DOBRZE WIEDZIEĆ

ABC CARAVANINGU

ponad rok temu  25.10.2016, ~ Administrator   

Strona 1 z 4

Podejmując decyzję o zakupie samochodu, kierujemy się rozmaitymi czynnikami. Pod uwagę bierzemy jego parametry, wygląd, praktyczność czy funkcje, jakie będzie pełnił. Niekiedy pewne potrzeby związane z samochodem, których nie mogliśmy przewidzić na etapie wybory pojazdu, pojawiają się z czasem...

Istnieje jednak bardzo wiele rozwiązań, które mogą zwiększyć funkcjonalność naszego auta już po jego zakupie. Jednym z najprostszych sposobów na zwiększenie tego parametru jest zakup i montaż haka holowniczego, który może spełniać różnorakie funkcje – nie tylko holownicze. Na co zwrócić uwagę przy wyborze pierwszego zaczepu?

Chociaż sezon letnich wyjazdów dobiegł już końca, zalety posiadania zaczepu holowniczego w pojeździe obowiązują cały rok. Hak znajduje zastosowanie wśród osób poszukujących sposobu na przewiezienie sprzętu sportowego, transportu koni czy ładunku wielkogabarytowego. W kilku punkach wskażemy, jak dobrać produkt do własnych potrzeb oraz możliwości samochodu.

Parametry samochodu
Na jakość poruszania się z przyczepą wpływ ma zarówno hak holowniczy, jak również odpowiednie parametry samochodu. Amatorzy wakacji z przyczepą kempingową czy osoby wykorzystujące przyczepki transportowe ze względów zawodowych przed zakupem samochodu rozważą wszystkie cechy decydujące o tym, czy jest to samochód odpowiedni do ciągnięcia innych pojazdów. Takie auto cechuje stabilność jazdy przy dużych prędkościach, odpowiednio krótka droga hamowania, możliwości przyspieszania z dodatkowym obciążeniem oraz bezproblemowego ruszania na wzniesieniu.

Na portalu thetowcarawards.com co roku prezentowane są wyniki testów samochodów osobowych najlepiej nadających się do poruszania z różnego rodzaju przyczepami. Są one dzielone pod względem wagi przyczepy (do 750 kg, 1200 kg, 1500 kg oraz ponad 1500 kg) – samochód roku wybierany jest wśród zwycięzców wszystkich kategorii. Korzystając z porad ekspertów pamiętajmy, że aby poruszanie się zespołem pojazdów było bezpieczne, waga przyczepy nie powinna przekraczać 85% ciężaru własnego ciągnącego ją pojazdu. W trakcie poszukiwań odpowiedniego produktu należy zwrócić także uwagę na posiadaną przez pojazd homologację, która jest nadawana przez producenta. Dla przykładu samochody miejskie oraz niektóre pojazdy hybrydowe nie posiadają homologacji umożliwiającej ciągnięcie przyczep. W tego typu samochodach nie ma jednak przeciwwskazań do zamontowania specjalnego zaczepu holowniczego RMC dopasowanego wyłącznie do bagażników rowerowych. Kule tego rodzaju haków posiadają dodatkowy element, który uniemożliwia przyłączenie dyszla przyczepy.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 8

 • 5
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 1
  POINFORMOWANY
 • 2
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (2)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~ karex 2 miesiąc temu W obecnych czasach to już tylko wiązka/gniazdo 13 PIN. Przede wszystkim jest wtedy światło cofania wymagane dla bagażników rowerowych. A jezeli do gnizda 13 PIN mamy wpiąć "starą" wtyczkę to za 10-15 zł można kupić przejściówkę.
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
 • ~ Radek 1 ponad rok temu Jeśli chodzi o zakup haków, to polecam sklep DobreHaki.pl: Haki Holownicze
  oceń komentarz komentarz zgłoszony do moderacji
do góry strony