artykuły

nasze-testyNASZE TESTY
ReklamaBilbord polferries 11.05-11.06 Grzegorz

Knaus Sport Traveller 600 DKG – liczy się każdy centymetr

Czas czytania 8 minut
Knaus Sport Traveller 600 DKG – liczy się każdy centymetr

Kampery z serii Knaus Traveller należą do najbardziej popularnych kamperów tego producenta. To kampery w przystępnej cenie, zbudowane na bazie Renault Master.

Knaus Sport Traveller 500 D o długości tylko 5,58 metra, w cenie wyjściowej 35 430 euro, jest najmniejszym i najtańszym kamperem z alkową firmy Knaus. My przyjrzymy się bliżej większemu modelowi – 600 DKG, który jest drugim atrakcyjnym cenowo wariantem Sport Traveller, dłuższym o 84 centymetry i droższym o 8 290 euro. Każdy centymetr więcej kosztuje więc 100 euro...

Knaus Sport Traveller 600 DKG – liczy się każdy centymetr 1
Najlepiej dla rodziny
Dla czteroosobowej rodziny opłaca się jednak kupić „dodatkowe centymetry”, ponieważ testowany pojazd Sport Traveller 600 DKG oferuje przy długości 6,42 metra o dwa łóżka piętrowe więcej, umieszczone w poprzek z tyłu pojazdu, o szerokości 80 centymetrów. W 600 DKG znajduje się czteroosobowy składany stół, miejsce do spożywania posiłków, dobrze dopasowana wielkością kuchnia, szafa z dodatkowym miejscem na bieliznę, kabina z wbudowanym prysznicem i dwa łóżka piętrowe.

Knaus Sport Traveller 600 DKG – liczy się każdy centymetr 2


Knaus Sport Traveller 600 DKG – liczy się każdy centymetr 3


Knaus Sport Traveller 600 DKG – liczy się każdy centymetr 4Duża powierzchnia powstaje przez odstawienie kuchenki. Obok szafy jest wmontowana wysoka jak pomieszczenie szafa z bielizną z wyciąganą półką. Przy otwartej szufladzie można łatwo obsługiwać zawory zamykające gaz.

W Knausie może spać jednak aż 6 osób, ponieważ miejsca do siedzenia można przebudować na łóżko o wymiarach maksymalnie 180 x 122 centymetry. We wcześniejszych modelach robiło się wtedy ciasno, w testowanym nie ma tego problemu.

ReklamaSródtekstowy YT PC
Knaus Sport Traveller 600 DKG – liczy się każdy centymetr 5Sporo miejsca na wyściełanych siedzeniach w miejscu na posiłki. Wokół w Knausie 600 DKG są pod dachem umieszczone szafki. Jednak ich pojemność jest ograniczona przez znajdujące się wnęki.

Komfort jazdy
Na komfort wpływa możliwość wszechstronnej regulacji siedzeń. Ponieważ także biegi zmienia się łatwo i dobrze, wybrano ustawienie elektrycznie przestawianego lusterka zewnętrznego, nic nie przeszkadza w przyjemnej jeździe.
Także solidnie zbudowane i zamocowane meble przyczyniają się do poczucia komfortu. Knausowi udało się zmniejszyć do minimum w testowanym pojeździe łoskot i trzaskanie. Ważny jest także komfort spania. Knaus obiecuje w reklamie powierzchnię do leżenia o rozmiarach 210 x 160 cm. Jeśli ją jednak zmierzymy, to jest to tylko 200 x 155 cm, co i tak jest dosyć dużą powierzchnią.

Wysokość alkowy ponad materacami o wysokości 12 centymetrów na kracie wynosi maksymalnie 68 centymetrów. Sama w sobie wartość do zaakceptowania, ale w środku łóżka wysokość zmniejsza się do 64 cm. Nad środkiem przedniego materaca wysokość wynosi tylko 55 cm, czyli dość nisko.

Należy za to pochwalić pomysł umieszczenia drabiny do alkowy w płaskiej szafie bezpośrednio za siedzeniem pasażera obok kierowcy. Otwiera się wąską klapę, wyciąga drabinę i bez problemu można wchodzić i schodzić. Tak jest dobrze, ponieważ – jak wiadomo z doświadczenia – drabiny poniewierają się gdzieś jako ładunek luzem i najpóźniej przy drugiej podróży są zostawiane w domu i do alkowy wchodzi się po tylnym siedzeniu...

ReklamaŚródtekstowy 2 prenumerata

Łóżka i rowery
Z tyłu kampera znajdują się (umieszczone w poprzek) dwa komfortowe łóżka o szerokości 80 cm. Oba materace leżą na kratach. Naturalnie, oba miejsca do spania mają osobne światło i schowki. W górnym przedziale znajduje się pod dachem schowek, specjalnie dla dziecięcych zabawek. Łóżko można złożyć do ściany tylnej na dole i zaryglować zasuwą. Umieszczona za łazienką deska w szynach prowadzących wysuwa się i w ten sposób jest gotowy z tyłu garaż, jako przestrzeń ograniczona szafą i kabiną prysznicową. Miejsca jest dosyć na dwa rowery. Dobrym pomysłem jest także lampa oświetlająca sypialnię i garaż z tyłu. Wadą jest to, że nie można się dostać do jej włącznika od wmontowanych z tyłu drzwi od strony pasażera obok kierowcy.

