artykuły

abc-caravaninguABC CARAVANINGU
ReklamaBilbord - bookingcamper zacznij zarabiac
Idealny przykład hiszpańskiego kamper-parku
  fot. Camper System Idealny przykład hiszpańskiego kamper-parku

Kemping a kamper park - czym się różnią?

Czas czytania 4 minuty

Kilka tygodni temu na naszym facebookowym profilu udostępniliśmy post firmy CamperSystem. Ta na zdjęciach z drona prezentowała jeden z hiszpańskich kamper-parków, który miał aż kilka punktów serwisowych. Pod postem pojawiło się kilkaset komentarzy Czytelników, którzy m.in. stwierdzili, że „stać na betonie to nie caravaning”. Ktoś inny zapytał o dostępność dodatkowych atrakcji na tym „kempingu”. Mylenie pojęć „kemping” oraz „kamper-park” jest tak częste, że artykuł, który czytacie powstać wręcz musiał. 

Trudno tu winić samych Czytelników. Ci, którzy nie podróżują poza granice Polski nie znają tak naprawdę pojęcia „kamper-park”. Takich miejsc w naszym kraju praktycznie nie ma. Dopiero od pewnego czasu (głównie za sprawą wspomnianej już firmy CamperSystem) takie pojęcie zaczyna funkcjonować na polskiej scenie caravaningu.

Czym jest więc kamper-park? To parking przeznaczony w głównej mierze dla posiadaczy kamperów. To o tyle ważne, że za granicą często zobaczymy zakaz wjazdu dla zestawów z przyczepami kempingowymi (ale nie jest to w żadnej mierze sztywna reguła). Na jego terenie znajdziemy punkt serwisowy, na którym możemy wypróżnić wodę szarą, toaletę chemiczną i zatankować wodę świeżą. Wydzielone parcele posiadają przyłącza 230V. Obsługa jest tutaj ograniczona do minimum. W takich krajach jak Niemcy czy Francja nikogo nie dziwią w pełni zautomatyzowane kamper-parki, na których rolę recepcji przejmuje maszyna. Na jej ekranie wystarczy wprowadzić datę wjazdu oraz wyjazdu, ilość osób i zapłacić kartą płatniczą bądź gotówką. „Automatyczny Recepcjonista” zwróci nam najczęściej kartę magnetyczną, za pomocą której podłączymy prąd czy uruchomimy stację serwisową. 

ReklamaKemping a kamper park - czym się różnią? 1
Kamper-park to, jak zaznaczyliśmy na początku, parking dla kamperów. Stanowi przystanek na drodze caravaningowców, którzy są w ciągłym ruchu, zwiedzają i nieustannie się przemieszczają. Kamper-parki zlokalizowane są najczęściej w sąsiedztwie atrakcji turystycznych. Wśród nich można wymienić parki wodne, restauracje, winnice, trasy rowerowe. Nikt nie oczekuje po kamper-parku dodatkowych atrakcji znanych z kempingów. Teren musi być płaski, wjazd łatwy więc nikogo nie dziwią asfaltowe uliczki zamiast wszędobylskiej zieleni. Na kamper-parku nie spędzamy całych wakacji. To (powtórzmy wyraźnie) zaledwie przystanek podczas naszej drogi.

Kamper-parki mogą posiadać dodatkową infrastrukturę w postaci sanitariatów czy pralek, ale nie jest to obligatoryjne. Z zasady w kamper-parkach korzystamy z naszej infrastruktury zainstalowanej na pokładzie kampera. Tam się myjemy, korzystamy z toalety, przygotowujemy regeneracyjny posiłek. 

Co ważne, kamper-parki w większości przypadków są otwarte przez cały rok. To ważne w kontekście kempingów funkcjonujących najczęściej w okresie letnim. Na terenie Niemiec istnieje łącznie 3600 parkingów przeznaczonych dla kamperów. U nas? Zaledwie kilka.

Czy kamper-parki mają sens w Polsce?

Jak najbardziej! Kamper-park to prosta infrastruktura, której stworzenie nie wymaga dużych środków finansowych. To też łatwy sposób poszerzenia możliwości biznesowych dla tych, którzy już dysponują chociażby hotelem i terenem przyległym do niego. Wówczas stworzenie parcel i punktu serwisowego to czysta formalność, ale i też sposób na przyciągnięcie bogatego klienta caravaningowego chętnego do skorzystania z sauny, basenu czy restauracji hotelowej. 

ReklamaKemping a kamper park - czym się różnią? 2
Niekoniecznie kamper-park, ale chociażby podwójny punkt serwisowy mógłby pojawić się w okolicach Władysławowa i Półwyspu Helskiego. Lokalna społeczność często zwraca uwagę na kampery, które stoją na różnorakich parkingach i wylewają szarą wodę i/lub nieczystości z kasety. Niestety, caravaningowcy w tym rejonie nie mają możliwości zrobienia podstawowych czynności serwisowych w profesjonalnym punkcie. Takowego po prostu nie ma i, jak na razie, nie ma żadnych planów na jego stworzenie. 

Kamper-park i kemping - różnice

Podsumowując, różnice pomiędzy tymi dwoma obiektami są znaczne.

Kamper-park:

  • prosty plac z punktem serwisowym, na którym stoimy tylko podczas korzystania z okolicznych atrakcji (zazwyczaj do trzech dni)
  • koszt pobytu jest o wiele mniejszy niż na kempingu
  • ma być maksymalnie użytkowy, asfaltowe uliczki i parcele nie powinny nikogo dziwić
  • nie musi posiadać sanitariatów oraz dodatkowych udogodnień
  • nie posiada dodatkowych atrakcji w postaci np. placu zabaw dla dzieci
  • często jest w pełni zautomatyzowany, za recepcję odpowiada specjalna maszyna
  • atrakcyjna alternatywa dla postojów "na dziko". Płacimy niewiele, korzystamy z infrastruktury, czujemy się bezpieczni.

Kemping: 

  • przeznaczony do dłuższych pobytów
  • bogaty w dodatkowe atrakcje zlokalizowane już na samym polu (plac zabaw, basen, plaża, restauracje, bary)
  • za pobyt zapłacimy więcej aniżeli w kamper-parku
  • niezależnie od kraju, posiada dużo zieleni, dodatkowej roślinności, drzewek itp.
  • profesjonalny, czysty węzeł sanitarny z prysznicami, toaletami, pralkami, ogólnodostępną kuchnią, miejscem do zmywania naczyń itd.

Bartłomiej Ryś19.03.2021
Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News