artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord - Makita 01.06-30.06 Sebastian
Zamek Czocha
  fot. pixabay.com Zamek Czocha

Zamek Czocha

Położony jest na wysokim brzegu Jeziora Leśniańskiego niedaleko Leśnej (na zachód od Jeleniej Góry), zamek Czocha powstał w II poł. XIII w. jako warownia obronna północnej granicy Czech, z inicjatywy króla czeskiego Wacława II.

W 1346 r. Bolko II przejął Księstwo Jaworskie wraz z Zamkiem Czocha. W 1368 r. całość została włączona do Królestwa Czech. Po zakończeniu wojny trzydziestoletniej zamek uzyskał formę okazałej rezydencji, którą pod koniec XVIII w. ogromny pożar zamienił w ruinę.

Główne atrakcje zamku stanowią niewątpliwie: renesansowa studnia, nazywana przez właścicieli zamku "studnią niewiernych żon”, Sala Rycerska, zajmująca przestrzeń dwóch kondygnacji, Komnata Książęca w stylu późnogotyckim z łożem krytym baldachimem czy kominek marmurowy w holu wejściowym. Ciekawą atrakcję stanowią także jedno z przejść do podziemi, basteja oraz wieża.

Ciekawostką jest również jedno z przejść do podziemi, basteja oraz wieża. W sezonie letnim podczas pobytu na zamku można: uprawiać sporty wodne na Jeziorze Leśniańskim, spacerować trasami turystycznymi przełomu Kwisy oraz -korzystając z licznych w tej okolicy ścieżek rowerowych- zwiedzać ruiny okolicznych zamków „Rajsko”, „Świecie” i „Gryf”. Specyficzny klimat zamku zachęca filmowców.

Tutaj nakręcono m.in. filmy „Gdzie jest generał", „Wiedźmin”, „Dwa światy” oraz dokument „Sensacje XX wieku” oraz „Tajemnica twierdzy szyfrów” na podstawie scenariusza Bogusława Wołoszańskiego. Goście wypoczywający w zamku mogą w nocy spotkać spacerującą krużgankami Białą Damę – piękną i nieszczęśliwą żonę jednego z właścicieli zamku.

W drugiej połowie sierpnia na zamku organizowany jest Rycerski Turniej.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy