artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord - Webasto 01.11-30.11 Sebastian
Ustrzyki Górne
  fot. Wikipedia Ustrzyki Górne

Ustrzyki Górne

Czas czytania 3 minuty

Podróżując kamperem po Bieszczadach, warto zajechać do miejscowości Ustrzyki Górne. Zwłaszcza jeśli uwielbiacie niewielkie, klimatyczne, zagubione wśród uroków przyrody osady oraz aktywny odpoczynek na łonie natury.

Ustrzyki Górne jest niewielką osadą leżącą u ujścia potoku Terebowiec do Wołosatki. Miasto znajduje się na trasie obwodnicy bieszczadzkiej,  pomiędzy Berehami Górnymi, a Bereżkami.

Ustrzyki Górne to dość stara miejscowość. Pierwsze informacje o osadzie pochodzą z 1529 roku. O istnieniu tej wsi wspominają historyczne pisma z roku 1580.

Po II wojnie światowej większość mieszkańców zostało wysiedlonych na Ukrainę. Dopiero w latach 60-tych XX wieku pojawiły się tu pierwsze zabudowania pracowników leśnych. Wkrótce pojawiła się tu również restauracja "Pod Pulpitem" – to miejsce szybko zyskało sławę "kultowej" knajpy.

To co warto wiedzieć wybierając się do Ustrzyk Górnych, to to, że znajdują się praktycznie w centrum Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Tu również znajduje się siedziba dyrekcji Parku. W osadzie funkcjonuje także placówka Straży Granicznej, kościół, poczta, wyciąg narciarski, sklep oraz kilka obiektów gastronomicznych. Wszystko więc co potrzebne, aby spędzić tu kilka dni, ponieważ naprawdę warto odciąć się tu od cywilizacji.

Atrakcyjne położenie Ustrzyk Górnych powoduje, że ta miejscowość jest chętnie odwiedzana przez turystów. Ponieważ jest doskonałą bazą wypadową na szlaki i ścieżki Bieszczad. Dla turysty pieszego będzie to idealne miejsce na rozpoczęcie przygody z wędrówkami po tym regionie.

ReklamaUstrzyki Górne 1
Dodajmy również, że funkcjonuje tu Ośrodek Muzealny PTTK, czyli muzeum, poświęcony turystyce górskiej w Karpatach Wschodnich i Huculszczyźnie. Placówka muzealna czynna jest w lipcu i sierpniu w godz. 17:00 - 19:00. Wstęp jest bezpłatny.

Z Ustrzyk Górnych możemy wyruszyć następującymi trasami.

Czerwony szlak wiedzie z Ustrzyk Górnych przez Połoninę Caryńską, Berehy, Połoninę Wetlińską do Smereka oraz w stronę przeciwną: przez Szeroki Wierch, Tarnicę, Kopę Bukowską i Halicz (Połonina Bukowska) do Wołosatego.

Ważna informacja - przed wejściem na wszystkie szlaki należy kupić bilet wstępu na teren Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Kasa w Ustrzykach Górnych zlokalizowana jest przy szlaku czerwonym na Połoninę Caryńską, a także przy szlaku czerwonym na Szeroki Wierch.

Możemy również ruszyć szlakiem niebieskim, który ciągnie się wzdłuż południowej granicy od Łupkowa, przez Okrąglik, Riabą Skałę, Kremenaros i Wielką Rawkę, oraz w stronę przeciwną przez Wołosate i Bukowe Berdo.

Natomiast z Wielkiej Rawki wiedzie żółty szlak, tzw. Łącznikowy, na Małą Rawkę. Dalej zaś zielony przez Dział do Wetliny oraz na Przełęcz Wyżniańską.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News