artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord - Ubezpieczenia Sebastian
Starogard Gdański – stolica Kociewia
  fot. Wikipedia Starogard Gdański – stolica Kociewia

Starogard Gdański – stolica Kociewia

Starogard Gdański centrum regionu Kociewia z osadą wczesnośredniowieczną i śladami Krzyżaków - świetne miejsce na weekendowy wypad dla całej rodziny.

Starogard Gdański to jedno z najstarszych miast Pomorza i stolica Kociewia. Historia oraz położenie geograficzne sprawiają, że wart jest odkrycia jako ciekawa atrakcja dla turystów. Wycieczki krajoznawcze stają się w ostatnim czasie coraz bardziej popularną formą spędzania wolnego czasu. Weekendowe wypady po Polsce i zwiedzanie nieznanych miejscowości to przyjemne i rozwijające zajęcie dla ludzi w każdym wieku. Nie wszystkie interesujące miejsca błyszczą na mapie tak jasno, jak Kraków, czy Gdańsk. Kiedy już zaliczymy sztandarowe atrakcje, czas na indywidualne poszukiwanie perełek turystycznych. Na liście miejsc do odkrycia z pewnością warto umieścić Starogard Gdański.

Starogard Gdański - stolica Kociewia

Starogard Gdański to główny ośrodek Kociewia, krainy etnograficzno-kulturowej, która jest częścią Pomorza. Odkryć tu można ślady Krzyżaków, a także wczesnośredniowieczną osadę, która znajduje się w niedalekiej odległości od miasta. Jeżdżąc po Polsce w poszukiwaniu dawnych tradycji, kultury i krajobrazów nie sposób pominąć tak piękny region, jakim jest Kociewie. Kraina leży na granicy dwóch województw: pomorskiego i kujawsko-pomorskiego. Od wschodu linią wyznaczającą obszar Kociewia jest Wisła. Pozostałe granice nie są tak oczywiste. Przenikają się to bowiem kultury trzech grup etnicznych Kociewiaków, Kaszubów i Borowiaków. Nie tak łatwo jest je rozdzielić terytorialnie, jednak żaden Kaszub czy Kociewiak nie da się wrzucić do jednego worka. Warto zapamiętać, że Kociewie to nie to samo co Kaszuby, które mają dostęp do morza, język, alfabet i odrębne zwyczaje.

ReklamaŚródtekstowy Dethleffs 21.09-02.10 Sebastian
Muzeum Ziemi Kociewskiej

W Starogardzie Gdańskim w Muzeum Ziemi Kociewskiej zabytki prezentowane są przy ul. Bocznej 2 na wystawach stałych: archeologicznej, etnograficznej i historycznej, oraz w Basztach: Narożnej i Gdańskiej. Przy odrobinie szczęścia trafimy na ciekawe wystawy czasowe, które są organizowane w Ratuszu Miejskim. Informacje o wystawach i godzinach otwarcia muzeum znajdziemy na stronie muzeumstarogard.pl.

Muzeum to jednocześnie tętniący życiem ośrodek działalności oświatowej i kulturalnej. Prowadzi lekcje dla młodzieży z tematów poświęconych archeologii, historii i etnografii oraz prelekcje i odczyty. Można skorzystać z wycieczki po mieście z przewodnikiem i pokazów dawnych form wytwarzania produktów regionalnych.

Atrakcje historyczne w mieście

W centrum Starogardu Gdańskiego znajdują się tablice, które wyznaczają trasę spaceru po szlaku turystycznym „Korona i Krzyż”. Prowadzą przez najciekawsze zabytki miasta i opisują dawną historię miejsc. Informacje o zabytkach w formie PDF są do pobrania (16 stron) ze strony organizacji turystycznej. W ten sposób spacer po historii miasta i pomiędzy jego zabytkami pomoże nie pominąć żadnej ważnej budowli. Królewskie miasto nad Wierzycą, jakim jest Starogard Gdański to atrakcja najwyższej klasy dla miłośników historii.

Do Starogardu Gdańskiego na rowerowy weekend

Zwolennicy dwóch kółek znajdą kociewskie trasy rowerowe wraz z mapką na stronie nr 12 przewodnika w PDF. Ważna informacja: zawsze w sierpniu, zawsze w okolicach Starogardu Gdańskiego odbywa się Kociewsko-Borowiacki Rajd Rowerowy.

ReklamaŚródtekstowy 2 Prenumerata 21.09-02.10
Przykładowe trasy na wycieczki rowerowe po Kociewiu:

  • Szlak Motławski, dystans 36 km, płaski teren
  • Szlak Maternów, krótka trasa 15 km, płaski teren
  • Szlak Opata Wernera 43 km, przewyższenia 520 m
  • Szlak Grzymisława, trasa o długości 99 km i sumie przewyższeń 1230 m

Kociewie słynie z tradycji wyrabiania serów i trzeba przyznać, że są to wyroby, które przyciągają coraz więcej smakoszy w te strony. Po słynne Radostowskie Rarytasy nie trzeba jechać do Radostkowa, gdzie mieści się serowarnia. Sklep firmowy znajduje się w Starogardzie Gdańskim.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!