artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord - bookingcamper zacznij zarabiac
Zamek w Pieskowej Skale
  fot. flickr.com Zamek w Pieskowej Skale

Zamek w Pieskowej Skale

Czas czytania 4 minuty

Zamek w Piaskowej Skale to wspaniały przykład renesansowej budowli obronnej w Polsce. Do tego ten obiekt to „prawdziwa gwiazda” filmowa – mogliście ten zamek podziwiać w wielu filmach kinowych i telewizyjnych. Jeśli będziecie podróżowali kamperem po Małopolsce, koniecznie musicie tu przyjechać.

Jak już wspomnieliśmy, zamek znajdujący się w Pieskowej Skale jest jednym z najcenniejszych renesansowych zabytków architektury w naszym kraju. Twierdza, znajdująca się tuż przy charakterystycznej skale - Maczudze Herkulesa stanowi „serce” Ojcowskiego Parku Narodowego.

Zamek znajduje się na słynnym Szlaku Orlich Gniazd. Twierdza w Piaskowej Skale to świetnie zachowana, prawdziwa perełka architektoniczna budowli obronnych w Polsce. Budowę zamku zlecił król Kazimierz Wielki w XIV w., który słynął z budowania, w miejsce drewnianych grodów, bardziej trwałych zamków z kamienia. Renesansowy charakter twierdzy nadano dopiero 200 lat później jej właściciele - Szafrańcowie.

Panowie zamku przy jego rozbudowie sięgnęli po niedaleki, ale słynny wzorzec – przy pracach modernizacyjnych opierali się na architekturze zamku Wawel w Krakowie. Specjalnie do tego zadania sprowadzili słynnych architektów z Włoch, którzy wznieśli arkadowy dziedziniec. Natomiast wieża zegarowa otrzymała hełm podobny do tych z zamku królewskiego na Wawelu. Obok zaś włoscy architekci wznieśli prawdziwe cudo - arkadową loggię. Nieco niżej zaś urządzili ogród na tarasie nad urwiskiem, oczywiście w stylu włoskim.

ReklamaZamek w Pieskowej Skale 1
Obecnie zamek w Piaskowej Skale to muzeum, które prezentuje przemiany stylowe w sztuce europejskiej. Mieści się tu również największa w Polsce galeria malarstwa angielskiego.

Niestety, ale do naszych czasów nie zachowało autentyczne wyposażenie zamku. Tak więc nie obejrzymy zamkowym wnętrz w jego historycznym stylu. W latach 60-tych ubiegłego wieku zainstalowano tu jednak czasowe wystawy poświęcone dziejom zamku, powstaniu styczniowemu oraz sztuce renesansu.

We wnętrzach twierdzy możemy także podziwiać zbiory malarstwa, rzeźby i rzemiosła artystycznego ze zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu, a także wystawę poświęconą Pieskowej Skale.

Warto wiedzieć, że we wnętrzu zamku znajduje się również biblioteka Sapiehów z Krasiczyna, licząca ok. 28 tys. tomów.

Przy okazji mała ciekawostka. Jak każdy szanujący się zamek, także ten w Piaskowej Skale posiada …własnego ducha. Podobno komnaty zamczyska nawiedza duch byłego właściciela, Piotra Szafrańca, rycerza, który w XV wieku został ścięty za rozboje...Być może jeśli będziecie w tym zamku uda się Wam go zobaczyć?

Kolejna ciekawostka – nasze zamczysko jest prawdziwą „gwiazdą filmową”. Zamek w Pieskowej Skale użyczał swoich wnętrz wielu znanym polskim filmom i serialom telewizyjnym, m.in.: „Stawce większej niż życie”, „Janosikowi”, „Ogniem i mieczem”, „Reich”, i „Nie kłam kochanie”.

Jeśli podróżujecie kamperem pod sam zamek, warto zostawić pojazd na jednym z dwóch parkingów: na skrzyżowaniu dróg do Skały, Sułoszowej i Wielmoży oraz od strony Skały tuż pod Maczugą Herkulesa na zakolu rzeki Prądnik.

ReklamaŚT2 - biholiday 06.03-31.05 Sebastian
Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News