artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord Ubezpieczenia zadzwon
Zamek w Krasiczynie
  fot. flickr.com Zamek w Krasiczynie

Zamek w Krasiczynie

Zamek w Krasiczynie to jeden z najpiękniejszych skarbów architektury renesansowo-manierystycznej w Europie. Został zbudowany na przełomie XVI i XVII wieku przez Stanisława Krasickiego i jego syna Marcina.

Dwie ściany parawanowe zamku zdobione są piękną ażurową attyką. W narożach znajdują się cztery okrągłe baszty - Boska, Papieska, Królewska i Szlachecka. Ich nazwy symbolizują aprobowaną przez fundatorów hierarchię świata obejmującą doczesność i wieczność.

Z dziedzińca zamkowego, okolonego arkadowymi krużgankami, podziwiać można niezwykle rzadko spotykane przepiękne sgraffitowe dekoracje przedstawiające sceny biblijne oraz medaliony z popiersiami cesarzy, wizerunki polskich królów i sceny myśliwskie.

Na przestrzeni wieków Zamek w Krasiczynie był świadkiem barwnych orszaków królewskich, towarzyszących królowi Zygmuntowi III Wazie, Władysławowi IV, Janowi Kazimierzowi II i Augustowi II. Wizerunki tych władców wraz z innymi panującymi w naszym kraju, przedstawiono na dziedzińcu zamkowym, przy użyciu dekoracji sgraffitowej.

Do zabytkowego Przemyśla jest stąd tylko 10 km, a rozległa panorama Pogórza Przemyskiego zachęca do pieszych, rowerowych czy konnych wycieczek.

Obecnie w zespole zamkowo-parkowym znajduje się hotel i restauracja. Niektóre części zamku są udostępnione do zwiedzania w grupach z przewodnikiem.

Trasa zwiedzania obejmuje: dziedziniec zamkowy, kryptę w Baszcie Boskiej, gabinet myśliwski, kaplicę zamkową pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i sale ekspozycyjne. Dodatkową atrakcją jest wejście na Wieżę Zegarową i zwiedzanie sali tortur w lochach zamkowych.

ReklamaSródtekstowy YT PC
Zwiedzanie odbywa się wyłącznie z przewodnikiem w grupie minimum 5-osobowej.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!