artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
Reklama
Szczyrk – miasto dla aktywnych
  fot. Wikipedia Szczyrk – miasto dla aktywnych

Szczyrk - co warto zobaczyć?

Szczyrk to malowniczo położona miejscowość w Beskidzie Śląskim. Miasto wraz z Wisłą, Ustroniem, Brenną i Istebną tworzą Beskidzką Piątkę promującą walory pięknego Beskidu Śląskiego.

Już samo położenie Szczyrku wskazuje, że jest to miasto, które powinny odwiedzić osoby uwielbiające aktywny styl życia. Znajdziemy tu mnóstwo tras rowerowych, pieszych, narciarskich. W Szczyrku znajduje się również wiele stacji narciarskich.

To niewielkie miasteczko zostało dla turystyki odkryte dopiero po zakończeniu I wojny światowej.

Prawa miejskie Szczyrk uzyskał w 1973 r. Miasto posiada różnorodną i rozbudowaną bazę noclegową (ośrodki wypoczynkowe, pensjonaty, domy gościnne, kwatery i apartamenty).

W Szczyrku, oprócz uprawiania sportów zimowych i letnich pieszych wędrówek warto też zobaczyć:

  • Sanktuarium Maryjne

Szczyrk to nie tylko miejscowość znana ze swoich walorów turystycznych, to również miejsce objawień maryjnych z końca XIX wieku. Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski to jedno z najważniejszych miejsc kultu religijnego w całym Beskidzie Śląskim. Obok Sanktuarium znajduje się Grota Matki Boskiej ze źródełkiem.

  • Deptak nad Żylicą

Deptak nad rzeką Żylicą przyciąga turystów o każdej porze roku. To wybrukowana, szeroka ścieżka pieszo-rowerowa. Zimą korzystają z niej narciarze biegowi, w pozostałych porach roku piesi, rowerzyści, rolkarze i miłośnicy nordic walking. Dzięki oświetleniu deptakiem można spacerować wieczorem i nocą.

  • Plac św. Jakuba

Położony w ścisłym centrum Szczyrku (pomiędzy ulicą Beskidzką a Deptakiem nad Żylicą) plac powstał na terenie dawnego dworca autobusowego. Wyposażony w ławki, stojaki na rowery, fontannę i strumień, oraz trawiastą plażę stanowi miejsce wypoczynku mieszkańców i turystów. W okresie zimowym na terenie Placu św. Jakuba znajduje się lodowisko, z którego wszyscy chętnie korzystają.

  • Kolej linowa na Skrzyczne

Kanapowa kolej linowa czynna jest przez cały rok, 7 dni w tygodniu. Wyciąg podzielony jest na dwa odcinki:

1. Szczyrk – Hala Jaworzyna: długość 1592 m, różnica poziomów 406 m.

2. Hala Jaworzyna – Skrzyczne: długość 1181 m, różnica poziomów 296 m.

Przejechanie jednego odcinka trwa około 15 minut. Istnieje możliwość zakupu biletu na jeden odcinek w dowolną stronę lub na całą trasę ze Szczyrku na Skrzyczne i z powrotem.

To atrakcja gwarantująca wspaniałe widoki na panoramę Beskidów oraz przy dobrej pogodzie, podziwianie Tatr ze szczytu Skrzycznego.

  • Kościół Św. Jakuba

Najstarszy i najcenniejszy zabytek architektury w Szczyrku to ponad 200 letni drewniany kościółek. Sanktuarium św. Jakuba zlokalizowane jest przy ul. Beskidzkiej 107, codziennie odbywają się w nim Msze Święte. Znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego w pętli beskidzkiej.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy