artykuły

przepisy-prawnePRZEPISY PRAWNE
ReklamaBilbord Ubezpieczenia
Podatek od kampera. Kto musi zapłacić?
  fot. Globe-Traveller

Podatek od kampera. Kto musi zapłacić?

Czas czytania 1 minuta

Choć wszedł w życie w ubiegłym roku, dopiero teraz przyszedł moment, aby go zapłacić. Tzw. podatek od kampera dotyczy wszystkich, którzy w okresie od 1 lipca 2021 r. do 30 czerwca 2022 r. sprowadzili z zagranicy samochód dostawczy i przerobili go na pojazd rekreacyjny – zarówno właścicieli prywatnych, jak i producentów kampervanów sprowadzający do Polski podwozia.

Termin zapłaty przypada na 1 lipca br., co oznacza, że najpóźniej do 15 lipca należy złożyć deklarację, a rozliczyć się z fiskusem do 31 lipca br.

Jak czytamy na portalu wprost.pl, „wszystko za sprawą przyjętej w marcu zeszłego roku przez parlament nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym i niektórych innych ustaw (...) Media zwracały uwagę, że nowela ma uderzać w rejestrujących luksusowe samochody np. jako auto lawety, omijając w ten sposób podatek. Przy okazji jednak „oberwali” również ci, którzy przerabiali zagraniczne auta dostawcze na kampery”.

Jak było wcześniej? Przed zmianami należało płacić akcyzę za sprowadzenie kampera z zagranicy, nie było to natomiast konieczne w przypadku auta dostawczego lub busa. Właściciele kamperów nadal mają 30 dni na powiadomienie starostwa o przeróbce – to pozostaje bez zmian, nowością jest natomiast konieczność zapłaty w związku z tym podatku.


Krzysztof Dulny 29.07.2022
Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News