artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord - bookingcamper
Śluza Guja Piaski
  fot. mazury24.eu Śluza Guja Piaski

Śluza Guja Piaski

Będąc na Mazurach warto dotrzeć do tej śluzy. To jedyny tego typu obiekt ukończony na całej długości projektowanego Kanału Mazurskiego, który miał w zamyśle twórców połączyć Wielkie Jeziora Mazurskie z Bałtykiem, poprzez rzekę Pregołę.

Jedyną ukończoną śluzę na Kanale Mazurskim znajdziemy w miejscowości Guja. Obiekt początkowo został wyposażony w napęd elektryczny, jednak po wojnie urządzenie zostało zdemontowane.

Co ciekawe, komorowo-dokowa śluza została nie tylko w całości ukończona, ale działa nadal i odpowiada za regulację poziomu wody w jeziorze Rydzówka. Wysokość spiętrzania wody wynosi ok 10 m. Śluzę poprzedza jaz. Nad dolnymi wrotami znajduje się most drogowy oraz strażnica – domek mieszkalny osoby odpowiedzialnej za obsługę śluzy.

W wieżach śluzy zainstalowano urządzenia do otwierania i zamykania zastawek i wrót. Służą do tego koła zębate na śrubowalcach, które można uruchamiać ręcznie. Dobrze widoczna jest komora o konstrukcji żelbetonowej, dokowej o długości 52 m, szerokości 7,77 m, spadzie (różnicy poziomów wody) 10,3 m i głębokości 14,9 m. Szandory zamykają ewentualny spływ wody.

Warto wiedzieć, że w czasie budowy śluzy zadbano o ochronę czystości wód. Dlatego jej twórcy zainstalowali filtry żwirowo - piaskowe, które chroniły przed spływem smarów oraz olejów używanych do konserwacji mechanizmów.

Dojazd do śluzy jest możliwy od drogi Srokowo-Węgorzewo przez Węgielsztyn i dalej za wsią Guja. Można dojechać też od Srokowa przez Karłowo.

ReklamaSródtekstowy YT PC
Zwiedzanie obiektu jest możliwe po wcześniejszym ustaleniu terminu.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy