artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord - bookingcamper
Zamek w Pieskowej Skale
  fot. flickr.com Zamek w Pieskowej Skale

Zamek w Pieskowej Skale

Zamek w Pieskowej Skale to jeden z najcenniejszych renesansowych zabytków architektury w Polsce. Położony tuż przy Maczudze Herkulesa jest sercem Ojcowskiego Parku Narodowego i ważnym miejscem w historii Polski. Na zamku mieści się muzeum i kawiarnia.

Na Szlaku Orlich Gniazd to prawdziwa, świetnie zachowana, perełka. Budowlę obronną nakazał postawić tu Kazimierz Wielki już w XIV w., a renesansowy charakter nadali jej ponad 200 lat później jej właściciele - Szafrańcowie.

Sięgnęli do sprawdzonych wzorów Wawelu: sprowadzeni z Włoch architekci wznieśli arkadowy dziedziniec, a wieża zegarowa otrzymała hełm podobny do tych z wież zamku królewskiego. Tuż obok mistrzowie z Italii postawili architektoniczne cacko: arkadową loggię.

Poniżej zaprojektowali urządzony w stylu włoskim ogród na tarasie nad urwiskiem. Dziś w zamku mieści się muzeum prezentujące przemiany stylowe w sztuce europejskiej, a także największa w Polsce galeria malarstwa angielskiego.

Do naszych czasów nie zachowało się nic z autentycznego wyposażenia zamku. W latach 60. XX wieku urządzano tu czasowe wystawy poświęcone dziejom zamku, powstaniu styczniowemu i sztuce renesansu.

We wnętrzach można podziwiać zbiory malarstwa, rzeźby i rzemiosła artystycznego ze zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu oraz wystawę poświęconą Pieskowej Skale.

W zamku znajduje się ponadto biblioteka Sapiehów z Krasiczyna, licząca ok. 28 tys. tomów.

Uwaga, podobno renesansowe komnaty nawiedza duch byłego właściciela, Piotra Szafrańca, rycerza, który w XV wieku został ścięty za rozboje...

ReklamaSródtekstowy YT PC
U podnóża Zamku znajdują się 2 parkingi: na skrzyżowaniu dróg do Skały, Sułoszowej i Wielmoży; od strony Skały tuż pod Maczugą Herkulesa na zakolu rzeki Prądnik.

Zamek w Pieskowej Skale został wykorzystany w wieli polskich filmach, m.in. w: „Stawce większej niż życie”, „Janosiku”, „Ogniem i mieczem”, „Reichu”, i „Nie kłam kochanie”.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!