ReklamaBilbord Prenumerata

OBLICZA CARAVANINGU

PODRÓŻE

22 dni temu  21.07.2020, ~ Krzysztof Dulny   

Plany wakacyjne Polaków w cieniu koronawirusa

Tegoroczne plany wakacyjne pokrzyżowała pandemia koronawirusa. Jednak jak wynika z badania „Future o Travel”, przeprowadzonego w czerwcu br. na zlecenie Europ Assistance, aż 81% Polaków ma plany urlopowe i zamierza wydać na wypoczynek średnio 3340 zł. Większość osób wybierze wakacje w kraju (79%), wyjazd za granicę planuje 1/3 rodaków.

Podróżowanie a pandemia
Pandemia koronawirusa znacznie wpłynęła na życie ludzi na całym świecie. Badanie pokazuje, że Polacy są zaniepokojeni aktualną sytuacją. Najbardziej martwią ich kwestie dotyczące zdrowia, zarówno własnego, jak i członków rodziny – 81%. Z kolei 38% osób obawia się zwolnienia z pracy, zmniejszenia aktywności zawodowej i utraty części dochodów.
Jednak pomimo tej sytuacji, 81% Polaków ma w tym roku plany urlopowe. Również tyle samo Europejczyków zadeklarowało, że na pewno lub prawdopodobnie pojedzie w tym roku na wakacje. Latem większość Polaków wybierze jednak turystykę lokalną – 70%, natomiast 17% chce spędzić urlop w jednym z krajów Unii Europejskiej, 7% w innych krajach, a 5% respondentów jeszcze nie zdecydowało, gdzie dokładnie pojedzie.
Podczas tegorocznych wakacji najwięcej osób spędzi urlop nad morzem – 27%, 17% osób odwiedzi rodzinę lub znajomych, 15% postawi na odpoczynek połączony ze zwiedzaniem, a 14% osób wybierze krótki wyjazd, typu „city break”. Latem Polacy najchętniej wybierają wypoczynek tygodniowy – 40%, przynajmniej dwa tygodnie wakacji planuje 34% osób, a na przedłużony weekend wybierze się 16% planujących wakacje. Jak pokazuje badanie, pandemia koronawirusa nie ma wpływu na rodzaj wybieranego zakwaterowania. Tak jak w latach poprzednich, Polacy najczęściej rezerwują wakacje w hotelu – 35% lub kwaterze prywatnej – 33%. Zdecydowana większość osób pojedzie na wypoczynek samochodem – 66%, samolot wybierze co piąta osoba planująca urlop – 21%, a do pociągu wsiądzie 17% urlopowiczów.
Badani zadeklarowali, że w tym roku planują przeznaczyć na wyjazd wakacyjny średnio 3340 zł. Prawie połowa osób (48%) przewiduje, że ich budżet wakacyjny zmniejszy się w związku z Covid-19 w porównaniu z 2019 rokiem, a co piąta osoba (20%) planuje zwiększyć wydatki na wypoczynek. 

Trendy w podróżowaniu w 2021 r.
Pomimo dużej chęci podróżowania pozostaje duża niepewność co do przyszłych podróży. Wielu respondentów nie wie jeszcze, czy będą rezerwować wakacje w nadchodzących miesiącach. Jesienią wypoczynek zarezerwowało 26%, zimą planuje wyjechać 19% osób, a plany urlopowe na przyszły rok ma co piąta osoba (20%).
W nadchodzących miesiącach ciągle najbardziej popularnym środkiem transportu będzie samochód – 51% (jesienią) i 65% (zimą). W 2021 roku ten sposób podróży deklaruje 52% osób. W przyszłym roku respondenci deklarują zwiększenie zainteresowanie lataniem, do samolotu planuje wsiąść 36% osób planujących podróż. Podczas przyszłorocznego urlopu Polacy najchętniej pojadą nad morze – 35%, odpoczynek połączony ze zwiedzaniem planuje 20% osób, a wizytę u rodziny i znajomych 11%. Wypoczynek w kraju nadal będzie popularny – 40%, wzrośnie jednak zainteresowanie wyjazdami zagranicznymi – 34%, w tym również na dalsze kierunki (poza UE) – 15%.
W badaniu widać zwiększenie zainteresowania zakupem ubezpieczenia podróżnego. W przeszłości polisę turystyczną kupowało 48% ankietowanych, w nadchodzących miesiącach taki zakup planuje 54% osób. Najwięcej z nich (55%) planuje kupić ubezpieczenie u agenta ubezpieczeniowego lub bezpośrednio w towarzystwie ubezpieczeniowym.

Badanie online zostało zrealizowane przez IPSOS na zlecenie Europ Assistance w okresie 16.06-25.06.2020 r. we Francji, Belgii, Niemczech, Austrii, Polsce, Hiszpanii, Włoszech, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Chinach i Tajlandii. W każdym z krajów badanie przeprowadzono na reprezentatywnej próbie. Łącznie wzięło w nim udział 11 001 osób.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 1
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony