artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord Ubezpieczenia zadzwon
Zamek Kazimierzowski w Przemyślu
  fot. Wikipedia Zamek Kazimierzowski w Przemyślu

Zamek Kazimierzowski w Przemyślu

Renesansowy zamek wznosi się na wzgórzu, górując nad miastem Przemyśl. Jego pierwszą wersję wybudowano tu po 1340 roku, za czasów panowania króla Kazimierza Wielkiego.

Jednak nie była to pierwsza budowla obronna wzniesiona w tym miejscu. Już w początkach XI wieku król Bolesław Chrobry zbudował tu murowaną romańską rotundę i palatium. Zamek Kazimierza Wielkiego został zbudowany w stylu gotyckim. Z tego okresu do dziś zachowała się jedynie ostrołukowa brama wjazdowa.

Obiekt obronny został zniszczony podczas najazdu Wołochów w 1498 roku. Odbudował go w latach 1514–1553 Piotr Kmita Sobieński, wzmacniając jego obronność poprzez budowę bastei. Posiadał plan czworoboku z okrągłymi basztami na narożach, a w narożniku południowym czworoboczną wieżę.

Pod zamkiem znajdował się ufortyfikowany przygródek. W latach 1616–1633 starosta Marcin Krasicki zlecił Galeazzo Appianiemu przeprowadzenie przebudowy zamku podwyższając baszty północną i wschodnią, natomiast skrzydło północno-wschodnie przekształcił na budynek mieszkalny z krużgankami.

Pod koniec XX wieku odbudowano częściowo mur kurtynowy od strony południowo-zachodniej i obie baszty przy tej kurtynie. Na dziedzińcu odsłonięto zarys romańskiej rotundy i palatium powstałego pod koniec panowania Bolesława Chrobrego. W 2012 r. zapoczątkowano prace nad wyeksponowaniem tych reliktów oraz odkrytej w trakcie prac romańskiej bazyliki trzynawowej mylnie określanej jako Cerkiew Wołodara.

ReklamaSródtekstowy YT PC
W sąsiedztwie zamku warto odwiedzić pięknie położony Park Zamkowy, którego początki sięgają 1842 roku.

Obiekt można zwiedzać codziennie w godzinach: 10.00-18.00.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!