artykuły

Wszystko o branży caravaningowej w jednym miejscu Wszystko o branży caravaningowej w jednym miejscu
Reklama

Węgry > Balaton

Węgry > Balaton

Region Balatonu, choć niezmiernie bogaty w atrakcje turystyczne, rozciąga się na stosunkowo niewielkim obszarze. Wystarczą najwyżej dwie godziny jazdy samochodem, statkiem, pociągiem, a rowerem też niewiele więcej, aby odwiedzić muzea, pałace, ruiny zamków, uzdrowiska, punkty panoramiczne, wieże myśliwskie, dzikie szuwary, pola golfowe, przystanie żaglówek. Balaton to jezioro o tysiącu twarzach. Wszyscy odwiedzający znajdą tutaj coś dla siebie, wspaniale wypoczywając i oddając się ulubionym sportom lub zainteresowaniom.

Niezależnie od tego czy ktoś przyjeżdża sam, czy z rodziną, z małymi dziećmi lub nastolatkami, w stroju jeździeckim czy ze sztucerem myśliwskim, podczas upalnego lata czy łagodnej jesieni – na pewno znajdzie dla siebie odpowiednie miejsce, nocleg i bogaty program. Północny i południowy brzeg Balatonu różnią się diametralnie od siebie, jeżeli chodzi o plaże i warunki przybrzeżne. Po stronie północnej woda raptownie zwiększa swą głębokość, po 30-50 metrach nie można już dosięgnąć dna. Tutejsze plaże polecane są osobom umiejącym dobrze pływać oraz rodzinom ze starszymi dziećmi. Wiele wrażeń czeka na odwiedzających kąpielisko Szigetfürdő w Keszthely – powstałe w miejscu starego domu zdrojowego, ponadto warto odwiedzić ładne plaże w Zánka, Tihany oraz Balatonfüred. Na południowym brzegu Balatonu głębokość wody zwiększa się powoli, w większości miejsc możemy spacerować nawet do 500 metrów w dal, nie tracąc gruntu pod nogami. Szczególnie płytki jest bezpośredni pas brzegu, gdzie w zaledwie półmetrowej wodzie bezpiecznie mogą pluskać się najmłodsi. Dlatego rodziny z małymi dziećmi zazwyczaj wybierają południowy brzeg jeziora. Jeżeli dzieci są już większe lub oczekują innych wrażeń, warto odwiedzić nowy park wodny w Balatonlelle z mnóstwem atrakcji dla dzieci i dorosłych. Wschodni kraniec Balatonu to raj dla miłośników słońca. Na plażach w Kenese, Akarattya i Aliga - ze względu na ich południowe położenie - można się kąpać w promieniach słonecznych od wczesnego ranka do późnego popołudnia.

Przyroda z rozrzutną obfitością obdarowała Balaton pięknem. Większość z nich znajduje się pod ochroną na terenie Parku Narodowego Pogórza Balatonu. Aby poznać atrakcje botaniczne i geologiczne znajdujące się na szlakach krajobrazowych, odwiedzający mogą skorzystać z usług przewodnika. Przyroda z rozrzutną obfitością obdarowała Balaton pięknem. Większość z nich znajduje się pod ochroną na terenie Parku Narodowego Pogórza Balatonu. Aby poznać atrakcje botaniczne i geologiczne znajdujące się na szlakach krajobrazowych, odwiedzający mogą skorzystać z usług przewodnika.
Keszthely jest najstarszym miastem w okolicach Balatonu. Wiele jego ulic wiernie oddaje nastrój małych miasteczek z ubiegłego wieku. Wspaniały barokowy pałac arystokratycznej rodziny Festeticsów, gdzie dziś mieści się muzeum, to najpiękniejszy zabytek w regionie Balatonu. W parku oraz w eleganckich komnatach pałacu latem co tydzień organizowane są koncerty. Muzeum Balatonu jest również przepiękne, jego ekspozycja przedstawia powstanie jeziora, jego faunę i florę, znaleziska archeologiczne, folklor oraz historię kąpielisk. Średniowiecznym zabytkiem jest nawa kościoła rzymskokatolickiego, której freski zalicza się do najpiękniejszych dzieł gotyku węgierskiego. Stałe imprezy w mieście to Letni Festiwal Balatoński oraz Balatońska Jesień.

Okolice Balatonu są prawdziwym rajem dla smakoszy wina. Krzew winorośli w ten region sprowadzili Rzymianie już dwa tysiące lat temu i od tamtej pory wino i jezioro stanowi nierozłączną parę, której wspólnymi płodami są tak legendarne trunki jak wino z Badacsony. A wszystko dzięki niesamowitej mieszance sprzyjających warunków dla wzrostu krzewu - podłożu zawierającemu zwietrzałą bazaltową skałę wulkaniczną, śródziemnomorskiemu klimatowi występującemu w tej okolicy oraz wyjątkowemu oddziaływaniu jeziora, które odbija promienie słoneczne wprost na winnice. Szukając win z tego regionu warto zwrócić uwagę na Szürkebarát - legendarnego Szarego Mnicha. To delikatne, zrównoważone wytrawne wino z korzennym posmakiem dojrzewa ponad 10 miesięcy w beczkach z węgierskiego dębu, dzięki czemu nabiera intensywności i kwiatowego charakteru. Idealne do potraw z makaronu, białych ryb i owoców morza oraz cielęciny. Warto także rozejrzeć się za butelką Kéknyelű, Olaszrizling, Rizlingszilváni, Ottonell Muskotály i Tramini.Administrator09.08.20160 zdjęć 3