artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
Reklama
Wenecja Bydgoska
  fot. wikipedia.org Wenecja Bydgoska

Wenecja Bydgoska

Wenecja to piękne, romantyczne włoskie miasto poprzecinane wieloma kanałami. Któż z nas nie chciałby tego miejsca odwiedzić. Czy jednak zdajemy sobie sprawę, że również w Polsce, w Bydgoszczy mamy „swoją” namiastkę Wenecji?

Wenecja w Bydgoszczy to dawny XIX wieczny kompleks przemysłowy. Obecnie ma całkiem inny charakter. To miejsce, do którego warto udać się na dobre jedzenie lub warzone na miejscu piwo.

Historia Wenecji Bydgoskiej rozpoczyna się dopiero w XIX wieku.

Jednak początkiem będzie zgoda, jaką miasto otrzymało na budowę młynów. Idealnym miejscem była Wyspa Młyńska. To tam zbudowano ich najwięcej. Naturalnym napędem kół młyńskich stała się woda. Spiętrzono ją pogłębiając starorzecze, dzisiejsze zakole Brdy przy Operze Nova.

Spiętrzenie Młynówki przydało się również do zasilania fosy oraz zwiększenia bezpieczeństwa miasta w części zachodniej. Zbudowano również jaz oraz śluzę do spławiania drewna. Dynamiczny rozwój handlu rzecznego, budowa Kanału Bydgoskiego oraz stworzenie miejsca postojowego dla szyprów, doprowadziło do wielokrotnego pogłębiania Brdy. Dzięki czemu dziś główny nurt rzeki płynie przez środek miasta, dzieląc je na pół.

Rozwój Młynówki

Druga połowa wieku XIX to potężny rozwój przemysłu w większości polskich miast. Powstają liczne zakłady rzemieślnicze, które z czasem przekształcają się w fabryki. Początkowo do Młynówki schodziły ogrody umieszczone na tyłach budowanych kamienic. Jednak wkrótce zaczęto przekształcać je w pierwsze małe przedsiębiorstwa. Trudniły się one farbowaniem ubrań, produkcją papierosów czy opakowań. Miejsce wydawało się wręcz idealne. Woda z rzeki była na wyciągnięcie ręki.

Kiedy znajdziemy się na bulwarze nad Młynówka zobaczymy jak budynki Wenecji są różnorodne. Ich eklektyczna zabudowa spowodowana jest wielokrotnym dobudowywaniem kolejnych zakładów przez okres sześćdziesięciu lat.  Ostatnim etapem rozbudowy tego obszaru było wybudowanie na początku dwudziestego wieku fabryki Wilhelma Koppa. Była to bardzo nowoczesna farbiarnia oraz pralnia chemiczna, która obsługiwała również Toruń oraz Grudziądz.

Obecnie Wenecja Bydgoska to przede wszystkim Pierogarnia Stary Młyn oraz Regionalna Warzelnia Piwa.

Wspaniale miejsce na odpoczynek  po zwiedzaniu miasta z przewodnikiem. Jest również ważnym elementem naszego Bydgoskiego Szlaku Piwnego oraz gry miejskiej Sekret Piwowara.

Architektura domów, ich surowe bryły z czerwonej cegły, i piętno gotyku widoczne w proporcjach wywołują skojarzenie z Amsterdamem. Każdego, kto był w tym holenderskim mieście, w zdumienie wprawi widok, jaki rozciąga się ku wschodowi z mostu Staromiejskiego nad Brdą. Nie chodzi tylko o podobieństwo architektoniczne, ale również o klimat współczesnego miasta, które ze swoimi kafejkami, sklepikami oraz starymi barkami z fantazją przerobionymi na mieszkania wspaniale łączy teraźniejszość z przeszłością. Wszystko tu jest zadbane, kolorowe, bardzo radosne i tętniące życiem.

Budynki, które zobaczymy niegdyś schodziły prosto do wody.

Obecnie jednak są od niej odgrodzone bulwarem. Ułatwiło to przemieszczanie się po tym obszarze, ale przede wszystkim miało na celu umocnienie fundamentów budynków podmywanych przez rzekę.

Położone nad rzeką urocze zaułki miasta można podziwiać z pokładu bydgoskiego tramwaju wodnego, który kursuje regularnie od maja do końca października.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy