artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord fajny kmaper 01.08-31.08 Sebastian
Zamek Ujazdowski w Warszawie
  fot. wikipedia.org Zamek Ujazdowski w Warszawie

Zamek Ujazdowski w Warszawie

Zamek Ujazdowski, królewski zamek w Warszawie oraz siedziba Centrum Sztuki Współczesnej. Zajmuje się na miejscu XI-wiecznej osady Jazdów, która została zniszczona 23 czerwca 1262 r. przez najazd Litwinów.

W 1516 r. w Jazdowie zamieszkała księżna mazowiecka Anna Radziwiłłówna z synami Stanisławem i Januszem. W 1548 r. wprowadziła się tu królowa Bona Sforza, która wzniosła obszerny, drewniany dwór i zabudowania gospodarskie.

Natomiast budowę zamku właściwego w 1624 r. rozpoczął Zygmunt III Waza. Był to wczesnobarokowy pałac, według projektu Matteo Castellego lub Konstantego Tencallę.

Miejsce wzniesienia zamku było dokładnie zaplanowane

Zamek stanął nad brzegiem wysuniętego ku wschodowi tarasu skarpy brzegu Wisły. Stąd rozpościerał się na wschód widok nieporównywalny, także punktem orientacyjnym dla zbliżających się do Warszawy statków rzecznych. W 1766 r. pałac kupił król Stanisław August Poniatowski, który go znacznie przebudował. W 1784 r. przekazał pałac na koszary Gwardii Pieszej Litewskiej, dlatego pałac znowu przebudowano, tym razem w stylu klasycystycznym. Natomiast od 1809 r. znajdował się tu szpital wojskowy. 

W 1974 r. zadecydowano o odbudowie pałacu i zaczęto prace budowlane przy Trasie Łazienkowskiej.

Od 1985 r. w zamku znajduje się Centrum Sztuki Współczesnej. Odbywa się tam również wiele koncertów i innych imprez tego typu.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy