artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord Ubezpieczenia zadzwon
Żywiecki Park Etnograficzny w Ślemieniu
  fot. Wikipedia Żywiecki Park Etnograficzny w Ślemieniu

Żywiecki Park Etnograficzny w Ślemieniu

Czas czytania 3 minuty

Jak niegdyś żyli mieszkańcy typowej wsi beskidzkiej? Jeśli jesteście ciekawi i lubicie tego typu „wehikuły czasu”, koniecznie musicie odwiedzić park etnograficzny w Jeleśni. To jedno z najmłodszych muzeów typu skansenowego w Polsce i trzecie w Województwie Śląskim.

Jeśli będziecie podróżowali kamperem po Śląsku, i uwielbiacie zwiedzać miejsca historyczne, nietypowe, gdzie można dotknąć, a nawet wejść do wnętrza prezentowanych eksponatów, to z pewnością również lubicie wszelkiego rodzaju skanseny.

Dlatego podczas Waszej kamperowej wyprawy warto skierować się do miejscowości Jeleśnia, gdzie znajdziecie wspaniały skansen przybliżający nam wszystkim realia życia tutejszych mieszkańców z XIX wieku.

Żywiecki Park Etnograficzny w Ślemieniu odwzorowuje dokładnie układ urbanistyczny i zabudowę dawnej wsi Beskidu Żywieckiego.

Gdy dotrzemy już do tej historycznej placówki w Ślemieniu na Śląsku, będziemy mogli obejrzeć 19 zabytkowych, historycznych obiektów. To naprawdę niezwykłe miejsce, zwłaszcza iż na jej terenie znajdziemy budynki, które zostały tu przetransportowane z różnych miejsc regionu Beskidu Śląskiego. Co interesujące, na teren parku etnograficznego w Jeleśni zostały przeniesione w oryginalnej, historycznej formie.

Do tego zabudowania te nie przechodziły żadnej renowacji przeprowadzanej nowoczesnymi metodami. Każdy budynek jest w takim stanie, w jakim się znajdował przed ich przemieszczeniem na teren skansenu. Dlatego możemy tutaj podziwiać budynki autentyczne, pochodzące z różnych okresów. Co ważne, to prawdziwe perełki architektury beskidzkiej.

ReklamaSródtekstowy YT PC
W Żywieckim Parku Etnograficznym w Ślemieniu zobaczymy takie niespotykane już dziś obiekty, jak: budynek szkoły z 1900 r., XIX-wieczny spichlerz, kompletną zagrodę chłopską z domem mieszkalnym z 1895 r., kuźnię z początku XX w., chałupę bogatego chłopa z 1911 r., dom z 1901 r., wzniesiony w stylu wołoskim, urokliwą "chałupę zielarki", chatę z unikatowymi detalami snycerskimi wykonanymi w stylu alpejsko-tyrolskim, małomiasteczkową aptekę, tartak o napędzie wodnym.

W każdym z eksponowanych budynków zrekonstruowano oryginalny wystrój oraz urządzono ekspozycje, które pomogą nam zobaczyć i zrozumieć, jak żyli tu dawni mieszkańcy Beskidu Żywieckiego.

Zwiedzanie w Żywieckim Parku Etnograficznym w Ślemieniu odbywa się zawsze razem z przewodnikiem.

Czy warto odwiedzić Żywiecki Parku Etnograficzny? Zdecydowanie tak, jeśli podróżujecie kamperem po regionie śląskim. To wspaniałe miejsce, które nie tylko pokazuje nam życie dawnych mieszkańców tego regionu, ale to również świetna lekcja historii, jeśli podróżujemy z dziećmi po Polsce.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy