artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord - bookingcamper zacznij zarabiac
Spacer grzbietem Gubałówki w Zakopanem
  fot. flickr.com Spacer grzbietem Gubałówki w Zakopanem

Spacer grzbietem Gubałówki w Zakopanem

Czas czytania 4 minuty

Gubałówka, to bardzo znane i uczęszczane miejsce, podobnie jak Krupówki w Zakopanem. Na górę, gdzie znajdziemy nie tylko wiele restauracji, ale też przepiękne widoki na miasto i Tatry, wjedziemy kolejką górską. Można również dostać się tam na piechotę.

Jeśli wybieracie się kamperem do Zakopanego, to niemal obowiązkowym punktem zwiedzania tego podhalańskiego miasteczka będzie, obok spacerów po Krupówkach, również wjazd, czy jak wolicie wejście na Gubałówkę. Wzniesienie, z którego możecie podziwiać nie tylko piękną panoramę Zakopanego, ale również górskiego łańcucha Tatr.

Na Gubałówkę można wejść pieszo lub skorzystać z wagoników kolejki górskiej. Jeśli będziecie szli z Krupówek, należy przejść przez jezdnię podziemnym przejściem i dostaniecie się pod wejście na stację kolejki górskiej.

Warto wiedzieć, że kolej linowo-terenowa na Gubałówkę powstała już w 1938 roku. Długość trasy jej przejazdu wynosi 1301 metrów, a przewyższenie osiąga 300 metrów. Ciekawa informacja dla wszystkich dzieci, tuż przy górnej stacji kolejki znajduje się świetna atrakcja - zjeżdżalnia grawitacyjna z Gubałówki o długości przejazdu 700 metrów.

Na szczycie tej niewielkie góry funkcjonuje wiele restauracji, punktów gastronomicznych oraz tarasy widokowe, a swoje towary wystawiają lokalni sprzedawcy. Oprócz typowych stoisk z pamiątkami, możemy również natrafić na ciekawe wyroby rękodzieła ludowego.

Gubałówka jest na tyle wysoka, 1123 m.n.p.m, abyśmy mogli podziwiać z jej szczytu wspaniałe widoki. Roztacza się stąd wspaniały widok na Zakopane, a także łańcuch Tatr, m.in. Czerwone Wierchy, Giewont, Kasprowy Wierch, Świnicę, Koszystą oraz część Tatr Bielskich.

ReklamaSpacer grzbietem Gubałówki w Zakopanem 1
Nie tylko możemy tu skorzystać z ofert wielu restauracji czy punktów gastronomicznych, ale również warto ruszyć spacerem po grzbiecie Gubałówki, w stronę Butorowego Wierchu. Trasa zajmie nam około 40 minut marszu, a przy odpowiedniej pogodzie możemy podziwiać widoki nie tylko na Tatry, ale również na Babią Górę, pasmo Policy czy fragment masywu Gorców.

Znajduje się tu również górna stacja całorocznej kolei krzesełkowej Polana Szymoszkowa. W porze zimowej pojawiają się tu narciarze, ponieważ to jeden z najbardziej popularnych kompleksów narciarskich w Zakopanem. Długość trasy narciarskiej wynosi 1291 metrów.

Warto też wiedzieć, że przy dolnej stacji znajduje się kąpielisko geotermalne. Woda pochodzi z odwiertu geotermalnego i ma temperaturę około 30°C. Natomiast obiekt jest czynny tylko latem.

Jeśli udamy się dalej grzbietem Gubałówki, dojdziemy do górnej stacji kolejki krzesełkowej - Butorowy Wierch. Ostatni odcinek tej trasy prowadzi już leśną drogą.

Butorowy Wierch o wysokości 1160 m n.p.m. jest wzniesieniem w Paśmie Gubałowskim, który znajduje się pomiędzy Gubałówką a Palenicą Kościeliską. Tu mamy możliwość zjazdu kolejką linową. Długość tej trasy wynosi 1619 metrów, a czas jazdy to około 18 min.

Dolna stacja kolei krzesełkowej mieści się już na terenie Kościeliska, dlatego czeka nas dłuższy spacer z powrotem do Zakopanego. Nie powinien jednak przekroczyć 30 minut.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News