artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord - bookingcamper
Ustrzyki Górne
  fot. Wikipedia Ustrzyki Górne

Ustrzyki Górne

Ustrzyki Górne to niewielka osada u ujścia potoku Terebowiec do Wołosatki, leżąca na trasie obwodnicy bieszczadzkiej pomiędzy Berehami Górnymi, a Bereżkami.

Pierwsze wzmianki o Ustrzykach Górnych pochodzą z roku 1529, natomiast jako istniejąca wieś datowane są one na rok 1580.

Po II wojnie światowej prawie wszyscy mieszkańcy zostali wysiedleni na Ukrainę. W odwecie wieś spalili nacjonaliści z ukraińskiej UPA. Na początku lat 50. XX w była tu placówka WOP. W latach 60. XX w. zaczęły powstawać pierwsze zabudowania pracowników leśnych. Wkrótce powstała także restauracja "Pod Pulpitem", która szybko stała się "kultową".

Ustrzyki Górne leżą niemal w sercu Bieszczadzkiego Parku Narodowego, którego dyrekcja ma tu swoją siedzibę. Ponadto znajduje się tu duża placówka Straży Granicznej, kościół, poczta, wyciąg narciarski, sklep i kilka obiektów gastronomicznych.

Ze względu na atrakcyjne położenie Ustrzyki Górne są chętnie i bardzo często odwiedzane przez turystów. Miejscowość stanowi doskonałą bazę wypadową na bieszczadzkie szlaki i ścieżki.

Najmniej uczęszczanym szlakiem będzie odcinek szlaku czerwonego, prowadzący z Ustrzyk Górnych na przełęcz pod Tarnicą, skąd w 15 minut można wyjść na ten najwyższy bieszczadzki szczyt.

Opis szlaku:

Ustrzyki Górne - Szeroki Wierch - Tarnica Warto zobaczyć również pobliskie Wołosate (5 km), skąd prowadzą szlaki na Tarnicę i dalej: Tarnica z Wołosatego. Po drodze do Wołosatego ciekawe torfowisko wysokie a w samym Wołosatem stary cmentarz i miejsce po cerkwi: Cmentarz w Wołosatem

ReklamaSródtekstowy YT PC
Warto wspomnieć również, że istnieje tu Ośrodek Muzealny PTTK (muzeum) poświęcony turystyce górskiej w Karpatach Wschodnich i Huculsczyźnie. Czynne w lipcu i sierpniu w godz. 17:00 - 19:00. Wstęp wolny.

Dla turysty pieszego będzie to idealne miejsce na rozpoczęcie przygody z Bieszczadami.

Z Ustrzyk Górnych możemy wyruszyć następującymi trasami.

Szlakiem czerwonym z Ustrzyk Górnych przez Połoninę Caryńską, Berehy, Połoninę Wetlińską do Smereka i dalej oraz w stronę przeciwną: przez Szeroki Wierch, Tarnicę, Kopę Bukowską i Halicz (Połonina Bukowska) do Wołosatego:

  • Ustrzyki Górne - Połonina Caryńska (1297 m n.p.m), ok. 2,5 godziny,
  • Ustrzyki G. - Siodło pod Tarnicą, ok. 3 h + ¼ h na szczyt Tarnicy szlakiem żółtym (łącznikowym),
  • Ustrzyki G. - Wołosate, przez Halicz, Rozsypaniec, ok. 6,5 godziny.

Przed wejściem na szlaki należy wykupić bilet wstępu na teren BdPN. Punkt kasowy w Ustrzykach Górnych znajduje się przy szlaku czerwonym na Połoninę Caryńską (za mostkiem nad Wołosatym) oraz przy szlaku czerwonym na Szeroki Wierch.

Szlakiem niebieskim (granicznym), biegnącym wzdłuż południowej granicy od Łupkowa, przez Okrąglik, Riabą Skałę, Kremenaros i Wielką Rawkę, oraz w stronę przeciwną przez Wołosate i Bukowe Berdo:

  • Ustrzyki G. - Wielka Rawka, ok. 3,5 godziny,
  • Wielka Rawka - Kremenaros (zbieg trzech granic), - niecała godzina marszu,
  • Kremenaros - Rabia Skała, ok. 5,5 godziny.
  • Riaba Skała - Okrąglik, ok. 3,5 godziny.

Z Wielkiej Rawki prowadzi także szlak żółty (łącznikowy) na Małą Rawkę, a dalej zielony przez Dział do Wetliny oraz na Przełęcz Wyżniańską.

ReklamaŚródtekstowy 2 BookingCamper
Ustrzyki Górne - Wołosate, ok.1,5 godziny,

Wołosate - Siodło pod Tarnicą, ok. 2 godziny,

Siodło pod Tarnicą - Bukowe Berdo, ok. 3 godzin,

Bukowe Berdo - Widełki, ok. 2 godziny,

Widełki - schronisko studenckie "Koliba" na Przysłupie Caryńskim, ok. 3 godziny,

Z Bukowego Berda można także zejść szlakiem żółtym do Mucznego – niecałe 2 godziny.