ReklamaBilbord - CSP 2020 31.08-05.10 Sebastian Bartek

PRZEPISY PRAWNE

ponad rok temu  05.12.2018, ~ Bartłomiej Ryś   

System viaTOLL w rękach państwa. Utrzymanie trzy razy droższe

fot. Asia Kawesia

Niestety, nie mamy dobrych informacji dla wszystkich, którzy podróżują autostradami po naszym kraju. System viaTOLL, który jest obowiązkowy przy większości zestawów auto plus przyczepa kempingowa, został przejęty przez państwo i teraz ono będzie sprawowało nad nim kontrolę. Niestety, jak podaje portal money.pl, koszt utrzymania systemu będzie trzy razy droższy: z 250-280 milionów do… 800 milionów. 

Dotychczas systemem zarządzała prywatna firma Kapsch. Rządzący chcieli, by to państwo przejęło kontrolę: miało być taniej, miał być zwiększony udział polskich firm. 

Ustawa budżetowa na 2019 roku daje już porównanie. Kiedy Kapsch był operatorem, roczne utrzymanie wymagało 250-280 milionów złotych. Obecnie, kiedy państwo zajęło się tym systemem – to już 800 milionów złotych - mówi serwisowi eNewsroom Adrian Furgalski, ekspert z Zespołu Dorarców Gospodarczych. Dodaje też, że wszystkie koszty, które państwo będzie musiało w związku przejęciem viaTollu ponieść, ciągle nie są znane.

Czy to oznacza dodatkowe opłaty dla kierowców? Jak mówi Furgalski, trudno w tej chwili to przewidzieć. Może to być jednak jego zdaniem trudne - podobnie jak objęcie opłatami kolejnych odcinków autostrad. Wszystko przez jak mówi, "cykl wyborczy". I zaznacza, że wokół poboru opłat za drogi krajowe jest ciągle zaskakująco dużo pytań bez odpowiedzi.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 40

 • 2
  ZADOWOLONY
 • 2
  ZASKOCZONY
 • 2
  POINFORMOWANY
 • 4
  OBOJĘTNY
 • 2
  SMUTNY
 • 22
  WKURZONY
 • 6
  BRAK SŁÓW

Komentarze (1)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~ marian 1 5 miesięcy temu Dlaczego jakas prywatna firma ma nas czesac na oplatach? Autrostrady powinny być bezpłatne, a jesli już kosztować, to opłaty dla Panstwa, bo ono je buduje i utrzymuje. swoja drogą skąd ta kwota 800 mln... pewnie znów lobbyści z TOR-u wymyslili sobie radośnie.
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
do góry strony