artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
Reklama
Trzy Korony w Pieninach
  fot. wikipedia.org Trzy Korony w Pieninach

Trzy Korony w Pieninach

Będąc w Pieninach koniecznie trzeba zaliczyć te łagodne, górskie szczyty. „Trzy Korony” - najwyższy szczyt Pienin Środkowych należący do Masywu Trzech Koron.

Jedno z najatrakcyjniejszych turystycznie miejsc w Pieninach. Z platformy widokowej na Okrąglicy, opadającej na Rówień koło Dunajca 500-metrową przepaścią, mamy doskonały widok na przełom Dunajca i obszar Pienińskiego Parku Narodowego, a także na Tatry, Beskid Sądecki, Gorce, Beskid Żywiecki i Magurę Spiską. Przy dobrej pogodzie widać odległą o 63 km Babią Górę.

Od pozostałych szczytów oddzielony przełęczą Wyżni Łazek. Zbocza pocięte są głębokimi dolinami potoków, porośnięte lasem. Partię szczytową stanowi pięć - zbudowanych z odpornych wapieni rogowcowych – turni.

  • Okrąglica – 982 m n.p.m. Najwyższa, na niej znajduje się platforma widokowa z barierkami. Na platformie mieści się około 30 osób.
  • Płaska (Plaska) Skała – 950 m n.p.m. Na południowy wschód od Okrąglicy.
  • Nad Ogródki – 940 m n.p.m. Na południowy zachód od Okrąglicy. Od 1933 stał tutaj obsługiwany przez pustelnika totalizator opadowy.
  • Pańska Skała (Bryłowa) – 920 m n.p.m. Gnieżdżą się w niej rzadkie ptaki pomurniki.
  • Niżnia Okrąglica (Ganek, Siodło) – wysunięta ku południu pod Okrąglicą i niższa o 80 m. Z niej dawniej, przed udostępnieniem wierzchołka, oglądano panoramę.

U południowych podnóży Trzech Koron w Sromowcach Niżnych znajduje się schronisko PTTK "Trzy Korony".

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy