artykuły

wiesci-z-warsztatuWIEŚCI Z WARSZTATU
ReklamaBilbord Ubezpieczenia
Używany hak holowniczy. Czy to bezpieczne?
  fot. Steinhof

Używany hak holowniczy. Czy to bezpieczne?

Czas czytania 3 minuty

Czy opłaca się kupić używany hak holowniczy? To pytanie nie tylko o trwałość elementu, ale także, a może przede wszystkim o bezpieczeństwo użytkowania. Kupowanie akcesoriów do samochodu bardzo często związane jest więc z dylematem - wybrać fabrycznie nowy element, czy zdecydować się na używany podzespół? Eksperci Steinhof podpowiadają, jaka decyzja jest najlepsza dla haków holowniczych.

Współcześnie coraz więcej samochodów ma już fabrycznie montowany hak holowniczy i jest on standardowym wyposażeniem. Jednak przy zakupie auta używanego trzeba się liczyć z tym, że musimy dołożyć kulę haka samodzielnie. Czy w tej sytuacji opłaca się poszukiwać używanej kuli haka holowniczego, żeby zaoszczędzić trochę pieniędzy?

Nieznana historia użytkowania

Największą wadą każdej używanej części jest to, że praktycznie nie wiemy, jak wyglądała historia użytkowania tego konkretnego egzemplarza. W przypadku haków holowniczych są one najczęściej demontowane z pojazdów powypadkowych i sprzedawane oddzielnie. Z reguły brakuje stosownych dokumentów, które mogą zbudować wiarygodną historię tego podzespołu.

Hak holowniczy może być spawany lub prostowany

Jeśli sprawdzenie historii dla konkretnego haka holowniczego jest przynajmniej bardzo trudne, a w rzeczywistości wręcz niemożliwe, nieuczciwi sprzedawcy pozwalają sobie na szereg nagannych praktyk. Można spotkać spawane haki holownicze i prostowane nieumiejętnymi metodami. Co więcej, nie wiemy, pod jakim obciążeniem pracował ten hak, co ma kluczowy wpływ na bezpieczeństwo.

Używany hak holowniczy. Czy to bezpieczne? 1

ReklamaUżywany hak holowniczy. Czy to bezpieczne? 2
Brak tabliczki znamionowej

Ogłoszenia w Internecie, a także dostępne w niektórych stacjach demontażu pojazdów używane haki holownicze pokazują, że nie mają one tabliczki znamionowej producenta. Jest ona całkowicie zerwana lub nieczytelna, co uniemożliwia legalne wykorzystywanie do transportu kuli haka holowniczego na drogach publicznych. Nikt nie zalegalizuje nam tego akcesorium w naszym pojeździe, przez co zapis o haku holowniczym nie pojawi się w dowodzie rejestracyjnym pojazdu.

Czy opłaca się kupić używany hak holowniczy?

Jedyny przypadek, w którym można wziąć pod uwagę zakup używanego haka holowniczego to taki, gdzie mamy tabliczkę znamionową producenta, dokumentacje, wszystkie części potrzebne do zamocowania haka w naszym pojeździe oraz pewność, że struktura kuli haka, odpowiada fabrycznym parametrom. Znalezienie takiego egzemplarza w bardzo atrakcyjnej cenie jest prawdziwą okazją, która zdarza się niezwykle rzadko, a i tak niesie ze sobą sporo ryzyka. Nadmierne podążanie za oszczędnością pieniędzy, może mieć fatalne skutki. Różnica w cenie fabrycznie nowego haka holowniczego Steinhof w porównaniu do używanych egzemplarzy dostępnych w sieci, nie jest warta ewentualnych kłopotów w legalizacji i użytkowaniu tego podzespołu.

Hak holowniczy jest inwestycją w komfort i w bezpieczeństwo na drodze. Produkty Steinhof wykonuje się przy użyciu najwyższej klasy materiałów, w tym powłok antykorozyjnych. Dzięki temu, raz kupiony hak holowniczy i właściwie użytkowany, powinien służyć właścicielowi pojazdu w każdych warunkach przez wiele lat. Co bardzo ważne wszystkie haki holownicze Steinhof spełniają rygorystyczne normy homologacyjne i mają stosowne dokumenty oraz tabliczki znamionowe, upoważniające do ich użytkowania na terenie Unii Europejskiej i w wielu innych krajach na świecie. Większość haków posiada homologację wg Regulaminu 55. A Regulamin ten oprócz krajów UE ratyfikowało również wiele krajów spoza Unii Europejskiej

Reklama
  - podsumowuje Mariusz Fronal z działu technicznego Steinhof.


Szymon Kwiatkowski29.09.20220
Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News