artykuły

przepisy-prawnePRZEPISY PRAWNE
ReklamaBilbord Ubezpieczenia zadzwon
Jedziesz do Francji? Pamiętaj o naklejkach!

Jedziesz do Francji? Pamiętaj o naklejkach!

Czas czytania 1 minuta

Z 1 stycznia 2021 roku we Francji wszedł w życie przepis o obowiązkowym oznakowaniu martwego pola za pomocą dedykowanych naklejek. Oznakowanie ma informować pieszych i rowerzystów o obszarach, w których są oni niewidoczni dla kierowcy pojazdów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t, oraz autobusów poruszających się w środowisku miejskim.

Niniejsze rozporządzenie dotyczy również pojazdów niezarejestrowanych we Francji, w tym oczywiście kamperów. Każdy, kto jedzie bez tych naklejek i zostanie złapany, musi spodziewać się mandatu. Kara za brak odpowiedniej naklejki może sięgać nawet 135 EUR. Przez pierwsze 12 miesięcy będzie obowiązywał okres przejściowy, w czasie którego kierowcy pojazdów mających boczne i tylne naklejki informujące o martwych punktach, które nie są dostosowane ściśle do nowych norm, nie będą karani. Jednak należy je posiadać.

Jedziesz do Francji? Pamiętaj o naklejkach! 1

Naklejki, które można kupić w internecie, lub na stacjach benzynowych w pobliżu granicy, należy przykleić po obu stronach pojazdu, oraz z tyłu po prawej stronie. Naklejki dostępne są w dwóch wersjach: do samochodów ciężarowych i autobusów. W przypadku pojazdów rekreacyjnych, organizacja KÜS zaleca użycie wariantu autobusowego, ponieważ są to również pojazdy do transportu pasażerów. Jeśli pojazd ciągnie przyczepę, to również wymaga naklejki.

fot: KÜS


Szymon Kwiatkowski01.03.20212
Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News