Reklama
Bilbord - Camper Caravan Show 06.10-25.10 Sebastian

PODRÓŻE

PRZEWODNIK PO POLSCE

13 dni temu  10.10.2020, ~ Marcin   

Tajemnicze sztolnie na Roztoczu

pixabay.com

Potok Senderki to dawny ośrodek obróbki kamieni prowadzony przez osiedlonych tu niegdyś najprawdziwszych górników. Produkowano w nim kamienie młyńskie i browarne. Piaskowiec wydobywano już ponoć w XVII w., a może nawet XVI w. Wydobycie zakończono w latach 60. XX w., gdy nie było już zapotrzebowania na koła młyńskie.

Rozwój miejscowości Potok Senderki wiązał się z odkryciem i podjęciem eksploatacji złóż bardzo dobrej jakości kamienia, z którego wyrabiano kamienie młyńskie, żarnowe i browarne.

Jednak to, co odróżnia Potok Senderki od innych kamieniołomów na tym terenie, to przede wszystkim fakt wydobycia kamienia nie metodą odkrywkową, ale z głębokich podziemnych sztolni.

Wykute korytarze miały różną wysokość zależną od wielkości i szerokości wytaczanych materiałów i od grubości i szerokości całego złoża, miały również różną długość i posiadały liczne odnogi. Podobno niektóre korytarze rozciągały się na długości około kilometra.

Aby trafić do sztolni najpierw trzeba dotrzeć do wsi Potok Senderki. Można skorzystać ze szlaków turystycznych centralnego niebieskiego, czy też zielonego im. A. Wachniewskiej. Wyznakowano także ścieżki dydaktyczne poprowadzone z leśnego parkingu położonego nieopodal stacji PKP Józefów Roztoczański lub z Huty Starej. Pojawiły się także specjalne tablice z podstawowymi informacjami.

Wejście do sztolni należy szukać w miejscach zadrzewionych, z reguły to otwory w ziemi prowadzące do podziemnych chodników. Obecnie są one zaniedbane i niebezpieczne dla zwiedzających. Wejście do sztolni odbywa się więc na własne ryzyko.

Najdłuższe z nich mają ok. 100 metrów. Nie wszystkie są już obecnie dostępne. Czasem wejście jest zasypane.

Miejscowe legendy podają, że mogą tam być ukryte skarby schowane przez okoliczną ludność polską i żydowską w czasie II wojny światowej.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 3

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 2
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 1
  BRAK SŁÓW

Komentarze (1)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~ bolek 1 7 dni temu Te sztolnie są niebezpieczne, tam jest zakaz wejścia! Nie tylko może strop na łeb zlecieć ale i poziom tlenu tam jest mały. Można już z nich nie wyjść.
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
do góry strony