artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord - bookingcamper zacznij zarabiac
Zamek Kamieniec w Odrzykoniu
  fot. flickr.com Zamek Kamieniec w Odrzykoniu

Zamek Kamieniec w Odrzykoniu

Czas czytania 3 minuty

To w tym zamku powstał poemat „Zemsta” Aleksandra Fredry. Autor był bowiem właścicielem tego wspaniałego obiektu. Obecnie zamek znajduje się w złym stanie, to właściwie ruina. Jednak w wyremontowanych salach działa prężnie muzeum. Jeśli planujecie wypad kamperem w ciekawe miejsca w Polsce, z pewnością warto odwiedzić to miejsce.

Odrzykoń - miasto położone niedaleko Krosna. Na jego wzgórzu znajduje się piękny zamek, który niestety obecnie jest w ruinie – to twierdza o nazwie Kamieniec. Zamek Kamieniec Odrzykoński z pewnością jest wyjątkowy. Przy okazji to również doskonałe miejsce na wycieczkę plenerową.

Co ciekawe, i warto to wiedzieć wybierając się w to miejsce to fakt, że w plenerach tego dawnego zamczyska toczyła się akcja „Zemsty” Aleksandra Fredry. Bo właśnie autor tej słynnej, wierszowanej komedii był jego właścicielem. Z tego powodu zamek ma wyjątkową atmosferę. To połączenie historii Polski z wartościami dydaktycznymi. Młodzież odwiedzająca ten zamek ma bliski kontakt z miejscami znanymi z lekcji polskiego i historii.

Interesujący jest fakt, że zwiedzanie Zamku „Kamieniec” jest bardzo nietypowe. Oferuje bardzo ciekawą formułę - prelekcję przewodnika wraz ze zwiedzaniem Muzeum, które może zakończyć się ogniskiem lub posiłkiem w Kawiarni Zamkowej. Przy okazji pysznego posiłku, każdy ze zwiedzających będzie miał okazję wysłuchania historii zamku.

Muzeum Zamkowe, które utworzono w 1995 roku, mieści się w dwóch wyremontowanych pomieszczeniach kamienieckiego zamku. Możemy w jego wnętrzu obejrzeć ciekawe militaria oraz przedmioty związane z kolejnymi właścicielami zamku. Z pewnością do najciekawszych eksponatów tego nietypowego muzeum należą portrety Aleksandra Fredry, Anny Szeptyckiej, interesujące herby, drzwi zamkowe, a także gotycki, wspaniały miecz odnaleziony w Zyndranowej.

ReklamaZamek Kamieniec w Odrzykoniu 1
Obok malowniczo położonych ruin zamku w Kamieńcu znajduje się zarówno początek, jak i koniec szlaku, który prowadzi wzdłuż Kamieńca. Jeśli chcecie wybrać się w taką trasę, to zajmie to Wam około 1,5 godz. W czasie tej wędrówki będziemy mogli podziwiać piękne skałki zachęcające do wspinaczki – jeśli macie takie umiejętności i siły. Za nimi ciągnie się jodłowo-sosnowy las. Pieszy lub rowerowy marsz ułatwiają nam tablice informacyjne. Doprowadzą nas one do stanowiska czynnej ochrony płazów, skupiska daglezji oraz – co interesujące zbiorowej mogiły ofiar dawnej epidemii cholery. Jeśli zaś zboczymy nieco z tej ścieżki, dotrzemy do miejsca obserwacyjnego, z którego rozciąga się imponujący widok na ruiny zamku w Kamieńcu.

Zwiedzanie tego obiektu odbywa się od połowy kwietnia do końca listopada, codziennie w godz. 9.00 – 19.00.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News