artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord volkswagen 19.05-18.06 Jakub
Twierdza Toruń
  fot. Wikipedia Twierdza Toruń

Twierdza Toruń

Będą w Toruniu zwiedzamy zazwyczaj urokliwe stare miasto, oglądamy pomnik Mikołaja Kopernika, wpadamy do planetarium czy zachwycamy się smakiem toruńskich pierników. Czy wiecie jednak, że w tym mieście znajduje się jeden z najciekawszych w Europie zabytków architektury militarnej? To Twierdza Toruń.

Twierdza Toruń – system umocnień obronnych, który otaczał miasto czterokilometrowym pierścieniem. Każdy z fortów dysponował kilkupiętrowymi podziemiami, własną fosą, wałami, budynkami dla żołnierzy, maskującymi pasami zieleni, ujęciami wody pitnej.

Poszczególne obiekty łączy pieszy Szlak Forteczny o długości 44 kilometrów.

Twierdzę Toruń wybudowano w drugiej połowie XIX wieku. Jej obwód to około 22 kilometry, a większość z przeszło dwustu dzieł pasa fortyfikacji przetrwała do dziś praktycznie bez żadnych zmian. Poszczególne obiekty są obecnie niezagospodarowane, niektóre znajdują się w rękach wojska lub są własnością różnych firm.

Realizacja projektu rozpoczęła się w 1872 roku, i obejmował on czytelny układ łącznie 13 fortów, 32 schronów piechoty, 52 schronów międzypola i 6 baterii artyleryjskich, rozmieszczonych dookoła Torunia. Poszczególne wyjścia zabezpieczano, stosując ciekawą zabudowę labiryntową, co stanowiło swoistą ochronę wnętrza przed skutkami wybuchów.

Zwiedzanie fortu w Toruniu

Obecnie główny obiekt twierdzy fortecznej to Fort IV (Żółkiewskiego), w którym usytuowano przypominający pruską twierdzę hotel oraz schronisko na 100 miejsc. Powstał pod koniec XIX wieku, jest przykładem bardzo dobrze zachowanego fortu pierścienia zewnętrznego i najstarszym obiektem pancernym II Rzeszy. Zwiedzanie Fortu IV odbywa się z umundurowanym pruskim żołnierzem, a największe atrakcje to koszary, część bojowa ze stanowiskami ochrony dna fosy i obracaną kopułą, podziemne tunele, a także „szczęśliwa latryna”.

Ponadto na terenie Twierdzy Toruń znajdziemy m.in. najmłodszy Fort I Jana III Sobieskiego, modelowy obiekt dla wznoszonych na niemieckiej granicy fortów grupowych, nazywany kamieniem milowym światowej fortyfikacji. Umieszczono tutaj w wieżach bardzo ciężką baterię pancerną, która miała za zadanie ochraniać ujście rzeki Drwęcy. W 1956 roku Fort I zaadaptowano na winiarnię, a pobliska ulica nosi nazwę Winnica.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy