artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord Ubezpieczenia
Zamek Kazimierzowski w Przemyślu
  fot. Wikipedia Zamek Kazimierzowski w Przemyślu

Zamek Kazimierzowski w Przemyślu

Czas czytania 3 minuty

Jeżeli podróżujecie kamperem do Przemyśla, koniecznie zaplanujcie sonie czas na zwiedzenie zamku, który tu wybudował król Kazimierz Wielki. Obecnie obiekt prezentuje styl renesansowy, jednak nie zawsze tak było. Na tym wzgórzu znajdowały się wcześniej inne twierdze.

Obecny renesansowy zamek posadowiony jest się na wzgórzu górującym nad Przemyślem. Jednakże jego pierwotną wersję wybudowano tu w 1340 roku. Fundatorem przemyskiej twierdzy był król Kazimierz Wielki, który zreformował budownictwo obronne Polski, budując w miejsce drewnianych zamków te wznoszone z kamieni i cegieł.

Obecna twierdza w Przemyślu nie jest pierwszym zamkiem. Na początku XI wieku król Bolesław Chrobry wzniósł murowaną romańską rotundę oraz palatium. Natomiast późniejszy zamek króla Kazimierza Wielkiego wybudowano w stylu gotyckim. Niewiele z tego okresu pozostało do dnia dzisiejszego – pozostała zaledwie jedna ostrołukowa brama wjazdowa.

Zamek ten nie przetrwał długo, ponieważ został zniszczony podczas najazdu Wołochów w 1498 roku. Na szczęście przemyską twierdzę odbudowano w latach 1514–1553. Stał za taką inwestycją Piotr Kmita Sobieński, który dodatkowo zdecydował się wzmacniać jego zdolności obronne dzięki budowie bastei. Odbudowany zamek został wzniesiony na planie czworoboku, z okrągłymi basztami na jego narożnikach. W południowym narożniku wzniesiono dodatkowo czworoboczną wieżę.

Natomiast w okresie lat 1616–1633 starosta Marcin Krasicki oddał do realizacji Galeazzo Appianiemu przebudowę zamku. Wówczas podwyższono basztę północną oraz wschodnią. Skrzydło północno-wschodnie zamku przebudowano na obiekt mieszkalny z krużgankami.

ReklamaŚT - biholiday 06.03-30.06 Sebastian
Pod koniec XX wieku odbudowano częściowo mur kurtynowy od strony południowo-zachodniej i obie baszty przy tej kurtynie. Wówczas na dziedzińcu twierdzy odsłonięto zarys romańskiej rotundy i palatium za czasów panowania w Polsce króla Bolesława Chrobrego. To odkrycie rozpoczęło prace nad wyeksponowaniem tych zabytkowych elementów oraz odsłoniętych w trakcie tych prac romańskiej trzynawowej bazyliki.

Natomiast w sąsiedztwie zamku polecamy zajrzeć do pięknie położonego parku zamkowego, którego początki sięgają 1842 roku.

Zamek w Przemyślu można zwiedzać codziennie w godzinach: 10.00-18.00.

Jeśli więc będziecie w podróży kamperem do Przemyśla, koniecznie zarezerwujcie sobie czas na zwiedzenie tego przepięknego, historycznego zamku, który prezentuje również historię pięknego miasta. Zwłaszcza, że możemy tu także obejrzeć ślady wcześniejszego, romańskiego budownictwa obronnego.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News