artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord Ubezpieczenia zadzwon
Spacer grzbietem Gubałówki w Zakopanem
  fot. flickr.com Spacer grzbietem Gubałówki w Zakopanem

Spacer grzbietem Gubałówki w Zakopanem

Gubałówka, to bardzo znane i uczęszczane miejsce, podobnie jak Krupówki w Zakopanem. Na górę, gdzie znajdziemy nie tylko wiele restauracji, ale też przepiękne widoki na miasto i Tatry, wjedziemy kolejką górską. Można również dostać się tam na piechotę.

Na Gubałówkę można wejść pieszo lub skorzystać z wagoników kolejki górskiej - z Krupówek przechodzimy przez jezdnię podziemnym przejściem.

Kolej linowo-terenowa na Gubałówkę wybudowana została w 1938 roku. Obecnie należy do zespołu Polskich Kolei Linowych, podobnie jak m.in. Kasprowy Wierch. Długość trasy wynosi 1301 metrów, przewyższenie 300 metrów. Obok górnej stacji znajduje się również zjeżdżalnia grawitacyjna o długości przejazdu 700 metrów.

Na wzniesieniu Gubałówki znajdziemy wiele restauracji, punktów gastronomicznych oraz tarasy widokowe i regionalne kiermasze.

Z grzbietu Gubałówki (1123 m.n.p.m) na południe roztacza się wspaniały widok na Zakopane oraz część łańcucha Tatr, m.in. Czerwone Wierchy, Giewont, Kasprowy Wierch, Świnicę, Koszystą i fragment Tatr Bielskich. Dawniej południowe zbocze Gubałówki było mekką narciarzy. Obecnie fragmenty udostępnione są jako trasy narciarskie.

Warto wybrać się na spacer grzbietem Gubałówki na zachód w stronę Butorowego Wierchu. Trasa zajmie około 40 minut. Przy ładnej pogodzie w trakcie przechadzki otworzy nam się widok nie tylko na Tatry, ale również na północ i północny zachód. Dostrzeżemy tam Babią Górę, pasmo Policy oraz fragment masywu Gorców. Znaczna część spaceru minie nam wśród regionalnych stoisk i restauracji. Około 900 metrów od górnej stacji kolei linowo-terenowej na Gubałówkę, po lewej stronie zobaczymy górną stację całorocznej kolei krzesełkowej Polana Szymoszkowa. Zimą korzystają z niej narciarze – jest to jeden z najbardziej popularnych kompleksów narciarskich w Zakopanem.

ReklamaSródtekstowy YT PC
Długość trasy: 1291 metrów, przewyższenie: 261 m. Przy dolnej stacji kompleksu Polana Szymoszkowa znajduje się kąpielisko geotermalne. Woda, która je wypełnia, pochodzi z odwiertu geotermalnego „Szymoszkowa GT1” i ma temperaturę około 30°C. Obiekt czynny jest tylko w lecie.

Idąc dalej grzbietem Gubałówki, dotrzemy do górnej stacji kolejki krzesełkowej Butorowy Wierch (ostatni odcinek wiedzie leśną drogą).

Butorowy Wierch (1160 m n.p.m.) to wzniesienie w Paśmie Gubałowskim pomiędzy Gubałówką a Palenicą Kościeliską. Możemy skorzystać z możliwości zjazdu dwuosobowym „krzesełkiem”. Długość trasy wynosi 1619 metrów, przewyższenie: ok. 320 m, czas jazdy kolejką 18 min.

Dolna stacja kolei krzesełkowej mieści się już na terenie Kościeliska – konieczny dłuższy spacer z powrotem do Zakopanego (do miejsca startu – ok. 30 minut).

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!