artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord - bookingcamper zacznij zarabiac
Synagoga w Kielcach
  fot. wikipedia.org Synagoga w Kielcach

Synagoga w Kielcach

Czas czytania 2 minuty

Nie ma już społeczności żydowskiej w Polsce, tak licznej jak przed II wojną światową. Natomiast pozostały po nich nieme pamiątki, jak chociażby piękny budynek synagogi w Kielcach. Jeśli będziecie w tym miejscu, koniecznie musicie ją zobaczyć.

Dawna synagoga w Kielcach znajduje się przy ul. Warszawskiej 17. Bożnica została wybudowana w 1902 r. Początkowo stanowiła ciekawy styl neoromańsko-mauretańskim. Jednak późniejsze przebudowy to zmieniły i finalnie obiekt był neoklasycystyczny.

Obecna bożnica żydowska nie jest już obiektem sakralnym. Jednak jeśli wejdziemy do jej środka, zauważymy zachowany czytelny układ z dużą salą modlitewną. Na błękitnym suficie symbolizującym niebo wymalowane było 12 plemion Izraela. Po prawej stronie od wejścia znajdował się obraz przedstawiający Ścianę Płaczu w Jerozolimie. Po lewej stronie zaś umiejscowiony był grób Racheli. Ściana wschodnia mieściła aron ha-kodesz.

Niestety ta piękna synagoga w Kielcach uległa zniszczeniu podczas II wojny światowej – Niemcy urządzili w niej magazyn.

Po zakończeniu działań wojennych, w latach 1951–1955 przeprowadzono remont budynku synagogi. Właśnie wtedy zyskał styl neoklasycystyczny. Nie powrócił jednak do swojej pierwotnej roli sakralnej, ale wykorzystano go na potrzeby Archiwum Państwowego.

Przy synagodze można obejrzeć głaz z tablicą pamiątkową poświęcony ofiarom getta kieleckiego.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News