artykuły

wiesci-z-warsztatuWIEŚCI Z WARSZTATU
Reklama
W co możesz doposażyć swojego kampera?

W co możesz doposażyć swojego kampera?

Markiza, bagażnik rowerowy czy klimatyzacja to standardowe dodatki montowane przez dealerów w całym kraju. Lista może być jednak bardzo długa i tylko od nas zależy, co znajdzie się na pokładzie. Podczas minionych targów w Nadarzynie firma Złotniccy zaprezentowała kampera wyposażonego we… wszystko. Dosłownie. 

Pojazd był „autem pokazowym", prezentującym możliwości serwisantów pracujących w firmie Złotniccy. Bazą jest alkowa, RollerTeam Kronos 290 M o długości 745 centymetrów. W środku znajdziemy łącznie 5 miejsc do jazdy i spania. Dzięki niewielkiej masie własnej na pokładzie można było zmieścić wyposażenie dodatkowe o łącznej wartości niemal 40 tysięcy złotych!

Największe wrażenie robił dedykowany system CAR AUDIO, który, według słów przedstawiciela „Złotnickich”, nie ma górnej granicy. Ten zainstalowany na pokładzie kampera kosztował około 6000 złotych. Prócz samych głośników trzeba było stworzyć do nich specjalne mocowania - to już inwencja twórcza serwisantów a nie gotowe produkty. Całe nagłośnienie spięto z 9-calową stacją multimedialną opartą na systemie Android. Dopełnieniem jest też 32-calowy telewizor marki Philips, który może przekazywać dźwięk do wspomnianego systemu audio. Co ciekawe, TV działa na zasilaniu 12V i jest „smart”. Możemy na nim uruchomić chociażby popularne aplikacje streamingowe.

To, czego nie widać na pierwszy rzut oka to system zarządzania energią. Na pokładzie pojawiły się dwa bardzo wydajne akumulatory LiFePo4 o pojemności 105 Ah każdy (6000 zł). Do tego przetwornica 12-230V o wydajności 2000 W (1600 zł) oraz dedykowana ładowarka do akumulatorów (1000 zł). Na dachu nie zabrakło miejsca na dodatkowy solar o mocy 175W. Według słów serwisantów firmy Złotniccy, cały pojazd jest w pełni niezależny energetycznie co oznacza brak potrzeby podłączania się do zewnętrznego źródła zasilania.

To nadal nie koniec. Na pokładzie kampera dorzucono system SOG „wyciągający” i filtrujący brzydkie zapachy podczas korzystania z toalety, alarm reagujący na kilka rodzajów gazów (w tym te usypiające) oraz automatyczny zawór brudnej (szarej) wody (ten ostatnio to wydatek 1600 zł). Sam zbiornik zyskał też matę grzewczą (700 zł). Kamera cofania, system Duocontrol (umożliwiający podłączenie na raz dwóch butli gazowych) połączy z zaworem umożliwiającym tankowanie butli na stacjach LPG, LED pod markizą Fiammy, przyłącza zewnętrzne gazu i wody… uff, dużo tego. Wszystkim sterujemy wygodnie za pomocą paneli zainstalowanych w środku.


Bartłomiej Ryś16.10.20210 zdjęć 8