artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord - bookingcamper
Zamek w Tucznie
  fot. Wikipedia Zamek w Tucznie

Zamek w Tucznie

Niegdyś wznosiła się tu pogańska świątynia. Na jej miejscu stanął później przepiękny zamek gotycki, który możemy podziwiać do dziś. Faktem jest, że podczas naszych wypraw kamperem po Polsce, to miejsce warto odwiedzić – jest niezwykłe.

Aby dotrzeć do zamku Tuczno, musimy skierować się do Drawieńskiego Parku Narodowego. Tam znajduje się Tuczno, miejsce niezwykłe. Niegdyś stała tu świątynia słowiańskich plemion pogańskich, a obok zlokalizowana była wczesnośredniowieczna osada.

Po chrystianizacji tych ziem, świątynie zburzono. W jej miejscu wzniesiono zamek obronny. Warto wiedzieć, że to jeden z najpiękniej zlokalizowanych tego typu obiektów obronnych w środkowej Europie.

Zamek był ważny ze względu na swoje strategiczne położenie na pograniczu Brandenburgii i Ziemi Wałeckiej. O potędze i wyjątkowości twierdzy w Tucznie świadczy fakt, że cesarz Karol IV wymienił ją w 1375 roku jako jeden z 12 najsilniejszych zamków na tym terenie.

Twierdza wznosi się na szczycie stromego wzgórza, górując nad miastem Tuczno. Otoczona jest wodami dwóch jezior i bagnami z trzech stron. Taka lokalizacja powodowała, że zamek był fortecą praktycznie nie do zdobycia. Jej charakter zmieniono w późniejszych wiekach, gdy typowe zamki obronne, wobec rozwoju broni artyleryjskiej, już traciły na znaczeniu. Tak więc kolejne przebudowy nadały zamkowi charakter rezydencji magnackiej.

W 1945 roku zabytkowy obiekt został częściowo zniszczony wskutek działań wojennych i wysadzania niemieckich schronów. Jakby tego było mało, w 1947 roku jeszcze nadal użytkowany zamek całkowicie zniszczył pożar. Obiekt przez 10 lat stał pusty. Ruiny odgruzowano i zabezpieczono dopiero w 1957 roku. Na szczęście zamek w Tucznie został odrestaurowany w roku 1974, pod czujnym okiem Stowarzyszenie Architektów Polskich.

ReklamaSródtekstowy YT PC
Obecnie zamek znajduje się w rękach prywatnych i pełni funkcję obiektu hotelowego.

Po zwiedzeniu zamku, korzystając z przystani zlokalizowanej w zamkowej fosie, której woda wpływa do połączonych kanałami jezior, możemy ruszyć na wspaniały rejs po Pojezierzu Drawskim. Możemy z jego pokładu podziwiać wspaniałą, dziewiczą jeszcze przyrodę Drawieńskiego Parku Narodowego.

Miasto Tuczno znajdziemy na trasie prowadzącej z Mirosławca do Człopy, około 20 km na południowy zachód od Wałcza. Cel naszej wyprawy, czyli słynny zamek położony jest w południowej części miasta, po zachodniej stronie drogi.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy