artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord Camper Caravan Show 22.08-02.10 Sebastian
Zamek w Sztumie
  fot. Wikipedia Zamek w Sztumie

Sztum – perła Powiśla

Niewielkie miasteczko niedaleko Malborka – Sztum. Warto je odwiedzić dla ciekawych zabytków oraz pięknych krajobrazów przyrody w otoczeniu tego miasta. Dlaczego więc nie wybrać się na wycieczkę z Malborka do Sztumu?

Sztum położony jest w północno - zachodniej części Pojezierza Iławskiego oraz w zachodniej części tzw. Ziemi Sztumskiej, której granice tworzy koryto Wisły oraz krótki odcinek rzeki Dzierzgoń. Sztum leży na szlaku turystycznym Gdańsk - Malbork - Toruń oraz przy międzynarodowej trasie rowerowej R-1, prowadzącej z Calais we Francji do Saint Petersburga w Rosji. Jest także częścią trasy turystycznej zwanej "Szlakiem Powiśla", która prowadzi z Elbląga przez Malbork do Kwidzyna.

Sztum usytuowany jest na przesmyku między połączonymi niegdyś jeziorami: Sztumskim i Barlewickim. W pobliżu miasta znajdują się także jeziora: Białe, Parleta, Dąbrówka, Balewskie. Sztum otacza ponad 4 tys. ha lasów z dużą ilością zwierzyny łownej.

Co warto zwiedzić w okolicach Sztumu?

Parów Węgry - rezerwat leśny o powierzchni 23,12 ha, położony w Leśnictwie Wilki. Wiek najokazalszych dębów w rezerwacie szacuje się na 300 - 400 lat.

Las Mątawski - powstał z połączenia lasu Łęgowskiego i rezerwatu Mątawy, łączna powierzchnia 89,71 ha.

Biała Góra - rezerwat florystyczny o powierzchni 3,81 ha, położony w Leśnictwie Benowo. Ochroną objęta jest zagrożona roślinność stepowa.

Na terenie gminy można aktywnie wypoczywać w wielu kwaterach agroturystycznych, położonych w atrakcyjnych miejscach.

ReklamaŚródtekstowy Dethleffs 21.09-02.10 Sebastian
Zwiedź Stare Miasto w Sztumie

Układ urbanistyczny Starego Miasta Sztum wraz z pozostałymi fragmentami murów obronnych, kościołami oraz zespołem zamkowym podlegają ochronie konserwatorskiej. Wzgórze zamkowe, tj. letnia rezydencja Wielkiego Mistrza Krzyżackiego leży na Międzynarodowym Szlaku Zamków Gotyckich, w odległości 12 kilometrów od największego w Europie zamku krzyżackiego w Malborku.

Główną turystyczną atrakcją Sztumu są zachowane fragmenty krzyżackiego zamku i średniowiecznych murów miejskich. Przy zamku działa bractwo rycerskie, a zamkowy dziedziniec służy także organizacji plenerów malarskich. Miejska część Sztumu to głównie zabytki XIX-wieczne.

Warte uwagi są: kościół p.w. św Anny, który pochodzi wprawdzie z późnego średniowiecza, ale obecny kształt uzyskał na pocz. XX w., dawny kościół ewangelicki wzniesiony w miejscu dawnego ratusza – obecna siedziba muzeum regionalnego i wieża ciśnień z 1911 r.

Wspaniały odpoczynek nad wodą w Sztumie

Nad jeziorem Sztumskim (Zajezierskim) znajduje się strzeżone kąpielisko z wypożyczalnią sprzętu wodnego i małą gastronomią. Zaplecze socjalne z zespołem sanitariatów i przebieralniami zapewnia dodatkowy komfort korzystania z plaży miejskiej. Wyprofilowane dno plaży miejskiej zapewnia bezpieczeństwo najmłodszym miłośnikom wodnego szaleństwa. Jezioro Sztumskie cieszy się również zainteresowaniem kajakarzy oraz nurków.

Dookoła jeziora biegnie oświetlona ścieżka pieszo-rowerowa o długości około 5 km. Na jej trasie jest m.in. teren rekreacyjny Jaszczurowe Wzgórze z punktem widokowym, urządzenia fitness, rzeźby plenerowe, a także tablice edukacyjne oraz pływający pomost. Po zmierzchu ścieżka jest na całej swojej długości oświetlona, a teren monitorowany. 

ReklamaŚródtekstowy 2 Prenumerata 21.09-02.10
Ponadto na terenie Sztumu funkcjonuje kompleks sportowo – rekreacyjny, składający się ze stadionu, kortów, tenisowych, platformy z urządzeniami fitness na świeżym powietrzu, bogato wyposażonego placu zabaw dla dzieci. Sztumski kompleks rekreacyjno-sportowy otrzymał wyróżnienie w konkursie „Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Pomorskiego 2019”.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!