artykuły

przepisy-prawnePRZEPISY PRAWNE
ReklamaBilbord - bookingcamper zacznij zarabiac
Jak uszyć sobie najlepszą polisę turystyczną?

Jak uszyć sobie najlepszą polisę turystyczną?

Czas czytania 3 minuty

Aktywny wypoczynek idzie w parze z zajawką caravaningową. Jak wybrać najlepszą polisę? To dziś o niebo łatwiejsze. Przede wszystkim należy dokładnie ocenić własne potrzeby oraz charakter planowanej podróży.

Na typowo turystyczną wycieczkę przeważnie wystarczająca jest polisa standardowa. Jeśli jesteś fanem caravaning, bo podróżujesz z kamperem lub z przyczepą kempingową i planujesz uprawiać sporty podwyższonego ryzyka lub sporty ekstremalne - sprawdź czy polisa obejmuje rozszerzenia zapewniające pokrycie kosztów ratownictwa i hospitalizacji, a także ochronę sprzętu sportowego przed kradzieżą, zgubieniem lub zniszczeniem.

Polisa turystyczna powinna gwarantować pokrycie wszystkich wydatków związanych z koniecznością udzielenia pomocy medycznej. Zaliczamy do nich m.in. koszty leczenia ambulatoryjnego, hospitalizacji i transportu ubezpieczonego do kraju. Innym ważnym aspektem jest dopasowane ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW), zapewniające wypłatę świadczeń w przypadku trwałego uszczerbku na zdrowiu.

Wniosek? Na pewno warto pamiętać o zapoznaniu się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia - w dokumentach opisane są wyłączenia z ochrony ubezpieczenia, co ma oczywiście istotny wpływ na ewentualną wypłatę świadczeń.

Uprawiasz sporty (ekstremalne)?

Downhill, kolarstwo górskie, wspinaczka wysokogórska, a też skalna, skałkowa i na ściankach – tego typu zajawka nierozłącznie związana jest z podwyższonym ryzykiem wypadku. Dlatego standardowy zakres polis nie obejmuje ochroną sportów wysokiego ryzyka i ekstremalnych. Zaliczamy do nich także m.in. nurkowanie, surfing, baloniarstwo czy żeglarstwo oceaniczne.

ReklamaJak uszyć sobie najlepszą polisę turystyczną? 1
Zwolennicy aktywnego wypoczynku powinni przed zakupem polisy zapoznać się wcześniej z ogólnymi warunkami ubezpieczenia i dostosować zakres oferowanej ochrony do własnych potrzeb oraz dokupić stosowne rozszerzenie, zgodnie z klasyfikacją sportów indywidualnie przygotowaną przez każdego ubezpieczyciela. Dlaczego to  dziś o niebo łatwiejsze? Porównanie cen i zakresów polis turystycznych umożliwia kalkulator ubezpieczeń.

Dlaczego EKUZ nie wystarczy?

Jesteś fanem caravaningu i aktywnego wypoczynku? EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, działa tylko na terenie Unii Europejskiej i państw należących do EFTY (Europejskie Stowarzyszenie Wolnego Handlu). Karta ta nie zastępuje ubezpieczenia turystycznego, zapewniając wyłącznie minimalny zakres pomocy medycznej. Refundowane są tylko niezbędne działania podejmowane w celu ratowania życia, przeprowadzane w placówkach działających w ramach systemu publicznego. Wniosek? W niektórych krajach EKUZ nie obejmuje skutków uprawiania sportów ekstremalnych.

Fot. Bikepark Leogang


Michał Żak28.06.2024
Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News