artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord Ubezpieczenia zadzwon
Zamek Kamieniec w Odrzykoniu
  fot. flickr.com Zamek Kamieniec w Odrzykoniu

Zamek Kamieniec w Odrzykoniu

To w tym zamku powstał poemat „Zemsta” Aleksandra Fredry. Autor był bowiem właścicielem tego wspaniałego obiektu. Obecnie zamek znajduje się w złym stanie, to właściwie ruina. Jednak w wyremontowanych salach działa prężnie muzeum.

Odrzykoń to miasto nieopodal Krosna, w którym na wzgórzu znajdują się piękne ruiny zamku Kamieniec. Zamek Kamieniec Odrzykoński jest wyjątkowy, ponieważ jest to doskonałe miejsce na wycieczkę połączoną z lekcją plenerową.

Na zamku toczyła się akcja „Zemsty” Aleksandra Fredry, który był jego właścicielem. Wyjątkowa atmosfera tu panująca ma w sobie wartość historyczną oraz dydaktyczną – młodzież przebywająca ma bezpośredni kontakt z miejscami znanymi z lekcji polskiego i historii.

Zamek „Kamieniec” oferuje ciekawą formułę zwiedzania. Prelekcja przewodnika, połączone ze zwiedzaniem Muzeum, może być zakończona ogniskiem lub posiłkiem w Kawiarni Zamkowej, która zapewnia schronienie i umożliwia uczestnikom komfortowe wysłuchanie historii zamku.

Muzeum Zamkowe powstało w roku 1995, w dwóch wyremontowanych pomieszczeniach zamku. Znajdują się w nim militaria i przedmioty związane z kolejnymi właścicielami. Najciekawszymi eksponatami są portrety Aleksandra Fredry, Anny Szeptyckiej, herby, drzwi zamkowe, gotycki miecz odnaleziony w Zyndranowej.

Obok ruin znajduje się zarówno początek, jak i koniec szlaku prowadzącego wzdłuż Kamieńca. Spacer zajmuje ok. 1,5 godz. Po drodze podziwiać można skałki wspinaczkowe, za którymi rozciąga się jodłowo-sosnowy las. Wędrówkę ułatwiają tablice informacyjne, prowadzące m.in. do stanowiska czynnej ochrony płazów, skupiska daglezji, a także zbiorowej mogiły ofiar epidemii cholery. Zbaczając nieco ze ścieżki, dociera się do punktu obserwacyjnego z przepięknym widokiem na ruiny.

ReklamaSródtekstowy YT PC
Zwiedzanie: od połowy kwietnia do końca listopada, codziennie w godz. 9.00 – 19.00.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!