artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord volkswagen 19.05-18.06 Jakub
Zamek w Janowcu
  fot. flickr.com Zamek w Janowcu

Zamek w Janowcu

Janowiec słynie z malowniczo położonych zamkowych ruin. Niegdyś potężna budowla o charakterze obronnym stanowiła własność znamienitych rodów magnackich. Jednak czas nie oszczędził janowieckiego zamczyska i obecnie większą część kompleksu stanowią zabezpieczone ruiny.

Aktualnie mieści się tu oddział Muzeum Nadwiślańskiego. Eksponaty związane z historią budowli i jej dawnymi właścicielami udostępniono w trzech salach wystawienniczych. Natomiast w piwnicach znajduje się wystawa poświęcona ceramice.

Zamek wzniesiono na początku XVI wieku i rozbudowywano do XVIII wieku, był siedzibą magnackich rodów Firlejów, Tarłów i Lubomirskich. Z jego budową związani są wybitni architekci i rzeźbiarze: Santi Gucci Fiorentino, Giovanni Battista Falconi i Tylman z Gameren.

Muzeum Nadwiślańskie przeprowadziło zabezpieczenie ruiny i dokonało częściowej odbudowy zamku. Jedną z odbudowanych części jest tzw. Dom Północny – swego rodzaju pałac, dobudowany w pierwszej poł. XVII wieku do wcześniej istniejącego muru obronnego.

W trzech salach na parterze zgromadzono eksponaty poświęcone przeszłości zamku, kolejnym właścicielom, historii obiektu oraz dziejom jego konserwacji. W piwnicach prezentowana jest interesująca wystawa ceramiki zatytułowana: „Fajans holenderski. Motywy zdobnicze XVII w. – XX w. ze zbiorów Jana Jaworskiego”.

Atrakcją dla turystów są wielopoziomowe krużganki, z których rozlegają się piękne widoki na dziedziniec zamkowy i dolinę Wisły.

Obok zamku położony jest niewielki skansen z dworem z Moniaków oraz kilkoma budynkami folwarcznymi, przeniesionymi tu z różnych miejscowości Powiśla.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!