artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord - bookingcamper zacznij zarabiac
Tajemnicze sztolnie na Roztoczu
  fot. Wikipedia Tajemnicze sztolnie na Roztoczu

Tajemnicze sztolnie na Roztoczu

Czas czytania 3 minuty

Niesamowite miejsce, które warto obejrzeć podczas kamperowych wypraw po Polsce. Jeśli lubicie podziemne korytarze, dawne sztolnie, tajemnicze przejścia – to będzie dla Was idealny kierunek wyprawy.

Na pewno nie jest to miejsce dla każdego. Jeśli cierpicie na klaustrofobię i na myśl o przeciskaniu się wąskimi, podziemnymi korytarzami robi się Wam nieswojo, lepiej tu nie przyjeżdżać. Wszyscy pozostali „poszukiwacze przygód” z pewnością będą się tu doskonale bawić.

Musimy więc dotrzeć naszym kamperem do Potoku Senderki na Roztoczu, w pobliżu Zamościa. Tam znajdziecie nieczynny już, dawny ośrodek obróbki kamieni. Zajmowali się tym mieszkający tu przed wiekami prawdziwi górnicy, którzy codziennie schodzili pod ziemię i drążyli kolejne tunele.

Dlaczego to robili? Przede wszystkim w ten sposób wydobywano tu od XVII wieku piaskowiec, który wykorzystywano do produkcji kamieni młyńskich oraz browarnych. Co ciekawe piaskowiec tu, w ten sam sposób, wydobywano do końca lat 60-tych XX wieku. Później sztolnie zostały już zamknięte.

Przeze te wszystkie wieki górnicy pracujący w Potoku Senderki, wydrążyli wiele podziemnych korytarzy. Podobno niektóre z nich mają długość nawet około kilometra.

Aby dotrzeć do tych sztolni musimy dojechać do wsi Potok Senderki. Warto tu wykorzystać szlaki turystyczne centralnego niebieskiego, czy też zielonego im. A. Wachniewskiej.

Możemy kampera pozostawić w leśnym parkingu położonego w pobliżu stacji PKP Józefów Roztoczański i dotrzeć do sztolni ścieżkami dydaktycznymi. Możemy po drodze zapoznać się ze specjalnymi tablicami z podstawowymi informacjami o tym miejscu.

ReklamaTajemnicze sztolnie na Roztoczu 1
Trochę wysiłku zajmie nam znalezienie miejsc wejściowych do sztolni. Musimy ich szukać wśród drzew. Wypatrujcie otworów w ziemi, które poprowadzą do podziemnych chodników.

Tu bardzo ważna informacja. Obecnie chodniki w sztolniach są opuszczone i zaniedbane. Wejście do nich odbywa się więc na własne ryzyko i za każdym razem warto oceniać, czy wchodzenie zbyt głęboko będzie dla Was bezpieczne. Niektóre, najbardziej niebezpieczne wejścia są już zasypane.

Na pewno więc jest to propozycja dla tych osób, które mają już doświadczenie w schodzeniu pod ziemię i potrafią odpowiednio ocenić ryzyko.

Miejscowe legendy podają, że mogą tam być ukryte skarby schowane przez okoliczną ludność polską i żydowską w czasie II wojny światowej.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News