artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord fajny kmaper 01.08-30.09 Sebastian
Sopot – perła Bałtyku
  fot. pixabay.com Sopot – perła Bałtyku

Sopot – perła Bałtyku

Sopot to jedno z najbardziej urokliwych polskich miast i jeden z najchętniej odwiedzanych kurortów nad Bałtykiem. W dzień czy w nocy, latem i zimą oczarowuje turystów różnorodnością atrakcji, pięknem architektury i otwartością mieszkańców.

Sopot – przejdź się „Monciakiem”

Rozsławiony w całej Polsce deptak – zwany „Monciakiem” – to zamknięta dla ruchu samochodowego ulica Bohaterów Monte Cassino biegnąca prosto do molo. Po obu jej stronach mieszczą się malownicze kamieniczki, galerie, puby i kawiarnie. Latem zamienia się w kolorową 600-metrową rzekę turystów. To jedno z najbardziej charakterystycznych sopockich miejsc, serce miasta, a co za tym idzie – główne miejsce spotkań, zabawy i wypoczynku.

To właśnie tu, na „Monciaku” uwagę gości zwraca jeden z najciekawszych przykładów śmiałej współczesnej architektury – Krzywy Domek. Budynek ten, nawiązujący do rysunków Jana Marcina Szancera oraz Pera Dahlberga – szwedzkiego rysownika od lat mieszkającego w Sopocie, to już niemal symbol miasta. Od swojego powstania w 2004 roku jest jednym z najczęściej fotografowanych obiektów w kurorcie.

Przykładem bardziej tradycyjnej architektury, która olśniewa swoją dostojnością, jest znajdujący się nieopodal „ujścia” sopockiego deptaka – Grand Hotel.  Dumna sylwetka stojącego tuż przy plaży, monumentalnego gmachu odzwierciedla bogatą i pełną anegdot historię tego jednego z najwytworniejszych hoteli w Polsce. Gościł on w swoich wnętrzach setki najznamienitszych postaci ze świata kultury, polityki i nauki. Wśród tych, których wizyty najczęściej się wspomina byli m.in. Charles Aznavour, Marlena Dietrich, Charles de Gaulle, Fidel Castro, Greta Garbo i Jan Kiepura.

ReklamaŚródtekstowy Dethleffs 21.09-02.10 Sebastian
Opera Leśna w Sopocie

Warta obejrzenia jest również Opera Leśna. Ten zadaszony amfiteatr, który uchodzi w opinii fachowców za jeden z najznakomitszych pod względem akustyki obiektów w Europie, gości rokrocznie największe sławy muzyki klasycznej oraz popularnej, dając radość tysiącom melomanów. Przed widownią, liczącą 5 000 słuchaczy, występowały tu takie sławy jak: James Brown, Charles Aznavour, Whitney Houston, Annie Lennox, sir Elton John, a także Lionel Richie, Bryan Adams czy Simply Red. Na deskach Opery Leśnej od ponad 40 lat odbywa się Międzynarodowy Festiwal Piosenki – Sopot Festival (Sopot Top of the Top Festival).

Drewniane molo i piękne plaże Sopotu

Tym, co przyciąga latem najwięcej turystów jest jednak Bałtyk i szerokie, piaszczyste plaże, rozciągające się na długości 4,5 km. Kuszą one amatorów wodnych i słonecznych kąpieli, a szukającym wyciszenia i spokoju oferują unikalny klimat oraz wyśmienitą kuchnię usytuowanych wzdłuż linii brzegowej restauracji. Plaża sopocka jest jedną z najlepiej utrzymanych plaż nad Zatoką Gdańską, bardzo wysoko ocenianą we wszelkich rankingach ogólnopolskich, zarówno tych dotyczących czystości i zagospodarowania, jak i bezpieczeństwa.

Trudno jednak wyobrazić sobie zwiedzanie Sopotu bez spaceru po najbardziej charakterystycznej dla tego miasta konstrukcji – najdłuższym w Europie drewnianym molo, które wcina się w morze na długość ponad 511 m. Powstałe w latach 20-tych XIXw., od swoich początków aż do dziś jest wizytówką Sopotu.

ReklamaŚródtekstowy 2 Prenumerata 21.09-02.10
Piękno sopockich plaż znakomicie prezentuje się w odległości kilkudziesięciu metrów od brzegu. To właśnie z myślą o osobach preferujących wypoczynek na wodzie w Sopocie powstała marina. Sopocka przystań jachtowa zlokalizowana na końcu molo działa od 2011 roku. W trzech basenach mogą zacumować 103 jednostki. Nowa przystań podniosła atrakcyjność miasta, a także przyczyniła się do zabezpieczenia mola przed zgubnym działaniem fal i wiatru.

Zimą w Sopocie jest co robić

Także zimą można w Sopocie aktywnie spędzać czas. Blisko 300-metrowy orczykowy wyciąg narciarski na Łysej Górze (110 m n.p.m. – różnica poziomów 39 m), na skraju Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, to jedyne miejsce, z którego jeżdżąc na nartach można podziwiać morze. Na gości czekają dwie trasy narciarskie, tor saneczkowy, wydzielone miejsce dla szkółki narciarskiej, profesjonalna kadra instruktorska, doskonale zaopatrzona wypożyczalnia sprzętu i serwis. Nie zapomniano również o coraz liczniejszej grupie sympatyków snowboardu. To właśnie z myślą o nich przygotowano snow-park (raile prosty, łamany, box prosty, łuk).

Najstarsze ślady obecności ludzi na terenie Sopotu

Turyści mogą poszerzyć swoją wiedzę o przeszłości Sopotu na wczesnośredniowiecznym grodzisku położonym przy ul. Haffnera, w odległości zaledwie 400 m od brzegu morskiego. Jest to pozostałość po istniejącym w okresie od VIII do X w. umocnionym grodzie. To najstarszy zabytek Sopotu. Okolona potokami Grodowym i Kamiennym warownia położona jest na zalesionym wzniesieniu, na szczycie którego znajduje się otoczony wałami ziemnymi dziedziniec grodowy o wymiarach 45 x 49,5 m. Od 1998 r. funkcjonuje tu mini-skansen, nad którym opiekę sprawuje Muzeum Archeologiczne w Gdańsku. Organizowane są tu festyny i spotkania o charakterze edukacyjnym, promujące historię i zabytki kultury wczesnośredniowiecznych Pomorzan. W 2011 roku u podnóża grodu powstał pawilon wystawienniczo-edukacyjny.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!