artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord fajny kmaper 01.08-30.09 Sebastian
Władysławowo
  fot. flickr.com Władysławowo

Władysławowo

Władysławowo powstało dopiero przed II wojną światową. Połączono wówczas kąpielisko Hallerowo (uruchomione w latach dwudziestych staraniem generała Hallera) z prawie 600- letnią wówczas Wielką Wsią. Zbudowano też, największy do dzisiaj na polskim wybrzeżu, port rybacki. Całość nazwano Władysławowem - na cześć króla Władysława IV, który kiedyś w pobliżu stworzył swój port wojenny.

Władysławowo jest miejscowością z rozbudowaną infrastrukturą turystyczną. Położenie nad otwartym morzem i Zatoką Pucką, a także w pobliżu Nadmorskiego Parku Krajobrazowego stanowi jeden z walorów turystycznych. W mieście znajduje się port morski położony nad otwartym morzem, którego część stanowi zachodni falochron pełniący także funkcję turystycznego mola.

We Władysławowie zostało zorganizowanych 5 kąpielisk nadmorskich.

Przy ul. gen. Józefa Hallera znajduje się Lunapark Sowiński, w którym można skorzystać z młyna widokowego oraz gokartów. Istnieje także możliwość skorzystania z przejażdżki „ciuchcią” po szosie Władysławowo – Jastrzębia Góra.

Wśród głównych atrakcji warto wymienić: Dom Do Góry Nogami (Cetniewo), Muzeum Figur Woskowych, profesjonalny Tor Kartingowy Półwysep, Muzeum Motyli, Muzeum Iluzji, a także wiele atrakcji typowo sezonowych. Atrakcją dla dzieci jest Ocean Park – w którym znajdują się modele większości ssaków morskich w skali 1:1. W okresie wakacyjnym organizowane są animacje dla dzieci.

ReklamaŚródtekstowy Dethleffs 21.09-02.10 Sebastian
W latach 2015-2018 powstały nowoczesne ogólnodostępne place zabaw i skate-park. We Władysławowie działa też Park Linowy Alfa-Park. Ciekawą atrakcją jest multimedialna Wystawa Praca Rybaka.

Jednym z deptaków jest aleja Gwiazd Sportu, na której znajdują się chodnikowe gwiazdy z wypisanymi imionami i nazwiskami słynnych sportowców polskich i trzech zagranicznych. Promenada rozciąga się od ul. Księdza Merkleina aż do zejścia nad morze.

Na plaży w okresie wakacyjnym czynne są bary oraz wypożyczalnie sprzętu wodnego. W porcie skorzystać można z rejsów turystycznych kutrami, łodziami turystycznymi oraz szybkimi motorówkami typu RIB.

W 2020 r. w porcie rybackim udostępniono do bezpłatnego zwiedzania mural składający się aż z 70 obrazów ilustrujących najważniejsze etapy historii miejsca, które kiedyś było znane jako Wielka Wieś, a dziś zdobywa rzesze fanów już jako Władysławowo.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!