artykuły

przepisy-prawnePRZEPISY PRAWNE
ReklamaBilbord Ubezpieczenia
DAC7 na szarą strefę w przestrzeni cyfrowej

DAC7 na szarą strefę w przestrzeni cyfrowej

Czas czytania 2 minuty

Nowe przepisy realizujące założenia dyrektywy DAC7, a wymierzone w uchylających się od opodatkowania wejdą w życie 1 lipca 2024 r. Skarbówka będzie mogła sprawdzić czy oferty w Internecie dotyczące rezerwacji noclegów i najmu środków transportu są opodatkowane zgodnie z prawem lub ich wysokość podawana w rozliczeniach z fiskusem nie jest zaniżana.

9 kwietnia br. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami oraz niektórych innych ustaw. Projektowane przepisy implementują tzw. dyrektywę DAC7, tj. dyrektywę Rady (UE) 2021/514 z dnia 22 marca 2021 r. zmieniającą dyrektywę 2011/16/UE w sprawie współpracy administracyjnej w dziedzinie opodatkowania.

Od razu nadmieńmy. Nowe przepisy nie zmieniają dotychczasowych zasad opodatkowania osób sprzedających w Internecie. Co więc się zmieni 1 lipca 2024 roku? Ustawa nałoży na operatorów platform cyfrowych obowiązek gromadzenia i przekazywania administracji podatkowej informacji o sprzedawcach, którzy dokonali transakcji za pośrednictwem cyfrowych platform typu Allegro, Olx czy Booking.com. Raportowaniu będą podlegali także sprzedawcy miejsc noclegowych i najmu środków transportu (np. pojazdów kempingowych) oferowanych w aplikacjach mobilnych.

Kogo nie obejmą nowe uprawnienia skarbówki?

Kontroli pod kątem opodatkowania zgodnie z prawem i rozliczeń z fiskusem nie będą podlegali drobni i okazjonalni sprzedawcy towarów i usług, którzy w ciągu roku dokonali mniej niż 30 transakcji tego rodzaju a łączne wynagrodzenie z tego tytułu nie przekroczyło w danym roku równowartości 2 tys. euro. Te osoby są wyłączone z corocznego raportowania przez operatorów platform cyfrowych do Szefa Krajowej Administracji Skarbowej.

ReklamaŚT - biholiday 06.03-31.05 Sebastian
Celem przepisów implementujących tzw. dyrektywę DAC7 jest ukrócenie szarej strefy w handlu internetowym. Raporty wynikające z DAC7 obejmą roczne okresy sprawozdawcze i będą przekazane Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej w terminie do 31 stycznia kolejnego roku. Ustawowy obowiązek gromadzenia i przekazywania informacji o sprzedawcach, którzy dokonali transakcji za pośrednictwem Internetu, ma dotyczyć takich podmiotów jak: internetowe platformy e-handlu, platformy rezerwacji noclegów, platformy najmu środków transportu, platformy służące zamawianiu przejazdów samochodem.

Fot. arch. PC


Michał Żak11.04.2024
Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News