artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord polferries 11.05-11.06 Grzegorz
Tarnica – najwyższy szczyt Bieszczad
  fot. pixabay.com Tarnica – najwyższy szczyt Bieszczad

Tarnica – najwyższy szczyt Bieszczad

Czas czytania 3 minuty

Podróżując po Bieszczadach kamperem możecie również wybrać się na górską wędrówkę w tym przepięknym regionie Polski. Okazją do tego będzie zdobycie słynnej Tarnicy, najwyższego szczytu regionu Bieszczad.

Tarnica jest najwyższym szczytem Bieszczad, jest na tyle wysoki, że należy do Korony Gór Polski. Dlatego turyści zwiedzający ten region Polski, dość chętnie próbują Tarnicę zdobyć. Góra ma – co ciekawe – dwa wierzchołki o wysokości 1346 i 1339 m n.p.m. Podejście jest dość trudne, ponieważ natrafimy na liczne osuwiska skał, naturalne zagłębienia czy bruzdy. Natrafimy również na pozostałości fortyfikacji – okopów, z czasów ostatniej wojny światowej.

W 1987 na szczycie wzniesiono siedmiometrowy krzyż na pamiątkę pobytu tu ks. Karola Wojtyły w dniu 5 sierpnia 1953 r.

Kiedy już dotrzemy na szczyt bieszczadzkiej Tarnicy, docenimy to miejsce. Na pewno, jeśli chodzi o walory widokowe, jakie z jej wierzchołka można podziwiać. Mamy tu fenomenalny widok na praktycznie całe Bieszczady. Natomiast przy doskonałej pogodzie możemy również dostrzec Tatry, Gorgany, Ostrą Horę, Połoninę Równą, Połoninę Krasną, Świdowiec.

Jeżeli chcemy dotrzeć na szczyt Tarnicy, możemy wybrać dwa piesze szlaki turystyczne. Pierwszy z nich wchodzi w skład Głównego Szlaku Beskidzkiego, z Ustronia do miejscowości Wołosate. Ta trasa prowadzi od schroniska w Ustrzykach Górnych (znaki czerwone) i jest niezwykle widokowym odcinkiem trasy na szczyt Tarnicy. Dotrzemy nim do przełęczy pod szczytem Tarnicy o wysokości 1275 m n.p.m. połoninami Szerokiego Wierchu.

ReklamaSródtekstowy YT PC
Na drugi szlak, niebieski, powinny zdecydować się osoby, które są bardziej zaprawione w wyprawach górskich. Prowadzi na trasie od Białej do Grybowa. Dotrzemy nim z Wołosatego wprost na przełęcz pod szczytem Tarnicy. Z przełęczy na szczyt udamy się dość krótkim, bo zajmie nam to maksymalnie 15 minut marszu, bocznym szlakiem - żółtym. Ciekawostką jest to, że decydując się na marsz tą trasą, znajdziemy ciekawą jaskinię w Tarnicy. Niestety nie zwiedzimy jej, ponieważ już w 2008 roku zostało zasypane ze względu na bezpieczeństwo turystów.

Tarnica jest wspaniałą okazją do tego, aby będąc w Bieszczadach, które nie zapewniają wysokogórskich wrażeń, móc jednak zmierzyć się z wysokim szczytem. Podejście nie jest trudne, przy okazji możemy podziwiać wspaniałą, bieszczadzką przyrodę, a po dotarciu na sam szczyt zachwyci nas przepiękna panorama regionu i widok na Tatry.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News