artykuły

PRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord - Makita 04.01-31.03 Sebastian
Wieża Piastowska w Opolu
  fot. Wikipedia Wieża Piastowska w Opolu

Wieża Piastowska w Opolu

Mierząca 35 m Wieża Piastowska góruje nad Opolem jako jego nieodzowny element i symbol miasta, pojawiający się w wielu publikacjach oraz materiałach promujących stolicę regionu.

Wieża stanowi ostatnią pozostałość po nieistniejącym obecnie Zamku Piastowskim i jest jednym z najstarszych zabytków architektury obronnej w Polsce. Jej historia sięga roku 1300, kiedy to za rządów księcia Bolka I opolskiego została wzniesiona jako stołp zamku.

Znajduje się na opolskim Ostrówku, w miejscu, gdzie już około 990 roku istniał gród należący do państwa Mieszka I. Pochodzi najpewniej z końca XIII albo – jak wskazują ostatnie badania – z połowy XIV wieku. 

Dziś to jedyna pozostałość po nieistniejącym już Zamku Piastowskim, rozebranym w 1928 roku.

W latach 2013-14 dokonano gruntownej renowacji Wieży Piastowskiej, największej od lat 30-tych XX wieku. Celem prac był nie tylko remont, ale także adaptacja obiektu dla celów turystycznych.

Wewnątrz wieży w dawnych wiekach mieściły się loch, kuchnia, izba, sala i wartownia.

W ostatnich latach Wieżę Piastowską gruntownie wyremontowano i wyposażono m.in. w multimedialne ekspozycje dotyczące m.in. historii Opola i Zamku.

Dzięki realizacji projektu, zwiedzający podziwiać mogą nie tylko pieczołowicie odrestaurowaną, średniowieczną wieżę, ale także multimedialne ekspozycje dotyczące historii Opola, Zamku Piastowskiego oraz Wieży Piastowskiej, a na samym szczycie czeka na nich wspaniała panorama miasta.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicyJak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW