwadze infrastrukturę dla fanów caravaningu? Otóż podstawowym warunkiem dla efektywnego działania turbiny jest instalacja na płaskich dachach budynków – a to dość powszechny widok nie tylko na kempingach.

ReklamaBezłopatkowy generator prądu 1
Każda jednostka może wytrzymać wiatr o prędkości nawet 200 km/godz. Pojedyncza turbina ma 5 kW mocy. Według wyliczeń firmy system złożony z 10 jednostek (50 kW) przy dachu na wysokości 5 m i średniej prędkości wiatru 16 km/godz. wytworzyłby około 20 MWh energii rocznie.

Projekt bezłopatkowego generatora prądu powstał we współpracy z naukowcami z Duńskiego Uniwersytetu Technicznego (DTU). Skądinąd, firma założona w 2021 r. w USA przez pochodzącego z Danii Carstena H. Westergaarda, korzysta z jego wynalazku, czyli opatentowanej technologii bezłopatkowych turbin wytwarzających energię z wiatru.

Łapacz wiatru przyjazny dla środowiska

W konstrukcji brak materiałów drogich i nieprzyjaznych dla środowiska, takich jak krzem i inne pierwiastki ziem rzadkich. W odróżnieniu od paneli fotowoltaicznych rozwiązanie to generuje energię przy każdej pogodzie.

Kiedy produkt będzie dostępny na rynku? Ostatnio Aeromine zakończyło kolejną rundę finansowania projektu wdrożenia rozwiązania. Głównym inwestorem został Veriten, spółka zajmująca się badaniami i inwestycjami w obszarze energii odnawialnej. Ta chwali się już liczbą 6,5 tys. potencjalnych klientów, więc debiut rynkowy bezłopatkowego generatora prądu jest coraz bliższy.

Fot. Aeromine Technologies


Michał Żak02.06.2024 zdjęć 1
Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News