Kuchnia
Trzy palniki w kuchence to nic nowego w Knausie, tylko ich rozmieszczenie jest nowością. Ponieważ są zamocowane całkiem z tyłu, mamy do dyspozycji na dużej płycie po lewej stronie obok zlewozmywaka powierzchnię do pracy o wielkości 30 x 80 cm. Szkoda tylko, że kuchenka musi sobie radzić bez zapłonu elektrycznego.

Knaus Sport Traveller 600 DKG – liczy się każdy centymetr 6


Knaus Sport Traveller 600 DKG – liczy się każdy centymetr 7Łóżko piętrowe na dole rozłożone. Jest składane do góry i zamocowywane na tylnej ścianie. Tutaj jest miejsce na dwa rowery. Lampa jest co prawda bardzo jasna, ale prawie nie można jej dosięgnąć od drzwi z garażu z tyłu.


Kuchnia także może się podobać, głównie dzięki ruchomej szufladzie na sztućce z zastosowaniem łatwego w pielęgnacji tworzywa sztucznego i stabilnych, wyciąganych koszy z drutu. Przy tym, nad kuchnią są zamontowane jeszcze zawieszane szafki, a więc bez problemu można tam przechowywać przybory czteroosobowej rodziny. Jeśli chodzi o wymiary, to zamontowana nad grzejnikiem szafa w wysokości 140 cm, szerokości 59 cm i głębokości 60 cm, której wyposażenie ogranicza się do pręta do ubrań i światła, jest szafą standardową. Przy tej wysokości byłby możliwy jeszcze schowek na jej dnie.

Knaus Sport Traveller 600 DKG – liczy się każdy centymetr 8Oba materace mają razem szerokość 155 cm. Ponad powierzchnią do leżenia materaców, tam gdzie jest część przednia pojazdu, znacznie zmniejsza się wysokość w przekroju.

Knaus Sport Traveller 600 DKG – liczy się każdy centymetr 9Łazienka ma zwartą zabudowę. Kto chce się kąpać, musi wokół zaciągnąć przy suficie zasłonkę, aby chronić meble przed ochlapaniem.

Sport Traveller rekompensuje to szafką na bieliznę o szerokości 30 cm i głębokości 60 cm, podzieloną przegródkami. Praktyczny jest wyciągany kosz. Byłoby jeszcze lepiej, gdyby zamontowano więcej niż jeden. Dużo miejsca do spania oferuje klasyczne cztero-osobowe wyściełane miejsce do spożywania posiłków.
<235>
Dzieci łatwo wchodzą na łóżko piętrowe po drabinie. Powierzchnia do leżenia jest szeroka na 80 cm, więc to dobry wynik.

Łazienka
Powierzchnia łazienki wynosi tylko 103 cm x 96 cm, względnie 77 cm. Nie da się już osobno umieścić kabiny prysznicowej. Za to mamy podzieloną zawieszaną szafkę i szafkę pod półokrągłą umywalką. Meble w łazience wykonano z materiałów w tych samych odcieniach drewna, co w pomieszczeniu mieszkalnym, co nadaje łazience lepszy wygląd.

Podsumowanie
Sport Traveller 600 DKG można już kupić od 43 720 euro. Knaus oferuje całą serię pakietów wyposażeniowych, które co prawda wydają się być cenowo korzystne w stosunku do cen detalicznych dodatkowego wyposażenia ekstra, ale które wydają się konieczne jako wyposażenie. Szybko uzbiera się więc kilka tysięcy euro. Testowany pojazd miał wartość 56 444 Euro. Kto ograniczy się do rozsądnych dodatków, takich jak np. felgi z metalu lekkiego za 964 euro i do pakietu Silver-Line za 2041 euro, ten otrzyma pojazd, który będzie się podobać i w atrakcyjnej cenie.

Wnioski
Kto szuka korzystnego cenowo pojazdu dla czteroosobowej rodziny, nie może pominąć Knaus Sport Traveller 600 DKG. Z myślą o tej grupie docelowej wymyślono rozmieszczenie przestrzenne, schludnie wykonano meble, zastosowano kilka dobrych pomysłów: drabina w szafie, przesuwana do tyłu kuchenka. To pokazuje, że atrakcyjne modele można już dostać w korzystnej cenie.

Nadbudowa/karoseria
Aluminiowa konstrukcja przekładkowa z izolacją styroporową, umieszczone z przodu okna, dobrze wpasowane klapy i drzwi, inny kolor za dopłatą.
Komfort mieszkania
Odpowiednie wymiary łóżek, dolne łóżko piętrowe składane, odpowiedniej wielkości miejsce do spożywania posiłków, dużo schowków, zwarta budowa łazienki.
Urządzenia/wyposażenie
Kuchenka z trzema palnikami, lodówka o pojemności 105 litrów, grzejnik Truma C 6002, ładowarka EVS 30/20, bateria 80 AH.
Dane pojazdu bazowego
Na bazie Renault Master, 88 kW/120 PS, przy 4 osobach niewielka ładowność, dopłata za poduszkę powietrzną dla pasażera obok kierowcy.

Tekst i zdjęcia: Heiko Paul
Tłum. Anna Kalińska
Oprac. Dariusz Wołodźko
na podstawie materiałów "CAMPING, CARS & CARAVANS"


03.03.20090
Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News