ReklamaBilbord - CSP 2020 31.08-05.10 Sebastian Bartek

PODRÓŻE

PRZEWODNIK PO REGIONIE

Po Polsce

Po Świecie

ponad rok temu  26.01.2019, ~ Bartłomiej Ryś   

Nadal w Polsce brakuje miejsc zimowych dedykowanych kamperom i przyczepom

Nadal w Polsce brakuje miejsc zimowych dedykowanych kamperom i przyczepom fot. Bartłomiej Ryś

Skutecznie zarażamy Was zimowym caravaningiem. Coraz więcej z Was chce pojechać do ośrodków narciarskich, spróbować pojeździć na nartach lub desce (jeżeli wcześniej tego nie robiliście), przeżyć zimową przygodę w pojeździe kempingowym. Problem w tym, że w Polsce jest niewiele całorocznych kempingów. Co więcej, niektóre polskie ośrodki narciarskie wręcz… przeganiają kampery! Oto krótka ściągawka miejsc, gdzie bezpiecznie możecie zatrzymać się kamperem. W niektórych z nich jest też dostępny prąd.

Jak to jest z tym prądem?

Dla większości z nas podstawą w zimowym caravaningu jest podłączenie do prądu kampera lub przyczepy. Problem w tym, że przeróżne ośrodki, hotele, pensjonaty i wypożyczalnie nie chcą nam takowego gniazdka udostępnić (o dedykowanych miejscach dla kamperów nawet nie wspominając). Jest to to tyle dziwne, że, po pierwsze, pobór prądu jest stosunkowo nieduży a, po drugie, można w ten sposób dodatkowo zarobić. Zazwyczaj kamperem przyjeżdża kilka osób, które muszą wykupić ski-pass, zjeść, napić się, wypożyczyć sprzęt… czysty zysk. 

Żeby była jasność: nikt z nas nie chce podłączenia „za darmo”, ale nawet z takim argumentem trudno przekonać właścicieli danego obiektu. Na szczęście, na swojej drodze spotkaliśmy sporo osób, które takie podłączenie nam oferują. Na poniższej liście takie miejsca zaznaczyliśmy specjalnym kolorem. Chcemy (w pełni bezpłatnie) wyróżnić te obiekty, które są otwarte na caravaning. 

Gdzie kamper jest „mile widziany”?

1. Czarna Góra Resort

Parking tuż obok wypożyczalni to miejsce, gdzie każdego dnia w okresie zimowym „namierzymy” przynajmniej kilka kamperów. Z naszych informacji wynika, że w przyszłości właściciele ośrodka planują stworzenie mini-infrastruktury dla tego typu pojazdów. Na parking wjedziemy bez żadnego problemu, jest utwardzony i płaski. Co więcej, kamperem możemy podjechać praktycznie pod sam stok. Tuż obok mamy wypożyczalnię sprzętu, kasy ze ski-pass’ami, restaurację. 

Prąd: tuż obok wypożyczalni, na zboczu jest mała skrzynka a tam kilka wejść 230V. Możemy się tam podłączyć bezpłatnie. Pamiętajmy jednak, by uszanować to miejsce i wolę właścicieli ośrodka oraz parkingu. Nie podłączajmy urządzeń, które pobierają znaczną ilość prądu (farelki), zostawmy też po sobie porządek. Dzięki odpowiedniemu zachowaniu, być może w przyszłym sezonie uda się uruchomić miejsca dla kamperów, ale już w pełni oficjalnie na czym przecież nam wszystkim bardzo zależy.

fot. Bartłomiej Ryś

2. Zieleniec Ski Arena

Duży parking przy głównej drodze to jedno z najpopularniejszych miejsc dla kamperów w Polsce w okresie zimowym. Możemy wręcz być pewni, że na miejscu spotkamy przynajmniej kilka różnych ekip (nie tylko z Polski). Zaletą miejsca jest bardzo mała odległość do stoków, wokół mamy też kilka knajpek i wypożyczalnię sprzętu. Kampery są tam normalnym widokiem, więc nie powinniśmy mieć żadnego problemu z nawet dłuższym postojem.

Wady: niektórzy Czytelnicy naszego portalu zwracają uwagę, że w godzinach nocnych jest tam po prostu głośno, głównie ze względu na pracujące sprzęty na stokach (naśnieżarki i ratraki). 

Prąd: brak. Nie znaleźliśmy do tej pory miejsca, które byłoby skłonne umożliwić odpłatne podłączenie pod 230V. Sam Zieleniec (co też jest informacją na razie nieoficjalną) zauważył jednak rosnący potencjał zimowego caravaningu i planuje po zakończeniu obecnego sezonu uruchomić mini-infrastrukturę dla kamperów i przyczep kempingowych. Prawdopodobnie w sezonie 2019/2020 będziemy mieli tam dedykowane caravaningowcom miejsca. 

fot. Elnagh Baron

3. Jaworzyna Krynicka

Parking przy wyciągu gondolowym (jeżeli jest miejsce) chętnie przyjmie kampery. Zaleta: bardzo blisko do stoku, z którego widać parking. 

