artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord - bookingcamper
Zamek Czocha
  fot. pixabay.com Zamek Czocha

Zamek Czocha

Czas czytania 4 minuty

Zamek Czocha to obiekt niezwykły, warty zwiedzenia. To również niewątpliwie wyjątkowa „gwiazda filmowa” – twierdzę i jej wnętrze chętnie wykorzystywali filmowcy. Jeśli więc dotrzemy podczas naszej kamperowej wyprawy do tego zamku, z pewnością przypomnimy sobie od razu wiele filmów i seriali, które oglądaliśmy.

Zamek Czocha jest nie tylko wspaniałym, historycznym obiektem, ale również jego lokalizacja w otoczeniu wyjątkowych walorów przyrody, robi niesamowite wrażenie.

Twierdza znajduje się na wysokim brzegu Jeziora Leśniańskiego, blisko miejscowości Leśna. To jest na zachód od Jeleniej Góry. Zamek nie jest historycznie obiektem, który wybudowali Polacy. Twierdzę wzniesiono w II poł. XIII w. z inicjatywy króla czeskiego Wacława II. Zamek miał bronić północnej granicy Królestwa Czech.

Ze swojego zadania wywiązywał się sumiennie, aż do czasu zakończenia wojny trzydziestoletniej. Kiedy nastały już czasy pokoju, zmieniono charakter Zamku Czocha. Obiekt uzyskał formę architektoniczną typową dla ówczesnych rezydencji.

Kolejne ważne wydarzenie w historii zamku nastąpiło pod koniec XVIII wieku. Wówczas na zamku wybuchł potężny pożar, który praktycznie obrócił obiekt w ruinę. Jednak na tym wydarzeniu historia tego miejsca się nie kończy.

W 1909 roku ruiny zamku zostały kupione przez drezdeńskiego producenta wyrobów tytoniowych Ernsta Gütschowa. Odbudowa i przebudowa trwała do 1912 roku. Zamek odzyskał swój wygląd architektoniczny z roku 1703 (pomogły w tym zachowanie ryciny przedstawiające zamek z tamtego okresu). Zamek Czocha przetrwał również zawirowania II wojny światowej i nie uległ zniszczeniu.

ReklamaSródtekstowy YT PC
Obecnie jest niewątpliwie wielką atrakcję turystyczną. Warto go zwiedzić, obejrzeć renesansową studnię, zwaną przez właścicieli zamku "studnią niewiernych żon”. Koniecznie zajrzyjcie również do Sali Rycerskiej, która zajmuje dwie kondygnacje zamku. Ciekawy jest również wystrój Komnaty Książęcej, zachowanej w stylu późnogotyckim z łożem krytym baldachimem oraz kominkiem marmurowym w holu wejściowym. Możemy tu również spenetrować podziemne przejścia oraz wdrapać się na zamkową wieżę.

Zamek Czocha to również jedna z najbardziej ulubionych twierdz przez filmowców. To tu realizowano znane wszystkim filmy, takie jak: „Gdzie jest generał", „Wiedźmin”, „Dwa światy”, „Sensacje XX wieku” oraz „Tajemnica twierdzy szyfrów” na podstawie scenariusza Bogusława Wołoszańskiego.

Obecnie na zamku działa również hotel, gdzie możemy spędzić noc. Oczywiście jeżeli nie boimy się…duchów. Podobno po zamkowych komnatach nocą błąka się „Biała Dama” – piękną i nieszczęśliwą żonę jednego z właścicieli zamku.

Natomiast w drugiej połowie sierpnia organizowany jest tutaj Rycerski Turniej.

Zamek i okolice to również ciekawe tereny rekreacyjne, idealne na wypady rowerowe. Podczas takich rajdów, trzymając się oznakowanych szlaków, możemy także zwiedzić ruiny okolicznych zamków „Rajsko”, „Świecie” i „Gryf”.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy