artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord - bookingcamper zacznij zarabiac
Wenecja Opolska
  fot. Wikipedia Wenecja Opolska

Wenecja Opolska

Czas czytania 3 minuty

Podróżując kamperem po Polsce, możemy znaleźć się otoczeniu niemal do złudzenia podobnego jak w Wenecji. Takie „klimaty” odkryjemy nie we Włoszech, ale w Opolu. Jeśli będziecie w tym mieści koniecznie dotrzyjcie do tego miejsca.

Wiele miejsce w Polsce jest równie pięknych i atrakcyjnych turystycznie, jak te za granicą. Wszak nie bez kozery mówimy, że „cudze chwalicie, swego nie znacie”. No więc właśnie, czas nadrobić te zaległości ze znajomości atrakcyjnych miejsc w naszym kraju. Zapraszamy do Opola, gdzie znajduje się takie miejsce, do złudzenia przypominające scenerię, jaką zobaczymy właśnie w Wenecji.

Mówimy tu o Wyspie Pasieki w Opolu. To jedno z najbardziej pięknych i romantycznych miejsc w tym śląskim mieście. Rozciąga się nad Kanałem Młynówka, który przedziela centrum Opola od cichej, willowej dzielnicy miasta. To właśnie tu poczujecie się jak w Wenecji.

Nad Kanałem Młynówka ciągnę się szereg zabytkowych, urokliwych kamieniczek – cały bulwar to około 1,3 kilometra ciągu spacerowego.

Jak możemy przeczytać na oficjalnej stronie internetowej Opola: „tworzą je wyłożone kamienną kostką ścieżki, ozdobne murki, skalne ogródki i wygodne zejścia nad wodę. Są tu również liczne ławeczki i drewniany pomost widokowy”. Wszystko zaś nad kanałem, stąd wrażenie, że jesteśmy w romantycznej Wenecji.

Jeśli już dotrzemy do "Opolskiej Wenecji" zwróćmy uwagę na neoklasycystyczny budynek dawnej bożnicy żydowskiej. To dawny, żydowskim dom modlitw. Co ciekawe, budynek nienaruszony przetrwał okrutne czasy II wojny światowej.

ReklamaWenecja Opolska 1
Warto też wiedzieć, że przed wiekami Kanał Młynówka pełnił bardzo ważną funkcję handlową. Charakterystycznymi budowlami były tu młyny, spichlerze, rzeźnie oraz łaźnie. W istniejącej do dziś kamienicy z balkonem - ul. Szpitalna 9, mieścił się niegdyś spichlerz.

Najbardziej wyróżniająca się budowlę "Opolskiej Wenecji" jest piękna, zachodnia elewacja dawnego szpitala św. Aleksego, z lat 1865-1866. Obecnie mieści się tu dom opieki społecznej "Caritas". Do dziś stoi tu również kaplica - zabytek, który zachował się w swej pierwotnej formie.

Warto też przejść przez most przy ul. Katedralnej. Dotrzemy w ten sposób na północny cypel wyspy Pasieki, zwany Ostrówkiem. To miejsce, to nie tylko świetny pomysł na romantyczny, wieczorny spacer, ale również wymarzona trasa dla miłośników rowerowych przejażdżek, biegaczy czy zwolenników nordic walking.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News