artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
Reklama
Tajemnicze sztolnie na Roztoczu
  fot. Wikipedia Tajemnicze sztolnie na Roztoczu

Tajemnicze sztolnie na Roztoczu

Potok Senderki to dawny ośrodek obróbki kamieni prowadzony przez osiedlonych tu niegdyś najprawdziwszych górników. Produkowano w nim kamienie młyńskie i browarne. Piaskowiec wydobywano już ponoć w XVII w., a może nawet XVI w. Wydobycie zakończono w latach 60. XX w., gdy nie było już zapotrzebowania na koła młyńskie.

Rozwój miejscowości Potok Senderki wiązał się z odkryciem i podjęciem eksploatacji złóż bardzo dobrej jakości kamienia, z którego wyrabiano kamienie młyńskie, żarnowe i browarne.

Jednak to, co odróżnia Potok Senderki od innych kamieniołomów na tym terenie, to przede wszystkim fakt wydobycia kamienia nie metodą odkrywkową, ale z głębokich podziemnych sztolni.

Wykute korytarze miały różną wysokość zależną od wielkości i szerokości wytaczanych materiałów i od grubości i szerokości całego złoża, miały również różną długość i posiadały liczne odnogi. Podobno niektóre korytarze rozciągały się na długości około kilometra.

Aby trafić do sztolni najpierw trzeba dotrzeć do wsi Potok Senderki. Można skorzystać ze szlaków turystycznych centralnego niebieskiego, czy też zielonego im. A. Wachniewskiej. Wyznakowano także ścieżki dydaktyczne poprowadzone z leśnego parkingu położonego nieopodal stacji PKP Józefów Roztoczański lub z Huty Starej. Pojawiły się także specjalne tablice z podstawowymi informacjami.

Wejście do sztolni należy szukać w miejscach zadrzewionych, z reguły to otwory w ziemi prowadzące do podziemnych chodników. Obecnie są one zaniedbane i niebezpieczne dla zwiedzających. Wejście do sztolni odbywa się więc na własne ryzyko.

Najdłuższe z nich mają ok. 100 metrów. Nie wszystkie są już obecnie dostępne. Czasem wejście jest zasypane.

Miejscowe legendy podają, że mogą tam być ukryte skarby schowane przez okoliczną ludność polską i żydowską w czasie II wojny światowej.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy