artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord Ubezpieczenia
Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu
  fot. Wikipedia Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu

Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu

Czas czytania 2 minuty

Znacie ten zamek, jeśli tylko oglądacie polskie filmy i seriale. To tu kręcono sceny do serialu „Wiedźmin”. Realizowano też ujęcia do „Zemsty” Andrzeja Wajdy. Jeśli poszukujecie na swojej trasie wyprawy po Polsce „klimatycznego” zamku, koniecznie musicie zajrzeć do Ogrodzieńca.

Zamek Ogrodzieniec znajdziecie na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej, na szlaku Orlich Gniazd. Znajduje się na Górze Janowskiego i trzeba przyznać, że sprawia niesamowite wrażenie wizualne, górując nad całym terenem.

Historia twierdzy w Ogrodzieńcu sięga czasów Kazimierza Wielkiego. Jednak dużo wcześniej, przed XIV wiekiem w tym miejscu już znajdował się silnie ufortyfikowany, drewniany gród, otoczony niedostępnymi skałami – dlatego to miejsce zwane było niegdyś jako Skalne Miasto Podzamcza.

Patrząc na obecny stan twierdzy, można sobie wyobrazić jak wyglądał w czasach swojej świetności.

Zbudowany był z części górnej i podzamcza. Na pewno miał trzy wieże, trzy dziedzińce, budynki mieszkalne oraz obronny bastion. Do dziś zachowały się jedynie ruiny tej ogromnej budowli, ale i one w swoim obecnym stanie robią kolosalne wrażenie.

Zamek był plenerem dla wielu filmów i seriali. Mimo, że znajduje się obecnie w stanie ruiny, to nadal tętni życiem. W sezonie turystycznym często odbywają się tu turnieje rycerskie, spotkania z duchami i koncerty, które przyciągają rzesze turystów.

Twierdza znajduje się w miejscowości Podzamcze - niewielkiej wsi zlokalizowanej 2 km na wschód od Ogrodzieńca. Parking publiczny znajduje się przy ul. Krakowskiej.

ReklamaŚT - biholiday 06.03-31.05 Sebastian
Zamek zdecydowanie warto odwiedzić podczas podróży w tym regionie Polski. Na pewno taką wyprawą nie będziecie zawiedzeni.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News