artykuły

przepisy-prawnePRZEPISY PRAWNE
ReklamaBilbord - ACSI
Nie musisz, nie zasłaniaj szyby!

Nie musisz, nie zasłaniaj szyby!

Czas czytania 5 minut

Nawet 3000 zł mandatu w Polsce, a w innych krajach do sprawy widoczności i gadżeciarstwa na przedniej szybie podchodzi się jeszcze bardziej rygorystycznie. Zawieszka lub opakowanie z zapachem samochodowym może ograniczać widoczność, ale bez problemu można poradzić sobie z tym problemem.

Okres wakacyjny jest dla wielu kierowców szczególny, ponieważ właśnie wtedy pokonują jednorazowo najwięcej kilometrów. Jedni przygotowują się specjalnie do dalszych podróży i sprzątają samochód. Inni – zamieniają wnętrze w prawdziwą składnicę wszelakich drobiazgów. Część z nich trafia niestety na deskę rozdzielczą i przednią szybę, ograniczając widoczność. Nawiasem mówiąc – taki gadżetowy chaos panuje także przez cały rok w niektórych busach i ciężarówkach…

Szyba czy wystawa?

Zastanówmy się, co może znaleźć się w polu widzenia kierowcy. Podstawa to oczywiście smartfon – korzystamy z nich prawie wszyscy. Jeśli na smartfonie pracuje aplikacja informująca o radarach, albo wyświetla się status e-TOLL, to obok smartfonu wieszamy drugi lub nawigację.

Na szybę wędruje też kamerka rejestrująca trasę, gdzieś w zasięgu ręki wisi czasami „gruszka” od CB-radio, a do tego wszystkiego na lusterku kołysze się zawieszka zapachowa (albo nawet kolekcja kilku zawieszek i jeszcze jakaś pamiątkowa maskotka).

Liczba tych i innych gadżetów robi imponujące wrażenie. I raczej nie ujdzie uwadze służb mundurowych podczas zwyczajowej kontroli.

ReklamaNie musisz, nie zasłaniaj szyby! 1
Większe pole widzenia

Należy pamiętać, że w Polsce przepisy ruchu drogowego ocenę przesłonięcia przedniej szyby pozostawiają policjantowi, który w zależności od swojego uznania może zbagatelizować problem, udzielić upomnienia lub wystawić mandat w wysokości nawet… 3000 zł!

W innych krajach do sprawy widoczności i gadżeciarstwa na przedniej szybie podchodzi się w bardziej rygorystyczny sposób. Dla przykładu w Chorwacji funkcjonariusze zwracają uwagę na to jak zamocowaliśmy nawigację i wideorejestrator. W Austrii na „kamerkę” trzeba mieć specjalne pozwolenie. We Francji prawo zakazuje korzystania z dodatkowych urządzeń wyposażonych w ekrany, znajdujących się w polu widzenia kierowcy, za wyjątkiem nawigacji.

Bardzo poważnie do kwestii widoczności podchodzi policja w Hiszpanii – tam można dostać mandat nawet za zawieszkę na lusterku – wystarczy, że jej wielkość wzbudzi zainteresowanie funkcjonariusza.

O „posprzątanie” przedniej szyby warto zadbać przed wyjazdem do Norwegii, gdzie drogówka jest „uczulona” na wszystkie akcesoria przyklejone do szyby wyposażone w ekraniki, których obserwacja może absorbować uwagę. W jasny sposób podchodzą do sprawy Słowacy – szyba ma być całkowicie wolna od przyssawek, uchwytów, zawieszek itp.

W poszukiwaniu złotego środka

Na tym etapie pojawia się zasadnicze pytanie – jak w sposób bezpieczny prowadzić samochód, którego przednia szyba wygląda jak stragan z pamiątkami? W przypadku odświeżaczy powietrza warto postawić na dyskretne rozwiązanie. Na dobry początek można zrezygnować z zawieszki zapachowej na rzecz odświeżaczy żelowych lub najnowszych – polimerowych. Przykładowo, odświeżacze żelowe ELiX występują w różnych wersjach – mamy niewielkie puszki, które z powodzeniem można wozić we wnęce na tunelu środkowym, w schowkach drzwi bocznych lub nawet na podłodze (oczywiście po stronie pasażera, aby nie dostała się pod pedały). Inna, bardzo popularna forma opakowań odświeżaczy żelowych to kostki mocowane do kratek wentylacyjnych.

ReklamaŚT2 - motorshow 06.02-07.04
Odświeżacze polimerowe są jeszcze wygodniejsze w użyciu. Mają formę małych, lekkich spinek, które możemy wpiąć w kratkę wentylacyjną lub zaczepić np. po niewidocznej stronie osłony przeciwsłonecznej. Mocowanie w kratce jest jednak najefektywniejsze, ponieważ aromat z polimeru najlepiej rozchodzi się wtedy, kiedy pracuje wentylacja.

Popularne odświeżacze żelowe

To także doskonała propozycja dla kierowców, którzy nie lubią mieć bałaganu w polu widzenia. W kwestii pozostałych gadżetów radzimy na spokojnie przemyśleć sposoby ich mocowania i w miarę możliwości zrezygnować z tego, co niepotrzebne (np. usunąć stare naklejki rejestracyjne) lub postarać się o nowe bardziej przemyślane uchwyty, które nie będą ograniczały widoczności.

- Czyste, pachnące i posprzątane wnętrze daje kierowcy znacznie lepsze warunki pracy. Fakt, że polskie prawo jest w tej kwestii liberalne nie oznacza, że na przedniej szybie można wieszać wszystko. Przed wyjazdem na wakacje warto zabrać się za porządki, a na dobry początek zastąpić starą zawieszkę zapachową wiszącą na lusterku nowoczesnym odświeżaczem żelowym lub polimerowym – podsumowuje Waldemar Stasiak, EliX.

Fot. EliX


Rafał Dobrowolski19.06.2023 zdjęć 2
Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News