Prąd: oficjalnie brak, nieoficjalnie wiemy, że można poprosić o podłączenie obsługę szkółek narciarskich i wypożyczalni sprzętu narciarskiego. Nie zapomnijmy zostawić za to tzw. „napiwku” - na pewno zaprocentuje to w przyszłości dla innych ekip, które pojawią się na miejscu.

fot. MasterCamp

4. Białka Tatrzańska 

Odkrycie sezonu. Bardzo duży parking, na którym spotkacie sporą ilość kamperów. Od momentu, kiedy ogłosiliśmy to miejsce na naszych łamach, bądźcie przygotowani na przynajmniej kilka pojazdów w trakcie sezonu. 

Prąd: jest dostępny, darmowy. Kampery łączą się z punktem do ładowania samochodów elektrycznych. Moc jest na tyle wystarczająca, że każdy pojazd może korzystać „do woli”. 

fot. MasterCamp

5. Zakopane

Tutaj wybór jest prosty, bo do dyspozycji mamy „Kemping pod Krokwią” ze wszystkimi udogodnieniami dla kamperów i przyczep. Przydadzą się łańcuchy i dobre opony zimowe - śniegu jest tam pod dostatkiem.

Prąd: oczywiście jest. Cena za jedną dobę kampera, z dwoma osobami dorosłymi i prądem wynosi 100 zł. 

fot. Paweł Szulc

6. Czechy - Jańskie Łaźnie

Na miejscu nie dość, że zastaną nas świetnie trasy, to, jak informują nasi Czytelnicy, spotkamy tam sporą ilość kamperów oraz przyczep kempingowych. Na parkingu mamy sporo miejsca.

Prąd: jest podłączenie do 230V. 

fot. Arkadiusz Dolata

7. Czechy - Szpindlerowy Młyn

Na miejscu znajdziemy bardzo dużą ilość miejscówek (z prądem lub bez). Znajdziemy tam również kemping „Kemp-Spindl” ze wszystkimi mediami, domkami itd. 

Prąd: jest, na kempingu kosztuje 80 koron czeskich za dobę.

fot. kamperownia.com

8. Tylicz 

Jak informuje wypożyczalnia MasterCamp, Tylicz Ski to kolejne miejsce przyjazne kamperom. 

Prąd: jak informuje MasterCamp, jest możliwość porozumienia się z kierownikiem stacji, który jest skłonny udostępnić podłączenie pod 230V. Zostawiamy napiwek, jesteśmy mili i na pewno mamy ciekawą miejscówkę. 

fot. MasterCamp

9. Czechy - Rokytnica nad Jizerou

kamperownia.com informuje, że jest możliwość zatrzymania się kamperem na jednym z parkingów. Najprawdopodobniej na miejscu nie będziemy sami, często można tu spotkać inne kampery i przyczepy.

Prąd: brak. 

fot. kamperownia.com

10. Dwie Doliny Muszyna - Wierchomla

Bardzo przyjazny ośrodek, który wręcz zaprasza wszystkich posiadaczy kamperów. Pisaliśmy o tym miejscu już ponad rok temu m.in. TUTAJ. Prąd to nie wszystko. Do dyspozycji mamy też toalety, miejsce na grill, plac zabaw dla dzieci.

Prąd: darmowy, 230V, z hotelu. 

11. Stacja Narciarska - Laskowa-Ski

Ośrodek narciarski położony w pobliżu Laskowej w Beskidzie Wyspowym (10km od miasta Limanowa), na wschodnim zboczu Góry Kamionnej. Znajduje się tam blisko 4800m dobrze przygotowanych tras zjazdowych, które obsługują 4 wyciągi. Udostępniają dwa duże, darmowe parkingi przy samym stoku, gdzie swobodnie można ustawić kampera. Podłączenie do prądu można otrzymać odpłatnie po wcześniejszym, telefonicznym ustaleniu (tel. +48 (18) 3378810 +48 (18) 3378811). Na miejscu znajdziemy też hotel, szkółkę narciarską, wypożyczalnię sprzętu, bar, grill-bar i restaurację z wyśmienitym jedzeniem (każdy łasuch musi spróbować ich nieziemsko dobrego strudla z sosem waniliowym!).

fot. MasterCamp

Gdzie kamper NIE jest „mile widziany”?

1. Szczyrk Mountain Resort

Jak informowaliśmy na naszych łamach, wypożyczalnia MasterCamp nie mogła na parkingu przy stoku nawet postawić swojego kampera. Obsługa groziła karą w wysokości 1500 zł - tak stanowi Regulamin. Co więcej, obsługa nie mogła też wskazać innego miejsca, gdzie choćby w okolicy można stanąć pojazdem kempingowym. 

Przeczytaj więcej o zimowym caravaningu:

Słowacja - gdzie na narty, jakie kempingi?

Czechy - ośrodki, kempingi

Zimowe wypożyczalnie kamperów

ABC zimowego caravaningu - pytania i odpowiedzi

Zimowy wyjazd do Zakopanego - jak wygląda? [RELACJA] 

Ogrzewanie "na diesla" - jak działa, ile spala paliwa? 

Jak zadbać o ciepło w kamperze lub przyczepie? 

#ZimowyPC

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 28

 • 23
  ZADOWOLONY
 • 3
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 2
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (9)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~ Piotr 9 8 miesięcy temu Ja jest w Austrii w ramsau . Jeżdżąc pi Polsce to przepaść napewno nie cenowa camping beach no tak się nazywa cena za dobę z prądem (13A)bezpiecznik czyli go 3kw grzejemy i korzystamy płacimy 29ruro za dwie osoby co mamy w zamian restauracje na miejscu cidzuennie świeże pieczywo 3euro pralka z proszkiem 2eurosuszarka sauny z prysznicami suszarkami z widokiem na góry w cenie sanitariaty ., trasy biegowe właściwie autostrady 30metrow od kampingi płatne 4euro dziennie przygotowywane non stop 170km Sto metrów od kempingu wyciągi narciarskie . Przy kampingu bobolanfia centrum zimowej rozrywki z instruktorami do nauki jazdy tez wyciągi dla dzieci Pięknie przygotowane . Rewelacja A czy to drogo te 29euro oceńcie sami . Kamping krokiew pod Zakopanem bierze 100zl za nie ma porównania . No to gdzie ta droga Austria oczywiście skibus wizy jeszcze gratis 6km na lodowiec Dachstein. Widzę ze tu są pseudo amatorzy kamperowania zieleniec stanie przy wiezdzie na parkin z autobusami bez toalet
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
 • ~ Paweł 8 10 miesięcy temu Czołem . Czy ktoś z Was ma doświadczenia z zimową podróżą z przyczepą do Czech lub Austrii? Szukamy pomysłu na narty w takiej wersji . W Polsce już próbowaliśmy
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
 • ~ Gosia 7 11 miesięcy temu Rusiński w zimie nie działa! Chyba,ze jak się uda to możecie stać....Info z dziś, z zapytaniem o zimę
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
 • ~ Pawcio 6 ponad rok temu No widzidsz.. odpowiedziałeś sobie sam na pytanie ;-) No cóż.. my jeździmy i sobie w PL znakomicie radzimy. Nie stać nas na dłuższe zimowe wakacje w Austrii. Jeszcze 4-5 lat temu nie było gdzie zostawić kota czy zatankować czystą wodę. Teraz na wielu stacjach narciarskich wystarczy dobrze zagadać z obsługą aby poradzić sobie z podstawową obsługą kampera :-) . Poza tym zawsze można stanąć na kempingu w Nidzicy, Zakopanem czy CamperParku na Rusińskim.
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
 • ~ rodeo 5 ponad rok temu Pawcio - odpowiadając - NIE MA - dlatego nie jeżdżę w polskie góry kamperem. Na dłuższe wyjazdy polecam Alpy lub Dolomity. Tam traktują nas normalnie a nie jak intruzów.
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
 • ~ Pawcio 4 ponad rok temu Rodeo, ładni napiałeś. Teraz wymień dla nas proszę znajdujące się w naszych górach specjalne parkingi dla kamperów z infrastrukturą, tak jak to jest na zachodzie. Właśnie jadę na południe, chętnie skorzystam z Twojej listy, cena nie ga roli.
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
 • ~ mw 3 ponad rok temu Brawo PC. Potwierdzam w 100% ten artykuł. Niestety w Szczyrku nie jesteśmy mile widziani. Ośrodek dokładnie nie potrafi powiedzieć gdzie można stanąć camperem- pani mnie odsyłała do informacji turystycznej. Byliśmy w Jurgowie, nikt nas nie wygonił, ale niestety prądu brak.
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
 • ~ rodeo 2 ponad rok temu Fajnie, przez łikend jakoś da się przeżyć na tzw. gościnnie nastawionych parkingach. A dłużej? Gdzie się wykąpać, wylać wodę, opróżnić kasetę? Przecież to partyzantka. A jak zjedzie się 20 kamperów i na nawet co drugi zacznie wylewać szarą pod siebie druga połowa będzie kursować to pobliskiej publicznej toalety ze zbiornikami, to co wtedy? Skoro jeździmy zachodnimi kamperami, często drogimi, to czy nie możemy jak cywilizowani ludzie stanąć na specjalnym parkingu dla kamperów z infrastrukturą, tak jak to jest na zachodzie.
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
 • ~ Leszek Gidelski 1 ponad rok temuocena: 100%  Dla mniej wymagających narciarzy, rodzin z dziećmi warto skorzystać z BAŁTOWA.Bardzo dobra baza żywieniowa. Ognisko . Byłem co prawda nie kamperem ale pytałem w biurze rezerwacji noclegów o możliwości parkowania, pozostania na kilka dni . Nie ma najmniejszego problemu.
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
do góry strony