Reklama
Bilbord - Maista 01.04 - 30.04 Sebastian_Marko podstrony
ReklamaA1 - katalog ACSI

OBLICZA CARAVANINGU

20 dni temu  21.03.2020, ~ Rafał Dobrowolski   

Gigant w przemyśle caravaningowym ze świetnymi wynikami

Fot. www.erwinhymergroup.com

Thor Industries Inc., producent pojazdów rekreacyjnych z siedzibą w Elkhart, opublikował kilka dni temu swój raport. Większe obroty, wyższa marża i zysk netto… Na bardzo dobre wyniki ekonomiczne globalnego producenta miało wpływ przejęcie europejskiego giganta – Erwin Hymer Group. Nie zabrakło też komentarza odnośnie tematu, który nie schodzi z czołówek gazet. 

Sprzedaż netto wyniosła 2,0 mld dolarów co oznacza wzrost o 712,6 mln dolarów, czyli o 55,2% w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego. Na tak dobry wynik złożył się wzrost sprzedaży pojazdów kempingowych w Ameryce Północnej o 74,5 mln USD oraz o 637,1 mln USD osiągnięty przez firmę Erwin Hymer Group (w skrócie: EHG) w Europie. Przypomnijmy. Z dniem 1 lutego 2019 roku została sfinalizowana transakcja przejęcia EHG przez markę Thor. Odtąd mamy największego producenta pojazdów rekreacyjnych, zarówno w Ameryce Północnej jak i w Europie. 

Czy w sytuacji światowego zagrożenia epidemiologicznego powzięte swego czasu decyzję i zamierzenia będzie trzeba skorygować? Okazuje się, że póki co panuje wstrzemięźliwy, ale jednak optymizm.

Dywersyfikacja dostaw jest remedium

Producent pojazdów rekreacyjnych przyznaje, że ściśle monitoruje sytuację w kontekście koronawirusa i jego potencjalnego wpływu na dostawców podzespołów i akcesoriów niezbędnych do wieloetapowej produkcji pojazdów kempingowych.

- Owszem, w ostatnim tygodniu lub dwóch odnotowano gwałtowny wzrost obaw związanych z koronawirusem i jego wpływem na jednostki i społeczności, na które wirus wywiera wpływ, także na łańcuchy dostaw - szczególnie w przypadku materiałów pochodzących z Chin lub innych obszarów - przyznaje Bob Martin, dyrektor generalny Thor Industries. 

I od razu dodaje, że jego firma póki co nie doświadczyła żadnych przestojów w produkcji w żadnym z jej zakładów w Stanach Zjednoczonych lub w Europie w związku pogarszającą się sytuacją w światowej gospodarce. Co innego, że oczkiem w głowie menadżerów jest teraz poszukiwanie alternatywnych źródeł zaopatrzenia i surowców.

Reakcja klientów i dilerów też cieszy

Jeszcze większym optymizmem musi napawać fakt, że także po stronie popytu niekwestionowany lider w światowym przemyśle caravaningowym nie zauważył żadnej redukcji zamówień, a jego dilerzy żadnego negatywnego wpływu na sprzedaż detaliczną. Tak kamperów jak przyczep kempingowych. Co więcej, padła zapowiedź, że Thor Industries nie spodziewa się, aby wirus opóźnił uruchomienie nowego zakładu produkcyjnego spółki Hymer USA, który będzie działał w Bristolu. To tu nowa spółka zależna będzie produkować pojazdy kempingowe „według europejskich kanonów” na rynek północnoamerykański. Jedyna korekta? Już wiadomo, że opóźnią się przenosiny grupy niemieckich inżynierów, którzy mieli zostać oddelegowani do pracy za Oceanem.

Europejskie standardy w Ameryce

Aby umożliwić Hymer USA powielanie sprawdzonego procesu produkcyjnego, pracownicy różnych marek należących do EHG, pełniący kluczowe funkcje w zakresie rozwoju produktu i posiadający specjalistyczną wiedzę na temat produkcji europejskiej, przeniosą się z Niemiec do Bristolu, aby współpracować z pracownikami Hymer USA. Główny zespół miał rozpocząć realizację tego projektu jeszcze w lutym 2020 r. A jeszcze inna grupa nieco później miała przenieść się do Bristolu, by ściśle monitorować procesy produkcyjne przez najbliższe dwa lata. 

Jedno się nie zmieni. Gdy wreszcie otworzą się na powrót granice państw, to będzie pierwszy przypadek, by standardy wypracowane przez przemysł caravaningowy w Europie zostały powielone w Ameryce Północnej.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 2

 • 1
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 1
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony