artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord Ubezpieczenia zadzwon
Studnia na rynku w Tarnowskich Górach
  fot. Wikipedia Studnia na rynku w Tarnowskich Górach

Studnia na rynku w Tarnowskich Górach

Czas czytania 3 minuty

Tarnowskie Góry – przepiękne miasteczko leżące na Górnym Śląsku, zachwyca swoimi zabytkami. Do tych z pewnością należy cały Rynek Starego Miasta, jeden z najpiękniejszych w tym regionie. Tu znajduje się również ciekawa, zabytkowa studnia. Podróżując kamperem po regionie Śląska, warto tu z pewnością przyjechać.

Rynek w Tarnowskich Górach – jeden z najładniejszych tego typu miejsc na Śląsku, pełen jest ciekawych zabytków wartych obejrzenia. Ciekawą atrakcją turystyczną, którą znajdziemy w tym mieście, jest podziemny tunel.

Pod powierzchnią Starówki w Tarnowskich Górach przebiega podziemny szlak, to przekop św. Jakuba. Według dostępnych informacji znajduje się na głębokości 26 metrów. Jeśli będziecie więc w Tarnowskich Górach – warto to miejsce z pewnością odwiedzić.

Będąc w Tarnowskich Górach na Śląsku, koniecznie również pospacerujcie po rynku Starego Miasta – zachwycicie się jego piękną zabudową. Warto również odszukać tu zabytkową studnię, która stanowi niewątpliwą atrakcję tego miejsca.

Wiekowa studnia w Tarnowskich Górach znajduje się w zachodniej części Rynku i umieszczona jest na kamiennej podmurówce. Studnia, to drewniana konstrukcja, wyposażona w ręczny kołowrotek z daszkiem na słupach i pokryta gontem. Ten obiekt jest jedną z dwóch miejskich studni, które niegdyś stały na tarnogórskim Rynku i zasilały miasto w wodę. Jest to też historyczny przykład tego jak wyglądało niegdyś życie dawnych mieszkańców tego miasta.

ReklamaŚródtekstowy 1 Camper Ride Paris Roubaix
Uwagę na to zwraca również odtworzony fragment XIX-wiecznego bruku. Został stworzony na podstawie dawnych rycin studni miejskiej. To namacalne świadectwo tego jak wyglądało to miejsce, czyli rynek Tarnowskich Gór, w czasie, gdy miasto dopiero powstawał.

Miasto pozbyło się całkowicie asfaltu na Rynku starego miasta i zastąpiono nawierzchnię brukiem.

W ten właśnie sposób plac tarnogórskiej starówki nabrał ponownie dawnego, obecnie już zabytkowego zabytkowego charakteru, wraz z okazałym Ratuszem i cennymi kamieniczkami, również podcieniowymi.

Studnia w Tarnowskich Górach natomiast dodaje miejskiej starówce niewątpliwie uroku.

Tarnowskie Góry warto odwiedzić podczas podróży kamperem po regionie Górnego Śląska. To niezwykle ładne, klimatyczne miasteczko, pełne zabytków dawnej architektury. Rynek Starego Miasta jest na pewno wspaniałym miejscem do spacerów i podziwiania zabytkowej architektury tego miejsca. Ponadto warto także zajrzeć do podziemnego tunelu – przekopu św. Jakuba czy odkrycia zabytkowej studni na rynku tego zabytkowego miasteczka.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy