artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
Reklama
Wielka Siklawa
  fot. wikipedia.org Wielka Siklawa

Wielka Siklawa - największy polski wodospad

To największy wodospad w Polsce. Ma blisko 70 m wysokości i spływa dwiema lub trzema strugami ze Ściany Stawiarskiej – progu oddzielającego Dolinę Roztoki od Doliny Pięciu Stawów. Tu warto zachować szczególną ostrożność i pokorę wobec przykładu tej potęgi natury.

Wodospad tworzą dwie lub nawet trzy równoległe strugi pieniącej się wody, które uderzają z ogromną siłą o skały. Ten cud natury był znany już od dawna, a od początku XIX wieku stanowi jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych Tatr. Jest doskonale widoczny z zielonego szlaku, który biegnie tuż obok niego.

Nie powinniśmy zbaczać ze szlaku. Należy uważać na śliskie skały otaczające wodospad. Zwłaszcza, że zdarzały się w tym miejscu upadki, które kończyły się śmiercią.

Do wodospadu Siklawa prowadzi zielony szlak turystyczny, od Wodogrzmotów Mickiewicza (przy szosie Palenica Białczańska – Morskie Oko) nad Wielki Staw. Dojście pod wodospad zajmuje około 2 godzin.

Po dotarciu pod wodospad i odpoczęciu na skałach leżących u jego stóp, możemy podążyć szlakiem dalej i obejść Siklawę z lewej strony, przechodząc po głazach polodowcowych.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy