artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord fajny kmaper 01.08-31.08 Sebastian
Wenecja Opolska
  fot. Wikipedia Wenecja Opolska

Wenecja Opolska

Wyspa Pasieki w Opolu - jedno z najbardziej pięknych i romantycznych miejsc w tym śląskim mieście. Rozciąga się nad Kanałem Młynówka, który dzieli ścisłe centrum miasta od cichej, willowej dzielnicy miasta. 

Stare kamienice ciągną się nad kanałem bulwary mają ok. 1,3 kilometra długości i prowadzą od położonego tuż przy opolskim urzędzie wojewódzkim Mostu Zamkowego aż po ul. Korfantego. Tworzą je wyłożone kamienną kostką ścieżki, ozdobne murki, skalne ogródki i wygodne zejścia nad wodę. Są tu również liczne ławeczki i drewniany pomost widokowy.

W zabudowie "Opolskiej Wenecji" wyróżnia się neoklasycystyczny budynek dawnej bożnicy, będący niegdyś żydowskim domem modlitw. Przetrwał on czasy holocaustu co jest ewenementem w skali się w kraju.

Młynówka spełniała bardzo ważną rolę handlową. Charakterystycznymi budowlami były młyny, spichlerze, rzeźnie oraz łaźnie. W istniejącej do dziś kamienicy z balkonem - ul. Szpitalna 9, mieścił się niegdyś spichlerz.

Budowlą "Opolskiej Wenecji", najbardziej dostojną i rzucającą się w oczy jest stylowa, zachodnia elewacja dawnego szpitala św. Aleksego (dziś mieści się tu dom opieki społecznej "Caritas").

Obecny budynek główny pochodzi z lat 1865-1866. Przy szpitalu św. Aleksego stoi do dziś, kaplica pod jego wezwaniem - zabytek, który zachował się w swej pierwotnej formie.

Po przekroczeniu mostu przy ul. Katedralnej, droga wiedzie na północny cypel wyspy Pasieki, zwany Ostrówkiem. Należał on, w odróżnieniu od całej Pasieki, która była własnością książęcą - do miasta. Tutaj również miasto urządziło swój skład towarów, za korzystanie z którego pobierano opłaty.

ReklamaŚródtekstowy ACK sklep 07.07-31.08 Sebastian
To również wymarzona trasa dla miłośników rowerowych przejażdżek, biegaczy czy zwolenników nordic walking.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy