artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord - Stenaline 03.04-30.04 Sebastian
Śluza Guja Piaski
  fot. mazury24.eu Śluza Guja Piaski

Śluza Guja Piaski

Czas czytania 2 minuty

Będąc na Mazurach warto dotrzeć do tej śluzy. To jedyny tego typu obiekt ukończony na całej długości projektowanego Kanału Mazurskiego, który miał w zamyśle twórców połączyć Wielkie Jeziora Mazurskie z Bałtykiem, poprzez rzekę Pregołę.

Jedyną ukończoną śluzę na Kanale Mazurskim znajdziemy w miejscowości Guja. Obiekt początkowo został wyposażony w napęd elektryczny, jednak po wojnie urządzenie zostało zdemontowane.

Co ciekawe, komorowo-dokowa śluza została nie tylko w całości ukończona, ale działa nadal i odpowiada za regulację poziomu wody w jeziorze Rydzówka. Wysokość spiętrzania wody wynosi ok 10 m. Śluzę poprzedza jaz. Nad dolnymi wrotami znajduje się most drogowy oraz strażnica – domek mieszkalny osoby odpowiedzialnej za obsługę śluzy.

W wieżach śluzy zainstalowano urządzenia do otwierania i zamykania zastawek i wrót. Służą do tego koła zębate na śrubowalcach, które można uruchamiać ręcznie. Dobrze widoczna jest komora o konstrukcji żelbetonowej, dokowej o długości 52 m, szerokości 7,77 m, spadzie (różnicy poziomów wody) 10,3 m i głębokości 14,9 m. Szandory zamykają ewentualny spływ wody.

Warto wiedzieć, że w czasie budowy śluzy zadbano o ochronę czystości wód. Dlatego jej twórcy zainstalowali filtry żwirowo - piaskowe, które chroniły przed spływem smarów oraz olejów używanych do konserwacji mechanizmów.

Dojazd do śluzy jest możliwy od drogi Srokowo-Węgorzewo przez Węgielsztyn i dalej za wsią Guja. Można dojechać też od Srokowa przez Karłowo.

ReklamaŚluza Guja Piaski 1
Zwiedzanie obiektu jest możliwe po wcześniejszym ustaleniu terminu.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News